تاثیر کاهش تماشای ماهواره به خاطر استفاده از یک پلتفرم

کدخبر: 443223
اقتصاد نیوز : در مجموع پاسخ‌ها نشان می‌دهد متوسط میزان تماشای ماهواره بعد از عضویت در فیلیمو کاهش داشته است. میانگین مصرف ماهواره بیناعضای فیلیمو قبل از عضویت در این پلتفرم به طور متوسط در هفته حدود 8 ساعت بوده است که این میزان بعد ازعضویت در فیلیمو به 4.6 ساعت در هفته رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)، این مرکز به منظور پایش افکار عمومی در ارتباط با برخی از مسائل روز کشور در مردادماه ۱۴۰۰یک نظرسنجی‌در مورد میزان تاثیر تماشای فیلیمو در مصرف ماهواره مشترکان این پلتفرم انجام داد.

این نظرسنجی از اعضای پلتفرم فیلیمو در مرداد 1400 و با تعداد نمونه 803 نفر از مشترکان فیلیمو اجرا شده است. 62.3 درصد افراد نمونه در این نظرسنجی مرد و 37.7درصد زن بوده‌اند. میانگین سن پاسخگویان نیز حدود 37 سال است.

در این نظرسنجی ۵۵.۳درصد کاربران فیلیمو اعلام کرده‌اند که اصلا نیازی به استفاده از ماهواره ندارند و در مقابل با توجه به پاسخ‌های کاربران فیلیمو۴۴.۶ درصد اعلام کرده‌اند که از ماهواره استفاده می‌کنند. از مجموع افرادی که درحال حاضر اصلا ماهواره تماشا نمی‌کنند،۱۴.۴ درصد (۸.۰ درصد کل پاسخگویان) گفته‌اند قبل از عضویت در فیلیمو ماهواره تماشا می‌کرده‌اند و دیگر زمان خود را به تماشای ماهواره اختصاص نمی‌دهند.

نتایج جدول نشان می‌دهد افراد گروه سنی بالای 45 سال بیش از سایر افراد ماهواره تماشا می‌کنند.

چه برنامه‌هایی در ماهواره بیشتر دیده می‌شوند؟

در بخش دیگری از اعضای فیلیمو که ماهواره تماشا می‌کنند پرسیده شده است "شما درشبکه‌های ماهواره‌ای معمولا چهمحتواهایی دنبال می‌کنید؟

طبق یافته‌های حاصل از پاسخ افرادی که ماهواره تماشا می‌کنند، پرتکرارترین محتواهایی که

در ماهواره دنبال می‌شود به ترتیب شامل اخبار(43.9 درصد)، فیلم سینمایی(38 درصد) و سریال (35.2 درصد) است.

در ادامه از افرادی که گفته‌اند معمولا در ماهواره فیلمیا سریال دنبال می‌کنند نوع فیلمیا سریال‌ها پرسیده شده است، که 27.8 درصد فیلم‌های خارجیغیرترکی، 17.9 درصد فیلم‌های ترکی و 15.2 فیلم‌های ایرانی می‌بینند.

میزان تماشای ماهواره؛ قبل از عضویت در فیلیمو 8 ساعت و بعد از عضویت 4.6 ساعت

در ادامه این نظرسنجی از اعضای نمونه پرسیده شده است "میزان استفاده شما از ماهواره قبل از عضویت‌تان در فیلیمو به چه اندازهبوده است؟ در حال حاضر به طور متوسط چند ساعت در هفته از ماهواره استفاده می‌کنید؟"

در مجموع پاسخ‌ها نشان می‌دهد متوسط میزان تماشای ماهواره بعد از عضویت در فیلیمو کاهش داشته است. میانگین مصرف ماهواره بیناعضای فیلیمو قبل از عضویت در این پلتفرم به طور متوسط در هفته حدود 8 ساعت بوده است که این میزان بعد ازعضویت در فیلیمو به 4.6 ساعت در هفته رسیده است. شایان ذکر است میانگین مدت زمان تماشای ماهواره بیناعضایی که از ماهواره استفاده می‌کنند قبل از عضویت در فیلیمو16 ساعت در هفته بوده است و بعد از عضویت به 9 ساعت در هفته کاهش یافته است.

کاهش 10 ساعته تماشای ماهواره در افراد فاقد تحصیلات دانشگاهی

گزارش این افکار سنجی حاکی از آن است که گروه سنی 25 سال و کمتر از آن، در هفته حدود 19 ساعت ماهواره می‌دیدند که بعد از عضویت در فیلیمو این آمار به 12 ساعت کاهش یافته است.

ایسپا می‌نویسد افراد فاقد تحصیلات دانشگاهی بیشتر از سایر گروه‌ها ماهواره می‌دیدند؛یعنی حدود 23 ساعت در هفته و حالا به خاطر فیلیمو، مدت زمان تماشای ماهواره  به 13 ساعت رسیده است.

مخاطبان فیلم و سریال بعد از فیلیمو کمتر ماهواره می‌بینند

افرادی که معمولاً در ماهواره سریالیا فیلمسینمایی می‌بینند بیشترین میزان تماشای ماهواره را قبل از عضویت درفیلیمو داشته‌اند. طبق اظهارات خود افراد در متوسط زمان تماشای ماهواره، می‌توان گفت افرادی که مخاطبین سریال وفیلم‌های ماهواره بوده‌اند، بعد از عضویت در فیلیمو بیش از سایر افراد مدت زمان تماشای ماهواره‌شان کاهش یافتهاست. همچنین کمترین کاهش مدت زمان تماشای ماهواره بین افرادی بوده است که گفته‌اند معمولا در ماهواره مستند،برنامه‌های ورزشی و اخبار را دنبال می‌کنند.

کاهش 61 درصدی تماشای ماهواره بعد از عضویت در فیلیمو

در سوالی دیگر از مخاطبان این نظرسنجی پرسیده شده است: "بهنظر شما پلتفرم فیلیمو چه تأثیری بر میزان استفاده مردم ازشبکه‌های ماهواره‌ای داشته است؟"

۶۱.۱درصد کاربران فیلیمو معتقدند استفاده از فیلیمو موجب کاهش تماشای ماهواره می‌شود. 24.5 درصد معتقدند تغییری در این زمینه ایجاد نکرده و در مقابل 3.6 درصد گفته‌اند پلتفرم فیلیمو موجب افزایش استفاده مردم از شبکه‌های ماهواره‌ای شده است. در مجموع ارزیابی مردم از تأثیر کلی فیلیمو در مصرف ماهواره نزدیک به چیزی است که در واقعیت کاربران ماهواره به آن اشاره کرده‌اند و 60 درصد آنها اظهار کرده‌اند که میزان تماشای ماهواره آنها کاهش پیدا کرده است.

۵۹.۲درصد از مخاطبان فیلمو در پاسخ به این سوال که چرا در مقایسه با قبل کمتر ماهواره تماشا می‌کنید، گفته‌اند که جاذبه و مزایای فیلیمو تاثیر زیادی در این تصمیم داشته است. ۱۴.۹ درصد هم علت این کاهش را در دافعه‌ای می‌دانند که تماشای ماهواره دارد.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما