گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام تهران

آغاز صعودی بورس تهران در اولین روزکاری مرداد1400

کدخبر: ۴۲۸۸۴۰
اقتصادنیوز: امروز 4 مرداد 1400 شاخص کل بورس پایتخت 12 هزار واحد افزایش یافت و نقدینگی ورودی به بازار 232 درصد افزایش یافت.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز دوشنبه شاخص کل بورس 12 هزار و 113 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 323 هزار واحد رسید.

بورس

صعود شاخص‌ها

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی 5 هزار واحد رشد کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز دوشنبه 12 هزار و 113 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 323 هزار و 420 واحد رسید.

شاخص هم‌وزن نیز هزار و 3 واحد نسبت به روز کاری قبل بالا آمد و در رقم 404 هزار و 77 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس با رشد 218 واحدی به رقم 19 هزار و 267 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 203 نماد رشد قیمت داشتند که 135 نماد بورسی و 68 نماد فرابورسی بودند. همچنین 207 نماد کاهش قیمت داشتند که 158 نماد بورسی و 49 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 48 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 49 درصد بازار افت قیمت داشتند.

ورود پول حقیقی

روز دوشنبه برای دومین روز کاری متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 249 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد که نسبت به آخرین روز معاملاتی 232 درصد افزایش یافته است.

 در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به سهام سپید (شرکت سپید ماکیان) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 94 میلیارد تومان بود. پس از سپید، تیپیکو (شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین) و فسرب (شرکت ملی سرب و روی ایران) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «کگل»، «فولاد» و «کچاد» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند و سه نماد «وسرضوی»، «شستا» و «تاپیکو» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سپید صدرنشین است و ولکار و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز لطیف، فگستر و فتوسا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش صف‌های پایانی بازار 

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز دوشنبه 54 درصد رشد کرد و در رقم 549 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 8 درصد افزایش یافت و 476 میلیارد تومان شد.

شرکت سپید ماکیان (با نماد معاملاتی سپید) با صف‌ خرید 150 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سپید، نمادهای شاراک (پتروشیمی شازند اراک) و ذوب (ذوب آهن اصفهان) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به غدام (خوراک دام پارس) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 65 میلیارد تومانی داشت. پس از غدام، ثالوند (سرمایه‌گذاری مسکن الوند) و سنیر (سیمان سفید نیریز) بیشترین صف فروش را داشتند.

افت ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 20 هزار و 304 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌دوشنبه 6 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات اوراق مشارکت نیز 12 هزار و 804 میلیارد تومان بود که 63 درصد ارزش معاملات کل بازار را شامل می‌شود.

همچنین ارزش معاملات خرد با افت 3 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 164 میلیارد تومان رسید.

شستا و کرمان رکورد دار معاملات بورس

در معاملات امروز نماد شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 128 میلیارد تومان بود.

پس از شستا، برکت بیشترین ارزش معاملات را داشت و تیپیکو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد کاما و سپید در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز کرمان با تعداد 323 میلیون و 810 هزار و 278 سهم در صدر قرار گرفته است. خگستر در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به وسخوز تعلق داشت. دو نماد وسکرمان و فاراکح نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید