اعلام تاریخ توزیع واکسن در ایران

کدخبر: 380259
اقتصاد نیوز:سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه با اشاره به اینکه تا اواخر بهار واکسن مورد تایید و استاندارد تولید انبوه می‌شود، گفت: واکسن تولید داخل وارد فاز یک می‌شود، هر فاز براساس تعریفی که دارد باید آزمایش‌های خود را طی کند.

به گزارش اقتصاد نیوز، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت:اکنون ۲۰۵ شهر در وضعیت نارنجی و ۲۴۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند و این نشان دهنده وضعیت مطلوب است و امیدواریم این ۲۰۵ شهر نارنجی هم تبدیل به زرد و زردها هم تبدیل به سفید شوند.

وی افزود: در این میان چهار شهر نیازمند توجه ویژه هستند و امروز هم به استانداران و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در این زمینه توصیه‌های لازم ارائه داده شد، این چهار شهر شامل کردکوی در گلستان، بافت در کرمان و آمل و گلوگاه در مازندران هستند بنابراین این چهار شهر نیازمند توجه بسیار ویژه هستند چرا که می‌توانند در آستانه قرمز شدن، باشند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه با اشاره به برگزاری آزمون استخدامی گفت: به دلیل شرایط کرونا در کشور، این آزمون قبلاً دو بار به تعویق افتاده بود، صد هزار نفر بعد از برگزاری این آزمون جذب مراکز دولتی خواهند شد لذا به همین دلیل با توجه به وضعیت آرامش نسبی که ایجاد شده، این آزمون در بیش از ۲۷۰۰ حوزه امتحانی و با رعایت شیوه نامه‌ها و حداقل جمعیت در موعد مقرر و در دی ماه برگزار خواهد شد.

رئیسی در ادامه به موضوع بازگشایی مدارس اشاره کرد و افزود: تا ٢ هفته آینده در خصوص بازگشایی مدارس تعیین تکلیف می‌شود.

او ادامه داد: همچنین پیشنهاد بازگشایی مدارس برای پایه‌های اول و دوم ابتدایی در شهرهای نارنجی و زرد مطرح شد که این دانش آموزان بتوانند حضوری در کلاس‌های درس شرکت کنند، این بحث مخالفین و موافقینی دارد که در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه گفت: برگزاری هر آزمونی برای شیوه نامه‌ها نیاز به مجوز دارد، همچنین تعطیلی آموزش مجازی جزو مصوبات ما نیست و هیچ مجوزی از طرف ستاد ملی کرونا نبوده است.

رئیسی در ادامه با بیان اینکه افزایش شیوع بیماری در اروپا به دلیل سرد شدن هوا و بازشدن مراکز شبانه است، ادامه داد: روند بیماری در گیلان نزولی است، لذا ۶ شهرستان زرد و ١٠ شهرستان نارنجی است.

وی با اشاره به اینکه اگر دورهمی‌ها و شیوه نامه‌های بهداشتی مورد توجه قرار نگیرد، بدون شک یکی دو هفته آینده شاهد خیز بیماری خواهیم بود، افزود: براساس بررسی‌های انجام شده در ایران بیش از ۵٠ درصد شیوع بیماری بر اثر دورهمی‌ها و در درجه بعدی حمل و نقل عمومی بوده است، بنابراین ماسک زدن به تنهایی کافی نیست و فاصله گذاری و شستن دست‌ها هم باید مورد توجه باشد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه با اشاره به اینکه تا اواخر بهار واکسن مورد تایید و استاندارد تولید انبوه می‌شود، گفت: واکسن تولید داخل وارد فاز یک می‌شود، هر فاز براساس تعریفی که دارد باید آزمایش‌های خود را طی کند.

رئیسی همچنین با بیان اینکه در حال رایزنی هستیم تا واکسن مورد تایید و استاندارد برای گروه‌های حساس وارد کشور شود، ادامه داد: هیچ واکسنی در طول تاریخ اثربخشی ١٠٠ درصدی نداشته است، تا اواخر بهار واکسن تولید انبوه می‌شود و در این مدت به دنبال آن هستیم که گروه‌های آسیب پذیر را واکسینه کنیم.

وی در ادامه با تاکید براینکه بیشترین هدف از اجرای طرح شهید سلیمانی تداوم روند کاهش بیماری کروناست، افزود: ممنوعیت تردد از ساعت ٢١ تا ۴ صبح در شهرهای نارنجی تداوم دارد و تردد شبانه بین شهری ٨٠ درصد کاهش داشته است، همچنین تردد بین استانی هم ٢۶ تا ٣٢ درصد کاهش یافته است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: برای روز ۲۹ و ۳۰ آذرماه بحث منع ترددهای درون شهری از ساعت ۸ شب و تعطیلی همه مشاغل به جز گروه شغلی یک از ۶ بعدازظهر تصویب شد.

وی در پایان افزود: پس از شب یلدا هم مجدداً منع ترددها در شهرهای نارنجی از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح ادامه پیدا می‌کند، همچنین منع تردد بین استانی و استانی مطابق قانون مربوط به شهرهای در وضعیت نارنجی وجود دارد و تخلف از آن مشمول جریمه خواهد شد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما