منحنی نرخ بازدهی در12 تیر +نمودار

کاهش نرخ سود در سررسیدهای یک و دو سال

کدخبر: 423639
اقتصادنیوز: امروز 12 تیر 1400 بازار معاملات اوراق بدهی دولت بسیار کم‌رمق بود.

به گزارش اقتصادنیوز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 35 درصد کاهش به 129 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 32 نماد اخزا و 4 نماد اراد انجام شد. 

حجم معاملات عمده اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه به 508 میلیارد تومان رسید که احتمالا به اجرای عملیات اعتباردهی بانک مرکزی مرتبط است. 

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده نسبت به روز معاملاتی گذشته در جهت‌های مختلفی تغییر داشتند. نرخ اوراق با سررسید یک سال با یک دهم درصد کاهش به 21.74 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال با یک دهم درصد کاهش به 21.78 درصد رسید. اما نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با دو دهم درصد افزایش به 22.39 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با یک دهم درصد کاهش به 21.83 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

امروز روند نرخ بازدهی اوراق آتی و نقدی  از مدل بدون شیب و مماس با محور  که در بسیاری از روزهای هفته پیش ایجاد شده بود خارج شد. به این ترتیب نرخ سود آتی در سررسیدهای 400 روز21.5 درصد، در600 روز22.5و در سررسید 800 روز به 22.9 درصد رسید.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

N3

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما