کدخبر: ۳۶۹۶۳۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ارتباط معنادار رکوردشکنی صادرات بنزین ایران با تحریم های نفتی جدید آمریکا

اقتصادنیوز : در یک روز به اندازه صادرات یک ماهه نفت، بنزین صادر شد و این رکوردشکنی، امریکا و همپیمانانش در منطقه را حسابی ترسانده چرا که درست چند روز پس از رکوردشکنی صادرات بنزین ایران، وزارت خزانه‌داری آمریکا وزیر نفت ایران را تحریم کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، آمارهای صادراتی کشور از این امر حکایت دارند که در 6 ماهه نخست سال جاری علی رغم تحریم ها 30 میلیارد و 349 میلیون دلار تجارت کالا بین ایران و دیگر کشورها صورت گرفته است. باتوجه به ارزش 13 میلیارد و 566 میلیون دلاری صادرات کالاهای غیر نفتی در نیمه نخست سال جاری باید گفت بنزین در صدر این کالاهای صادراتی توانسته است در ارزآوری کشور نقش قابل توجهی را ایفا کند. 

پس از آنکه با تلاش متخصصان داخلی، ایران در تأمین بنزین خودکفا شد، صادرات بنزین از سال گذشته به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت، به طوری که اکنون ایران یکی از صادرکنندگان فعال بنزین در منطقه و جهان است.

اقتصاد ایران تحریم

درحالی که بیش از یک سال از صادرات بنزین ایران از طریق رینگ بین المللی بورس انرژی می گذرد، چهارشنبه گذشته 28 میلیون بشکه بنزین از طریق این رینگ معامله شد تا رکورد معاملات روزانه بورس انرژی رقم بخورد.

به عبارتی در یک روز به اندازه صادرات یک ماهه نفت، بنزین صادر شد و این رکوردشکنی امریکا و همپیمانانش در منطقه را حسابی ترسانده چرا که درست چند روز پس از رکوردشکنی صادرات بنزین ایران، وزارت خزانه‌داری آمریکا شامگاه دوشنبه (پنجم آبان‌ماه) بیژن زنگنه، وزیر نفت، وزارت نفت و سازمان‌های مرتبط با آن را تحریم کرد.

این مطلب برایم مفید است
18 نفر این پست را پسندیده اند