هشدار جدی بورل درباره وضعیت خطرناک اروپا

کدخبر: 453743
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید مجدد بر لزوم تشکیل نیروی نظامی واکنش سریع مختص کشورهای عضو این قاره، جدای از ناتو، اذعان کرد ظرفیت کشورهای عضو برای مقابله با تهدیدها کافی نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه هشدار داد که باید با  دکترین جاه‌طلبانه به عنوان مبنای اقدام نظامی مشترک در خارج از کشور، از جمله با نیروی بحران قابل استقرار، موافقت کند.

بورل به خبرنگاران گفت که اولین پیش‌نویس خود از طرح موسوم به «قطب‌نمای استراتژیک» - نزدیک‌ترین چیزی که اتحادیه اروپا می‌توانست به یک دکترین نظامی داشته باشد و شبیه به «مفهوم استراتژیک» ناتو است که اهداف اتحادیه را تعیین می‌کند - برای امنیت بسیار مهم است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وی در توضیح سند راهبردی کامل که برای بحث به ۲۷ کشور اتحادیه اروپا ارسال شده است، گفت: «اروپا در خطر است. ما باید قابلیت استقرار [نظامی] سریع داشته باشیم».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا توضیح داد که یک ایده این است که این اتحادیه نیرویی ۵۰۰۰ نفری برای مواقع اضطراری بحران داشته باشد، اما ائتلاف ناتو به رهبری آمریکا همچنان در درجه اول مسئول دفاع جمعی اروپا بماند.

بر اساس این گزارش، وزرای خارجه و دفاع اتحادیه اروپا این موضوع را روز دوشنبه با هدف توافق بر سر یک سند سیاسی در ماه مارس، بررسی خواهند کرد.

به نوشته رویترز، کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز فاقد توانایی‌های لجستیک و فرماندهی و کنترلی آمریکا هستند و نمی‌توانند با جمع آوری اطلاعات این کشور برابری کنند.

بورل همچنین درباره قدرت اقتصادی اتحادیه اروپا به‌عنوان بزرگترین بلوک تجاری جهان، اظهار داشت: «ما یک مسئولیت استراتژیک داریم. شهروندان ما می‌خواهند محافظت شوند. قدرت نرم کافی نیست».

بورل در توضیح این پیش‌نویس تاکید کرد: «همه تهدیدهایی که ما با آن‌ها روبرو هستیم در حال تشدید هستند و ظرفیت تک تک کشورهای عضو برای مقابله کافی نیست و رو به کاهش است».

وی پیش از این نیز با بیان اینکه معاهده نظامی آمریکا، انگلیس و استرالیا در واقع زنگ خطری برای روابط اروپا و آمریکا بود، بر لزوم تشکیل نیروی دفاعی مستقل اروپایی تاکید کرد. 

تیتر یک
  • پیش بینی قیمت دلار در بازار ارز ۲۸ دی ۱۴۰۰

    اقتصادنیوز: قیمت دلار روز گذشته بر مدار کاهش قرار گرفت اما معامله گران قیمت دلار ، بازار ارز امروز سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰…

از دست ندهید
بلیط هواپیما