استعفای نماینده ویژه آمریکا در امور هائیتی

کدخبر: 442870
اقتصادنیوز : دانیل فوت، نماینده ویژه آمریکا در امور هائیتی، در اعتراض به سیاست دولت جو بایدن در قبال هائیتی به ویژه اخراج دسته جمعی پناهجویان هائیتی از خاک ایالات متحده، از مقام خود کناره گیری کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، این دیپلمات ارشد در نامه‌ای خطاب به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، تصمیم برای بازگرداندن مهاجرانی که از زلزله و بی‌ ثباتی سیاسی فرار کرده‌اند را "غیرانسانی" خوانده و آن را شدیدا محکوم کرده است.

این پناهجویان با پای پیاده از رودخانه ریو گرانده در مرز مکزیک عبور و به ایالت تگزاس وارد شده‌اند. حدود ۱۳ هزار پناهجو زیر پلی در نزدیکی دل ریو در تگزاس جمع شده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، از روز یکشنبه گذشته آمریکا حداقل ۱۴۰۰ پناهجو را از طریق هوایی به هائیتی فرستاده است. با این حال ورود پناهجویان عمدتا اهل هائیتی به خاک تگزاس همچنان ادامه دارد.

به نقل از شبکه خبری بی.بی.سی، دانیل فوت در نامه‌ای که روز پنجشنبه منتشر شد، گفت: رویکرد سیاستی ما در قبال هائیتی عمیقا مخدوش است و توصیه‌های من نادیده گرفته و رد شده است.

وی افزود: من در تصمیم غیرانسانی و غیرسازنده ایالات متحده برای اخراج هزاران پناهنده هائیتی و مهاجران غیرقانونی به هائیتی، مشارکت نخواهم داشت؛ کشوری که به دلیل خطرات ناشی از تسلط گروه‌های مسلح بر زندگی روزمره مردم، مقامات آمریکایی در مجتمع‌های ایمن پناه گرفته‌اند.

دانیل فوت در ماه ژوئیه امسال چند هفته پس از آنکه ترور ژوونل موئیس،‌ رئیس جمهوری هائیتی که این کشور را درگیر آشوب سیاسی کرد، به مقام نماینده ویژه آمریکا منصوب شده بود.

هائیتی سپس در ماه اوت شاهد یک زلزله مرگبار بود که در آن هزاران نفر کشته و زخمی شدند. متعاقبا گروه بزرگی از مردم این کشور از راه مکزیک به سوی تگزاس حرکت کردند اما دولت آمریکا از پذیرش آنها خودداری کرده است.

در ظرف چند روز اخیر انتشار تصاویری در اردوگاه دل ریو، به اعتراضات زیادی علیه دولت جو بایدن منجر شد.

گفته می‌شود که مقامات گشت زنی با اسب ماموران در دل ریو را متوقف اعلام کرده‌اند، اما بنا بر گزارش‌ها، دولت جو بایدن قصد دارد تعداد هائیتی‌های اخراجی از تگزاس را دو برابر کند.

دانیل فوت همچنین از سیاست فعالی آمریکا در حمایت از آریل هنری، نخست وزیر موقت هائیتی انتقاد کرده است؛ اقدامی که به گفته وی یادآور سیاست‌های چند دهه گذشته ایالات متحده و سایر دولت‌های خارجی در نگاه داشتن یک "دست‌نشانده" در قدرت در هائیتی بوده است.

در واکنش، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه از خدمات دانیل فوت تشکر و تاکید کرد که ایالات متحده "به حمایت از مهاجرت ایمن، منظم و انسانی در سراسر منطقه ما متعهد است".

ند پرایس این ادعای فوت که مقامات در واشنگتن نظراتش را نادیده گرفته‌اند، رد کرد و گفت: مایه تاسف است که به جای مشارکت در یک روند سیاست محور، نماینده ویژه فوت هم استعفا داده و هم شرایط را بد نشان داده است.

جو بایدن متهم است که در زمینه مهاجرت یک سیاست منسجم ندارد.

در جریان مبارزات انتخاباتی، بایدن به شدت از آنچه سیاست‌های خشن دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا می‌خواند، انتقاد کرد. وی سپس در ماه مارس امسال کامالا هریس، معاون خود را مسئول رسیدگی به این موضوع کرد.

اما منتقدان می‌گویند که بایدن و هریس هنوز نتوانسته‌اند برنامه‌ای مشخص برای حل بحران مهاجرت ارائه کنند و به ویژه در قبال پناهجویان اهل هائیتی رویکرد بی‌رحمانه‌ای را در پیش گرفته‌اند.

تیتر یک
  • ارزش معاملات خرد در کف یک ماهه؛

    اقتصادنیوز: در روز شنبه ۶ آذر ماه، شاخص کل بورس تهران بیش از ۲۷ هزار واحد ریزش کرد که سنگین ترین سقوط در ۴ هفته اخیر…

از دست ندهید
بلیط هواپیما