چند درصد کالاهای اساسی با ارز ترجیحی وارد میشوند

هشدار اقتصاددانان نسبت به رانت سنگین دلار 4200 تومانی

کدخبر: 456926
اقتصادنیوز: چند درصد واردات کالاهای اساسی از لحاظ حجم و ارزش با دلار نیمایی و ارز ترجیحی صورت میگیرد. هشدار اقتصاددانان نسبت به تخصیص دلار 4200 تومانی در رابطه با چیست.

به گزارش اقتصادنیوز ،  دولت فعلا تخصیص دلار 4200 تومان را در دستورکار دارد، این در حالی است که وزیر اقتصاد و معاونانش و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نسبت به حذف ارز 4200 تومانی تاکید دارند اما از سوی دیگر وزیر بهداشت با وجود مخالفت ها، تاکید دارد که به دلیل شرایط معیشتی مردم تخصیص دلار 4200 تومانی تا آخر امسال ادامه دارد.

اکنون پرسش اینجاست که استدلال برخی مبنی بر اثرگذاری حذف دلار 4200 تومانی از چرخه سیاست توزیع ارزی روی بازار ارز چیست؟ و آیا حذف این سیاست دوباره با موج تورمی در سایر کالاها همراه خواهد شد. آمار مربوط به حجم و سهم کالاهای اساسی با دلار 4200 تومانی نشان میدهد که گزاره و استدلال افزایش موقعیت تورمی در بازار کالاهای اساسی با این شرایط همچنان مورد پرسش است اما رانت سنگین ناشی از تخصیص دلار 4200 تومانی، شرایط را برای حذف این سیاست ارزی میسر و هموار میکند.

ایسنا البته در گزارشی نوشته که گرچه هنوز تکلیف حذف ارز ۴۲۰۰ مشخص نیست اما در آستانه تصمیم‌گیری در این رابطه، سهم واردات اقلام اساسی با ارز ترجیحی تا چند برابر ارز نیمایی سنگین‌تر است، به طوری که فقط ۲۰ درصد ارزش دلاری و حدود ۱۲ درصد حجم واردات این کالاها در سامانه نیما تامین ارز می‌شود.

 

واردات با دلار نیمایی!

ایسنا در ادامه نوشته است: ماجرا از آنجا شروع میشود که از سال ۱۳۹۷ که واردات با ارز ۴۲۰۰ به صورت عمومی در دستور کار قرار گرفت، تاکنون فقط به واردات هفت قلم کالا محدود شده اما سهم قابل توجهی در واردات کالاهای اساسی داشته است.

این در حالی است که طی دو سال اخیر به تدریج  واردات اقلام اساسی با ارز ۴۲۰۰ محدودتر شد و به یک لیست ۲۵ قلمی رسید ولی با توجه به رانت ارز ترجیحی و عدم مدیریت صحیح آن در چرخه واردات و تبعاتی که در بازار داخل داشت، فقط به شش قلم که عمدتا نهاده‌های تولید دام و طیور است به همراه بخشی از دارو و تجهیزات پزشکی محدود شد.

 با توجه به شدت گرفتن جریان حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در مدت اخیر و جایگزینی ارز نیمایی، وضعیت واردات کالاهای اساسی با نرخ‌هایی غیر از ۴۲۰۰  قابل تامل است.

۲ میلیون تن با دلار نیمایی وارد شد

بررسی جریان واردات از ابتدای سال جاری تا ۱۰ آبان‌ماه نشان می‌دهد که از ۱۸.۷ میلیون تن کالای اساسی وارداتی در ۲۵ گروه، ۱۶.۴ میلیون تن  با ارز ۴۲۰۰ و فقط ۲.۳ میلیون تن با ارز نیمایی وارد شده است، بنابراین از لحاظ وزنی ۸۷.۷ درصد واردات با ارز ترجیحی و ۱۲.۳ درصد با ارز نیمایی بوده است. 

سهم ارزی چقدر است؟

از نظر ارزش نیز از ۱۱.۵ میلیارد دلار کالاهای اساسی وارداتی در این دوره، فقط حدود ۲۰ درصد معادل ۲.۳ میلیارد دلار با ارز نیما وارد شده و مابقی یعنی ۹.۱ میلیارد دلار معادل ۷۹.۱ درصد با نرخ  ۴۲۰۰ تامین ارز شد

تغییر قیمت ۸۷ درصد کالای اساسی از ۴۲۰۰ به نیمایی

حجم سنگین واردات با ارز ۴۲۰۰ در شرایطی ثبت می‌شود که یکی از دلایل مخالفت با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی موضوع افزایش قیمت اقلام اساسی وارداتی و تبعات تورمی آن بوده است، در هر حال این‌که ۸۷.۷ درصد واردات از نرخ ۴۲۰۰ به نرخ سامانه نیما که معمولا هم سطح قیمت بازار بوده و در حال حاضر حدود ۲۵ هزار تومان است منتقل شود می‌تواند به افزایش قیمت کالاهای اساسی دامن بزند.

رانت سنگین است

اما مساله قابل توجه به همین فاصله بین نرخ ۴۲۰۰ و نرخ سامانه نیما و بازار  و رانت سنگینی که وجود دارد برمی گرد که بارها نسبت به فساد ناشی از این اختلاف قیمت و عدم دسترسی مردم به کالاهای وارداتی با نرخ ۴۲۰۰ هشدار داده شده است و به دفعات اذهان عمومی شاهد انتشار خبرهای مربوط به عدم مدیریت مناسب تامین ارز با نرخ ترجیحی، فساد آن در واردات و عدم نفع این ارز برای مردم بوده‌اند.

 

  • 25781
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما