کدخبر: ۳۶۲۵۴۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پیش‌بینی قیمت دلار در روز دوشنبه/۵ عامل کلیدی جهت یابی بازار ارز

اقتصادنیوز: تحلیل‌گران پیش‌بینی می کنند: قیمت دلار امروز در بازار از ۵ کانال می توان جهت یابی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز،قیمت دلار روز گذشته وارد کانال 27 هزار تومان شد بسیاری بر این باور بودند این قیمت در بدترین حالت می تواند متوسط قیمت امسال باشد،زیرا دلار 27 هزار تومانی هم خوانی حتی با تنگنای سمت عرضه اقتصاد ایران ندارد چون در مقایسه با نرخ دلار در قبل از تحریم ها درجه تعدیل آن به مراتب بالاتر از میزان کاهش درآمدهای ارزی است.

از این منظر افزایش قیمت در بازار دلار از یک سطحی به بعد ناشی از انتظارات حاکم بر آن و سایر بازارهای دارایی است.

پیش بینی قیمت و سیاست بازار ساز

در این مسیر اولین کانالی که می تواند قیمت دلار امروز را تعیین کند رفتار بازار است، بازار ساز دیروز با قدرت زیادی در بازار حاضر شد و با عتماد به نفس قیمت داد طبیعتا صرافی ملی که به عنوان عامل بازار شروع به کار می کند می تواند با سیگنالی که می دهد موقعیت معامله گران را تا حدودی تعیین کند. با توجه به اینکه قیمت صرافی ملی کاملا منطبق بر بازار در دو روز گذشته بود کار نوسان گیران لحظه ای برای صید سود از بازر در مقایسه با روزهایی که فاصله قیمتی بیشتر بود سخت تر شده است. زیرا بازار ساز در حال حاضر بی توجه به سطوح حمایتی و مقاومتی فقط به دنبال کاهش دامنه نوسان و هیجان است.سیاستی که احتمال دارد نوسان گیران را  در سود گیری از قیمت های بالا تا امید کند.

شاید همین مورد هم باشد که برخی می گویند در روزهای کنونی به دلیل حضور بازار ساز وقت معامله گری نیست و باید کنار نشست و تماشا کرد تا سایه اتفاقات سیاسی از بازار کم شود و ان وقت اقدام به اتخاذ موقعیت کرد.

پیش بینی قیمت دلار از رفتار معامله گران

تاکتیک عمده نوسان گیران در روز یک شنبه «خرید به فروش» بود. در واقع معامله گران احتمال بیشتری می دادند که قیمت دلار صعودی شود، ولی حاضر نبودند با اطمینان هم روی خریدهای خود باقی بمانند.

 این مساله به معنای دید افزایشی ولی توام با احتیاط است. به عبارتی نوسان گیران، خریدار بازار بودند ولی آماده بودند،در صورتی که عرضه ارز افزایش پیدا کند، از موقعیت خرید خارج شوند. 

پیش بینی قیمت دلار از کانال درهم

رفتن درهم به بالای محدوده 7هزار و 400 تومانی و ورود دلار به کانال 27 هزار تومانی دو سیگنالی هستند که می توانند از افزایشی های بازار حمایت کنند. 

با این حال، کاهشی های بازار هم به کاهش التهابات سیاسی و افزایش عرضه ارز از قیمت های بالا توسط بازارساز خوشبین هستند. افزایش فروشها در معاملات پشت خطی انتهای وقت دیگر عاملی بود که کاهشی ها را به تغییر مسیر دلار در روز دوشنبه امیدوار می کرد.

پیش‌بینی قیمت دلار از نگاه تکنیکال

معامله گران فنی به کانال 26 توام با احتیاط نگاه می کردند و توصیه می کردند تا رفتن دلار به کانال 27 موقعیت خرید گرفته نشود و از این دید خرید بازار ممنوع بود.

 از این رو کانال 27 برای این دسته از معامله گران کانال مهمی بود،به همین دلیل ماندن بالای مرز 27 هزار تومانی، خریداران فنی را برای ورود به بازار تحریک میکند.

از نگاه معامله گران دلار تهران محدوده مقاومتی مهم 27 هزار 520 تا 27 هزار 600 را پیش رو دارد و اگر نتواند این سطوح را رد کند امکان اصلاح وجود دارد.

پیش بینی قیمت دلار از نگاه بازارهای منطقه ای

در اطراف ایران برخی بازار های مجاور قرار دارد که برای بازار تهران می تواند علامت قیمتی باشد بازار سلیمانیه و بازار هرات.

مدت ها بود که بازار سلیمانیه کانون تمرکز بود اما مدتی است که این کانون به هرات منتقل شده است و این بازار برای معامله گران اهمیت دارد.

گفته می شود برخی معامله گران سبزه میدان به این منطقه مهاجرت کرده و با توجه به عمق کم این بازار توانسته اند روند قیمتی را دست بگیرند. با توجه به اینکه قیمت این بازار از تهران و دوبی زودتر کشف می شود در روزهایی که توان عرضه بالا نیست یا تقاضا محدودتر است می تواند علامتی برای تعیین جهت قیمت ها باشد.

برخی می گویند اگر این بازار که قیمت پایین تری از بازار تهران دارد فردا کانال 27 را بگیرد امکان تدوام قیمت در این کانال وجود دارد اگر قیمت هرات از کانال 26 هزار 600 تومان پایین تر آید امکان اصلاح در بازار وجود دارد. 

این مطلب برایم مفید است
59 نفر این پست را پسندیده اند