کدخبر: ۳۶۷۳۶۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

شدت تغییرات اسکناس آمریکایی محدود شد

دو سیگنال متناقض به بازار دلار + جدول و نمودار

اقتصادنیوز : رییس کل بانک مرکزی، تلویحا از احتمال افزایش فشارهای اقتصادی آمریکا خبر داد، ولی هم زمان به کسانی که قصد ورود به بازار ارز دارند، هشدار داد که این بازار یکی از پرریسک ترین مکان ها برای سرمایه گذاری است.

به گزارش اقتصادنیوز معامله گران افزایشی سعی می کردند، قسمت اول صحبت های همتی را برجسته کنند؛ با این حال، بازار زیاد با این دسته از معامله گران همراه نشد و قیمت دلار در روز چهارشنبه رشد قیمتی خاصی را از خود نشان نداد.

نوسانات اسکناس آمریکایی در روز جاری در سطح پایینی قرار داشت و این ارز در بازه محدود 31 هزار و 600 تا 31 هزار و 800 تومان گرفتار بود. به نظر می رسد، برخی از معامله گران به بخش دوم صحبت های رییس کل دقت کردند که بر پرریسک بودن حضور در بازار ارز تاکید کرد و گفت: «هر لحظه ممکن است اتفاق غیر مترقبه ای در بازار رخ دهد». برداشت برخی معامله گران از صحبت های همتی این بود که ممکن است بانک مرکزی عرضه بیشتری را به بازار انجام دهد.

زمان استراحت در بازار

جدا از صحبت های رییس کل، برخی از فعالان عنوان می کردند پس از شوک افزایشی ابتدایی هفته طبیعی است که بازار چند روز در حالت استراحت قرار بگیرد، خصوصا انکه از روز دوشنبه بازارساز اقدام به عرضه اسکناس در بازار متشکل کرده و از این طریق، فشار بر قیمت دلار را کاهش داده است. در کنار این، عدم خرید بخشی از ارزهای عرضه شده در بازار متشکل چنین سیگنالی را به بازار ارسال کرده است که ممکن است خرید دلار اشباع شده باشد.

با توجه به پیش رو بودن انتخابات آمریکا، کمتر معامله گری تمایل دارد که ارز خود را با توجه به ریسک های سیاسی به فروش برساند و احتمالا تنها در حالتی که جهت انتظاری نسبت به نتیجه انتخابات آمریکا از سوی معامله گران بازار داخلی تغییرکند، شاهد فشار فروش در بازار خواهیم بود. در حال حاضر برخلاف تمام پیش بینی ها، معامله گران بازار داخلی باور دارند که ترامپ انتخابات آمریکا را به سود خود پایان خواهد داد.

 با وجود چنین انتظاری، به نظر می رسد، مجموع اخبار روزهای اخیر و عرضه بازارساز، خریداران را تا حدی از بازار عقب رانده و مانع از ادامه نوسانات افزایشی شده است.

قیمت دلار تحت چه شرایطی رشد خواهد کرد؟ 

قیمت دلار تنها در صورتی به رشد خود ادامه خواهد داد که طی روزهای بعد، خبر سیاسی منتشر شود که بار دیگر سمت و سوی انتظارات را تحت تاثیر خود قرار دهد. در غیر اینصورت به تدریج قیمت ها در مسیر اصلاح قرار خواهند گرفت، چرا که ارزش های بنیادی خود فاصله گرفته اند.

کاهش دامنه نوسان از میزان بازدهی بازارها در روز چهارشنبه نیز مشهود بود. دلار و سکه بین 2 تا 5 دهم درصد رشد کردند و پرنوسان ترین بازار، بازار سهام بود که شاخص کل آن 1.1 درصد از ارزش خود را از دست داد.

 

این مطلب برایم مفید است
82 نفر این پست را پسندیده اند