پاسخ بانک مرکزی به برخی ادعاهای ارزی

توزیع 947 میلیون دلار با قیمت ارزان در مهر ماه

کدخبر: 369152
اقتصاد نیوز:بانک مرکزی اعلام کرد: 6214 میلیون دلار تامین ارز برای کالاهای اساسی با نرخ 4200 در هفت ماه انجام داده است با توجه به 5267 میلیون دلاری در پایان شهریور در ماه مهر 947 میلیارد دلار ارزان قیمت تخصیص داده شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: بانک مرکزی سقف تعیین شده در مصوبه ستاد اقتصادی دولت برای تامین ارز، را به طور کامل اجرا کرده است و این، وظیفه وزارتخانه های مربوطه است که با «اولویت بندی» در سقف مذکور، تعیین کنند برای چه کالاهایی و چه شرکت هایی تامین ارز شوند.

طی سال جاری بنا به مصوبه ستاد اقتصادی دولت، سقف 8 میلیارد دلار ارز با نرخ 4200 تومان به منظور تامین کالاهای اساسی به تفکیک 5.5 میلیارد دلار برای اقلام کالای اساسی (ذرت، دانه روغنی، روغن خام، کنجاله، جو و گندم) و 1.5 میلیارد دلار برای دارو و یک میلیارد دلار برای تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شد.

تامین ارز کالاهای اساسی به نرخ 4200 تومان، از ابتدای سال تا پایان مهرماه بابت واردات اقلام اساسی، به شرح زیر است:

 

ذرت – 1624 میلیون دلار

 

جو – 260 میلیون دلار

 

دانه‌های روغنی – 777 میلیون دلار

 

روغن خام – 778 میلیون دلار

 

کنجاله – 638 میلیون دلار

 

گندم – 330 میلیون دلار

 

کود – 40 میلیون دلار

 

کاغذ – 30 میلیون دلار

 

تجهیزات و ملزومات پزشکی – 615 میلیون دلار

 

دارو و مواد اولیه دارو – 985 میلیون دلار

 

سایر – 137 میلیون دلار

 

بنابراین طی هفت ماه گذشته جمعا مبلغ 6214 میلیون دلار توسط بانک مرکزی برای تامین کالاهای اساسی در نظر گرفته شده و همان گونه که آمار فوق نشان می دهد،‌ این بانک با توجه به گذشت 7 ماه از سال جاری، تامین ارز کالاهای اساسی را طبق مصوبه ستاد اقتصادی دولت به طور کامل انجام داده است. اگر شرکتی مدعی است که مشکل تامین ارز دارد، دلیل آن به «اولویت‌بندی»‌هایی برمی‌گردد که توسط وزارتخانه مربوطه انجام شده و خارج از تخصص نهادی بانک مرکزی است و این بانک نقشی در آن ندارد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما