دعوای آمریکا و چین بر سر تایوان شدت گرفت

کدخبر: 449245
آمریکا که مقابله با چین را در اولویت سیاست خارجی خود قرار داده، با موضع گیری در قبال تایوان، در حال افزایش تنش میان خود و پکن شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، جو بایدن رییس جمهوری آمریکا می گوید اگر چین به تایوان حمله کند، واشنگتن از تایوان دفاع خواهد کرد. او در  پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا آمریکا در صورت حمله احتمالی چین به تایوان، از تایوان دفاع خواهد کرد،  گفته است: بله، ما چنین تعهدی داریم.
کاخ سفید روز جمعه به وقت محلی و پس از این صحبت بایدن  اعلام کرد موضع آمریکا در مقابل تایوان تغییری نکرده است.
یک سخنگوی کاخ سفید درگفت و گو با تارنمای هیل کاخ سفید گفت: رییس جمهوری آمریکا تغییر سیاست آمریکا را اعلام نکرد و این سیاست  در مقابل تایوان تغییر نکرده است.
وی افزود: روابط دفاعی آمریکا با تایوان بر اساس قانون روابط با تایوان است. ما بر اساس این قانون به تعهدات خود عمل خواهیم کرد، ما از دفاع  تایوان از خود ادامه خواهیم داد و ما همچنان با هرگونه تغییر وضعیت یک طرفه مخالف هستیم.
به گزارش ایرنا، لوید آستین وزیر دفاع آمریکا نیز در ادامه درگیری لفظی بین واشنگتن و پکن اعلام کرد که چین یک تهدید برای نظم بین المللی است.
آستین در مقر ناتو در بروکسل گفت که آمریکا با شرکای خود در منطقه هند- آرام جهت حفظ منطقه‌ای آزاد همکاری می‌کند.
این اظهارات بایدن در تضاد با بیانیه های پیشین آمریکا در خصوص تایوان است. وی در ماه اوت سال جاری نیز اظهاراتی مشابه منتشر کرد و گفت سیاست آمریکا در مقابل تایوان برابر با تعهدات امنیتی آمریکا در مقابل کره جنوبی و ژاپن است.
کاخ سفید در ماه اوت نیز برای روشن سازی اظهارات بایدن اقدام و اعلام کرد موضع آمریکا در مقابل تایوان تغییر نکرده است و این سیاست همچنان "عدم شفافیت راهبردی" است.
آمریکا مدعی شده است تعهداتش در مقابل تایوان به این کشور اجازه می دهد تا  برای توانمند سازی قابلیت های دفاعی تایوان، به آن  سلاح نظامی بفروشد. با این حال آمریکا هیچگاه آشکار اعلام نکرده است که در صورت وقوع یک  حمله، به تایوان نیروی نظامی اعزام خواهد کرد.
در همین حال چین از این اظهارات بایدن انتقاد کرده و آن را دخالت در امور داخلی چین دانسته است.
وانگ ونبین سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه گفت: مساله تایوان صرفا امور داخلی چین است که اجازه دخالت خارجی را نمی دهد. هیچ کس نباید عزم، اراده و توانایی مردم چین برای دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود را دست کم بگیرد.
وی افزود: ما از آمریکا می خواهیم که به طور جدی از اصل و مقررات چین واحد که در سه اعلامیه مشترک چین و آمریکا به آن اشاره شده است، پیروی کند و در گفتار و اقدامات خود در مورد مسئله تایوان محتاط باشد و از ارسال پیام های اشتباه به نیروهای جدایی طلب "استقلال تایوان" خودداری کند. مبادا این امر به روابط چین و آمریکا و صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان آسیب جدی برساند.
به گزارش ایرنا، آمریکا در سال ۱۹۷۹ رسما تحت سه اعلامیه رسمی مشترک واشنگتن با پکن، سیاست چین واحد را به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک خود با تایوان را قطع کرد، اما با وجود تعهد رسمی واشنگتن به پکن، طی سال‌های اخیر روسای جمهور آمریکا از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات اقداماتی مغایر با سیاست چین واحد از قبیل فروش تسلیحات نظامی و برقراری مراودات دیپلماتیک با تایوان انجام داده‌اند.
همچنین نیروی دریایی آمریکا چندین بار و به بهانه دفاع از آزادی ناوبری در آب‌های بین‌المللی و به قصد حمایت از جدایی‌طلبان تایوان، کشتی‌های جنگی خود را از تنگه تایوان عبور داده است
روزنامه نیویورک تایمز به تازگی در گزارشی  با اشاره به تنش فزاینده در روابط چین و آمریکا و با تشبیه آن به دوران جنگ سرد میان ایالات متحده و شوروی سابق، به دلایلی پرداخته که امکان تکرار آنچه که در دهه ۵۰ میلادی رخ داد را میان چین- واشنگتن محتمل می داند.
به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای روزنامه نیویورک، تحرکات اخیر از جانب چین احتمالا می تواند نشانه تکرار تحولاتی شبیه تحولات دهه ۵۰ میلادی باشد؛ تکرار آنچه که تحت عنوان جنگ کره رخ داد؛ جنگی میان جمهوری کره (کره جنوبی) با پشتیبانی نیروهای سازمان ملل متحد به رهبری ایالات متحده آمریکا و جمهوری دمکراتیک خلق کره (کره شمالی) با پشتیبانی چین و کمک نظامی اتحاد جماهیر شوروی سابق.

نیویورک تایمز در گزارش خود آورده است: هنگامی که «کوین راد» نخست وزیر پیشین استرالیا و کارشناس خبره مسائل چین، به تازگی به یک روزنامه آلمانی گفت که جنگ سرد میان پکن و واشنگتن "محتمل است"، اظهارات وی همچون بمب در کاخ سفید صدا کرد.
به عقیده مقامات آمریکا، چین در حال تبدیل شدن به یک دشمن راهبردی بسیار بزرگتر از اتحاد جماهیر شوروی سابق است و یک تهدید تکنولوژیکی، نظامی و رقیبی اقتصادی برای واشنگتن بشمار می رود. هرچند «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اصرار داشت که "ما به دنبال جنگ سرد جدید یا ایجاد جهانی تقسیم شده به بلوک‌های مختلف نیستیم".
با این حال، این سوال که آیا ایالات متحده وارد جنگ سرد جدیدی می شود، چیزی فراتر از یافتن واژه ای مناسب برای چرخش عجیب در سیاست های این ابرقدرت است.
به عقیده نویسنده این گزارش، دولت هایی که وارد ذهنیت جنگ سرد می شوند، ممکن است در مورد هر درگیری اغراق کنند، زیرا متقاعد شده اند که بخشی از یک مبارزه بزرگتر هستند. آنها ممکن است فرصت های همکاری را از دست بدهند، درست همانند موقعیت کنونی ایالات متحده و چین در مبارزه با کووید -۱۹  و حتی موضوع تغییرات اقلیمی.و این مساله که آیا تنش های موجود میان پکن و واشنگتن جنگ سرد است یا چیزی کاملا متفاوت، درست در زیر آتش تنش های فزاینده بر سر راهبرد اقتصادی، رقابت در حوزه تکنولوژیکی و مانورهای نظامی زیر دریا، فضا و دنیای مجازی کمین کرده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما