منحنی نرخ بازدهی در27 شهریور 1400

رشد سود در سررسیدهای بالای دو سال

کدخبر: 441444
اقتصادنیوز: امروز 27 شهریور 1400 اگرچه حجم معاملات اوراق بدهی دولت رونی کاهشی داشت، اما میزان آن نزدیک مرز 600 میلیاردتومانی قرار گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با  34 درصد کاهش به 594 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 33 نماد اخزا و 7 نماد اراد انجام شد. 

معاملات عمده اوراق در بازار بدهی دولتی به 36.5 هزار میلیارد تومان رسید. که بخش عمده آن به عملیات اعتباردهی بانک مرکزی ارتباط دارد. همچنین متوسط نرخ سود در بازار بین بانکی در هفته گذشته با 2 دهم درصد افزایش به 18.75 درصد رسید. 

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در سررسیدهای میان مدت افزایشی بودند. نرخ اوراق با سررسید یک سال با یک دهم درصد کاهش به 21.81  درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال با سه دهم درصد افزایش به 23.42 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با 1.1 درصد افزایش به 24.34 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با یک درصد افزایش به 25.14 درصد رسید.افزایش نرخهای بهره در کلیه سررسیدها و بازارها شاید نشان دهنده فضای انتظارات تورمی باشد.

امروز روند نرخ بازدهی اوراق آتی نیز شاهد نوساناتی بود. به این ترتیب نرخ سود آتی در سررسید400 روز به 23.7 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

 

N2

تیتر یک
  • ارزش معاملات خرد در کف یک ماهه؛

    اقتصادنیوز: در روز شنبه ۶ آذر ماه، شاخص کل بورس تهران بیش از ۲۷ هزار واحد ریزش کرد که سنگین ترین سقوط در ۴ هفته اخیر…

از دست ندهید
بلیط هواپیما