تغییر معادلات در قیمت دلار؛

اعلام موضع در بازار ارز جواب داد

کدخبر: 366812
اقتصادنیوز : بازار ارز دیروز عصر با شوک از سوی بازارساز مواجه شد. بانک مرکزی برای نخستین بار اعلام کرد که قصد تزریق 50 میلیون دلار در روز را دارد.

به گزارش اقتصادنیوز، برخی از دلالان و نوسان‌گیران از این صحبت می‌­کنند که این صحبت‌­ها واقعیت ندارد و بازارساز تنها به دنبال مدیریت انتظارات است. اما نکته واضحی که وجود دارد اینکه مدیریت انتظارات، شاید تنها چند ساعت جواب دهد، و اگر فعالان بازار احساس کنند که تغییری در سمت عرضه رخ نداده است، قطعا سطح خرید بار دیگر افزایش خواهد یافت.

در نتیجه یا معادلات در بازار از امروز تغییر خواهد کرد یا اینکه قیمت بار دیگر افزایشی خواهد شد. ضمن اینکه اعلام موضع و شفافیت سیاستگذار در استراتژی‌اش می‌تواند فضای بازار را از حالت کدر خارج کند. این مسئله به خودی خود بسیاری از مردم را از هجرت به بازار ارز منصرف می‌کند. 


بیشتر بخوانید:

>>>رقیب رسمی برای بازار غیررسمی ارز/ بازار متشکل ارزی راه اندازی می شود

قیمت دلار

نشانه‌­های اولیه حاکی از عقب­‌نشینی قیمت‌­ها در بازار دارد. در گام اول، معاملات فردایی در شب گذشته با کاهش قیمت‌­ها همراه شد و در گام بعدی، در بازار نقدی نیز امروز قیمت‌­ها فورا به کانال 30 هزار تومان بازگشته است. اگر امروز بازار به روند کاهشی ادامه داد و این روند طی روزهای آینده نیز تمدید شد، مشخص خواهد شد که بازار اعمال سیاست جدید را درک کرده است. 

جنگ رسانه‌ای علیه بانک مرکزی

یکی از اخبار کذب اما مهم روز گذشته، شایعه استعفای رئیس کل بانک مرکزی بود. تنها دقایقی بعد از انتشار این خبر بود که تصمیمات جدید برای بازار متشکل ارزی اعلام شده بود. برخی این خبر را به فعالان رسانه‌­ای بورس تهران منتسب کرده­‌اند. تصوری به وجود آمده که بانک مرکزی مخالف رشد بورس تهران است. فارغ از صحت و سقم چنین ادعایی، حاشیه­‌سازی برای سیاستگذار ارزی، آن هم در زمانی که بازار ارز در اوج حساسیت به سر می‌­برد، نمی­تواند چندان حرفه‌­ای باشد. 

رئیس کل بانک مرکزی امروز نیز برای دومین بار در سال جاری به عراق سفر کرد تا تکلیف منابع ارزی ایران در این کشور زودتر مشخص شود. تعیین تکلیف منابع ارزی ایران در عراق، به خودی خود می‌تواند اثر مثبتی بر بازار ارز به جا گذارد. 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما