پیش بینی مذاکرات هسته‌ای در دولت رئیسی+فیلم

کدخبر: 459759
پنج روز مذاکرات در وین روز جمعه گذشته (١٢ آذر ماه) پایان یافت و فعلا طرفین برای مشورت درباره دو پیش نویس ارائه شده توسط ایران در پایتخت هایشان بسر می برند.

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، در حالی که تا چند روز دیگر مجددا گفتگوها در وین از سر گرفته خواهد شد، اما ظاهرا نقاط اختلافی و ابهام در خصوص آینده گفتگوها زیاد است. زیرا از یک سو  علی باقری، رئیس هیات ایرانی و معاون سیاسی وزیر خارجه پس از پایان نشست وین گفت که ایران در دو پیش نویس، موضوع رفع تحریم های غیرقانونی و ظالمانه و موضوع هسته ای را مطرح کرده و طرف های مقابل این احساس نیاز را داشتند که برای ارایه پاسخ های مستدل، مستند و منطقی به پیشنهادهای ایران نیازمند مشورت با پایتخت های شان هستند و از سوی دیگر برخی دیپلمات های ارشد اروپایی حاضر در مذاکره، توپ را به زمین ایران انداخته و مدعی شدند برخی پیشنهادهای تهران با برجام مغایر بوده و برخی دیگر از پیشنهادات نیز فراتر از مفاد برجام بوده است.

این دیپلمات ها مدعی شدند که پیشنهادهای ایران در این نشست، با متن مذاکره شده در شش دور قبلی مذاکرات وین تغییر داشته و باعث ایجاد نگرانی و ناامیدی شده است. این در حالی است که باقری گفته اینکه طرف های اروپایی خیلی نسبت به برخی پیشنهادهای ما رضایت نداشتند درست است، اما این پیشنهادها براساس مبانی مشترک بین دو طرف تدوین شده و لذا آنها اعتراضی نسبت به اینکه این پیشنهادها نامربوط است، نداشتند؛ اما می گفتند با دیدگاه های ما انطباق ندارد.  با توجه به این اختلاف دیدگاه ها در این قسمت از برنامه #راهبرد، دکتر علی واعظ، مدیر پروژه ایران در گروه بین المللی بحران و دکتر رحمن قهرمانپور، پژوهشگر ارشد مسائل بین الملل در خصوص این اختلافات و چشم انداز مذاکرات به بحث پرداختند.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی