اقدام جدید آمریکا علیه چین

کدخبر: 449635
آمریکایی‌ها در اقدامی جدید علیه چین، با مقامات تایوانی درباره حضور معنادار این جزیره در سازمان ملل متحد گفت‌وگو کردند.

به گزارش  اقتصادنیوز به نقل از فارس، شامگاه روز شنبه، مقامات آمریکایی و تایوانی، درباره حضور «معنادار» تایوان در نهادهای سازمان ملل گفت‌وگو کردند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد مقامات تایوانی و آمریکایی در نشستی مجازی، «گفت‌وگویی با تمرکز بر حمایت از توان تایوان در مشارکت معنادار در سازمان ملل» برگزار کردند.

در این بیانیه آمده است: «طرف آمریکایی بر تعهد ایالات متحده به حضور معنادار تایوان در سازمان جهانی بهداشت و چارچوب کنوانسیون تغییرات اقلیمی تأکید کرده و برجسته ساختن توان تایوان در مشارکت در طیف گسترده‌ای از مسائل را به بحث گذاشتند».

این اظهارات تحریک‌آمیز در حالی بیان شده است که فردا (دوشنبه) «شی جین‌پینگ» رئیس جمهور چین قصد دارد به مناسبت پنجاهمین سالگرد پیوستن کشورش به سازمان ملل متحد سخنرانی کند.

چین تایوان را یکی از استان‌های خود می‌داند و هرگونه مداخله در امور این جزیره را مداخله در امور داخلی چین قلمداد می‌کند. مقامات پکن معتقدند تایوان در آینده نزدیک دوباره به سرزمین مادری برمی‌گردد.

آخرین باری که تایوان در سازمان ملل حضور یافت، ۲۵ اکتبر ۱۹۷۱ بود که از کرسی چین استفاده کرده و به سود جمهوری خلق چین رأی داد.

هیچ‌یک از کشورهای عضو سازمان ملل متحد، تایوان را به‌عنوان یک کشور به رسمیت نشناخته‌اند. با این حال از زمان بالا گرفتن اختلافات میان آمریکا و چین، جدایی‌طلبان این جزیره به اهرم فشار واشنگتن علیه پکن تبدیل شده‌اند.

«ژانگ جون» نماینده چین در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه از آمریکا خواست از کشیدن تایوان به ورطه جنگ دست بردارد.

این دیپلمات چینی در نشستی خبری گفت: «برخی کشورها، به‌ویژه آمریکا، اقدامات خطرناکی انجام می‌دهند که وضعیت تنگه تایوان را به مسیر خطرناکی می‌کشاند».

ژانگ جون افزود: «در این لحظه، آنچه باید خواستار آن باشیم این است که ایالات متحده چنین اقداماتی را متوقف کند. قطعاً کشاندن تایوان به جنگ، به نفع هیچکس نیست».

این هشدار چین پس از آن صورت گرفته است که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا شامگاه پنجشنبه (به وقت محلی) گفت که ارتش این کشور از تایوان دفاع خواهد کرد و متعهد به دفاع از این جزیره است که چین آن را متعلق به خود ادعا می‌کند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما