شوک کرونا به حوزه تکنولوژی و فناوری!

3 فناوری برتر سال 2023 /هوش مصنوعی فراگیرتر می‌شود؟

کدخبر: 522082
شرکت های فناوری اطلاعات مشتاق هستند تا امکان تعامل بیشتر بین انسان و فناوری را فراهم کرده و گسترش دهند.
3 فناوری برتر سال 2023 /هوش مصنوعی فراگیرتر می‌شود؟
خبرنگار: آرین میرزا احمدی
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سایت bluesoft، فناوری در همه بخش های زندگی انسان نفوذ کرده، با این حال هنوز شاهد پیشرفت پویا و ادامه دار آن هستیم و متوقف نشده است. 

تعامل بیشتر بین انسان و فناوری

نیازهای کاربران دائما در حال تغییر است، از همین رو شرکت های فناوری اطلاعات مشتاق هستند تا امکان تعامل بیشتر بین انسان و فناوری را فراهم کرده و گسترش دهند. برهمین اساس متخصصین حوزه فناوری اطلاعات به این نکته اشاره دارند که دیجیتالی شدن شتاب بیشتری یافته است.
 
 
 

فناوری

ترندهای فناوری در سال 2023

اما یک سوال مهم این است که «چه عواملی بر پر کاربردترین و ترندهای فناوری پس از سال 2023 تاثیرگذار خواهد بود؟» و البته «چه ترند های تکنولوژی در 2023 در حوزه آی تی یا فناوری اطلاعات تسلط خواهند داشت؟»

شوک کرونا به حوزه تکنولوژی و فناوری

از مهمترین عوامل تاثیرگذار برای این حوزه بیماری همه گیر کرونا بود که نه تنها در کسب و کار و تحصیل ، بلکه در بسیاری از بخش های دیگر، مانند تجارت الکترونیک، تغییرات زیاد و محسوسی را ایجاد کرد.

در مدت کوتاهی، شرکت ها با چالش انتقال خدمات از آفلاین به آنلاین مواجه شدند که منجر به بهبود گستره فعالیت بسیاری از آنها شد.

ترندهای مهم حوزه فناوری در سال آینده

اما در میان ترندهای مهم حوزه فناوری در 2023 باید تحولات در حوزه دیجیتال، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را فهرست کرد.

گفتنی است این بخش ها هرکدام بر یکدیگر تاثیر می گذارند، افزایش ارتباط دیجیتالی باعث توسعه سریع هوش مصنوعی می شود. 

با وجود این حقیقت که فناوری نمی تواند به طور کامل جایگزین انسان شود، اما فناوری زندگی روزمره را بهبود می بخشد.

تحولات دیجیتالی، شتاب گرفت

قبل از همه گیری کرونا، فناوری به طور پیوسته رشد می کرد و دیجیتالی سازی گام به گام توسعه می‌یافت.

قرنطینه کرونایی در سراسر جهان باعث تغییر شدید در شرایط کار و تحصیل شد و از سرمایه گذاری در زمینه های مختلف غیر مرتبط با فناوری اطلاعات گرفته تا ابتکارات آنلاین را شاهد بودیم. همچنین انتقال مالی با تحول دیجیتالی تسریع شده است.

تا سال 2023، تا 70 درصد از سازمان ها به استفاده از فناوری اطلاعات سرعت می دهند. 

انتظارات کاربران در دراز مدت، همراه با تغییر نیازها تغییر کرده است و همه گیری کرونا به انگیزه ای برای تسریع تحولات دیجیتالی تبدیل شده و به نظر می رسد که به زودی پایان نخواهد یافت.

هوش مصنوعی فراگیرتر می شود

هوش مصنوعی فراگیر در بین ترندهای فناوری اطلاعات سال 2023 و پس از آن است. طبق پیش بینی ها ، تا سال 2030، ممکن است شاهد سرمایه گذاری تا 15.7 میلیارد دلار در این حوزه باشیم. موسسات دولتی، شرکت های خصوصی و مردم عادی مدتی است که از هوش مصنوعی استفاده می کنند.

هوش مصنوعی داده ها را پردازش می کند، چهره یا گفتار را تشخیض می دهد و به خرید مواد غذایی، ورزش یا حتی انجام اقدامات پزشکی کمک می کند.

هوش مصنوعی فراگیر بر سایر ترندهای آینده پس از سال2023 نیز تاثیر می گذارد.

فناوری اطلاعات

اثر محسوس اینترنت اشیا در زندگی انسان ها

اینترنت اشیا سیستم گسترده ای از دستگاه های الکترونیکی است که به طور خودکار اطلاعات و داده های مختلف را از طریق وب ارتباط داده و مبادله می کند.

هر سال تعداد دستگاه های اینترنت اشیا که توسط یک فرد استفاده می شود افزایش می یابد. تخمین زده می شود که تا سال 2030، هرفرد از 20 دستگاه اینترنت اشیا استفاده کند.

اما منظور از اینترنت اشیا چیست؟ بهترین مثال از آنچه lo T نامید می شود، خانه های هوشمند هستند. اینترنت اشیا در سایر جنبه های زندگی نیز وجود دارد مانند: ساعت های هوشمند و بند های هوشمند، ربات های تمیز کننده یخچال ها، تجهیزات پزشکی، توزیع آب، نظارت بر ایمنی شهری و ...

خطر سرقت هویت در اینترنت اشیا

در اینترنت اشیا خطر نشت داده، خرابی و سرقت هویت وجود دارد. در بیشتر موارد، اطمینان از ایمن بودن به عهده کاربران است. 

شرکت هایی که به این جنبه ها رسیدگی می کنند احتمالا سود و مزایای بازار را به دست خواهند آورد. این هم برای دستگا ها و هم برای تولید کنندگان فناوری کاربرد دارد.

فناوری اطلاعات

سایر ترند های فناوری در 2023

فارغ از 3 مورد ذکر شده، چه چیزی در میان ترندهای آینده حوزه فناوری وجود دارد؟ جایگزین های رایانش ابری، واقعیت افزوده، ربات های چت و 5G بیشتر و بیشتر قابل توجه هستند و ارزش بررسی دارند.

1- جایگزین های رایانش ابری یکی یکی ظاهر می شوند. آنها پردازش داده ها را آسانتر و سریع تر می کنند. 

2- شبکه 5G  بر سرعت و توسعه فناوری اثرگذار است. شبکه 5 G انتقال سریع داده را فراهم می کند که برای جدیدترین فناوری ها و اینترنت اشیا ضروری است.

3-واقعیت افزوده از دیگر ترندهای فناوری است. امروزه ، واقعیت افزوده(AR)فقط در سرگرمی وجود ندارد بلکه توسط ارتش، نیروهای هوانوردی و در روش های پزشکی استفاده می شود.

4-چت بات ها برای پشتیبانی خدمات مشتری کاربرد دارند. ربات های چت مبتنی بر هوش مصنوعی پیشرفته این روزها محبوبتر و مرتبط تر هستند. آنها معمولا برای بهبود ارتباط با مشتریان استفاده می شوند.


منبع:bluesoft.com

ترجمه از؛ آرین میرزا احمدی

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی