کدخبر: ۳۷۱۲۲۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

قیمت دلار در بازار گم شد

برخورد سکه به دیوار دموکرات‌ها؟ + نمودار

اقتصادنیوز: سکه که در ابتدایامروز به سوی مقاومت ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی جهش کرده بود، در سه ساعت انتهایی روز نزدیک به یک میلیون تومان ریخت و به ابتدای مرز ۱۴ میلیون تومانی نزدیک شد.

به گزارش اقتصادنیوز صعود و سقوط عجیب سکه به دلیل خبرهای مربوط به نتایج انتخابات آمریکا بود.معامله گران چهاردهمین روز آبان ماه را در شرایطی آغاز کردند که ترامپ برخلاف انتظار بسیاری از نظرسنجی ها، در ایالات بسیار مهمی پیروز شد. این پیروزی ها و بالا رفتن شانس ترامپ برای ماندن در کاخ سفید، قیمت سکه را در همان ابتدای روز به بالای 15 میلیون تومان برد. با این حال، زمانی که اعلام شد، بایدن در دو ایالت ویسکانسین و میشیگان از رقیب خود پیشی گرفته است، فروش های سکه شدت گرفت، به طوریکه از ساعت 3 تا 6 بعدازظهر این فلز گرانبها حدود یک میلیون افت کرد و به محدوده 14 میلیون و 100 هزار تومانی رسید.

شدت وابستگی سکه به انتخابات آمریکا

 روند سکه در معاملات پشت خطی تا آن حد به انتخابات آمریکا و به ویژه ایالت میشیگان وابسته شده بود که با تغییر فاصله آرا دو نامزد در این ایالت، فلز گرانبهای داخلی تغییرات مثبت و منفی زیادی را ثبت می کرد. به عنوان مثال،‌ زمانی که بایدن نیم درصد از ترامپ جلو افتاد، سکه تا 13 میلیون و 900 هزار تومان افت کرد،‌ولی زمانی که این فاصله به 3 دهم درصد کاهش یافت، سکه تا محدوده 14 میلیون و 300 هزار تومان هم رشد کرد. شاید همین یک اتفاق بیانگر شدت نوسانات بازار در واکنش به نتایج انتخابات آمریکا و تاثیرآن بر روند قیمتی باشد.

دلار به 30 هزار تومان رسید و برگشت

در بازار دلار امروز حکایت متفاوتی وجود داشت. نوسان قیمت کمی محدودتر از بازار سکه بود، ولی در بسیاری از مواقع قیمت مشخصی در بازار وجود نداشت و هر فردی نرخ خاصی را برای فروش یا خرید دلار خود عنوان می کرد. در ابتدای روز برخی از معامله گران برای فروش دلار خود رقم های بالای 30 هزار تومان را طلب می کردند ولی در اواخر روز قیمت های زیر 29 هزار و 500 تومان هم برای فروش شنیده می شد.

در مجموع می توان گفت، بازار ارز و سکه در روز چهارده آبان ماه کاملا تحت تاثیر جو انتخاباتی آمریکا بود. انتظار می رود تاخیر در اعلام نتایج موجب شود که در معاملات پشت خطی، نوسانات غیرمنطقی و شدید ادامه پیدا کند. نوساناتی که بعضا تحت تاثیر شایعات و خبرهای فیک احتمالا ایجاد می شوند.

در شرایطی که انتخابات آمریکا به شرایط بسیار حساسی رسیده است و شانس پیروزی هر یک از دو نامزد وجود دارد،‌بسیاری از معامله گران هم ترجیح می دهند، تماشاچی وقایع بازار باشند و به دلیل نوسانات زیاد اقدام به معامله خاصی نکنند. به نظر می رسد این روند تا زمانی که پیروز انتخابات آمریکا مشخص نشود، ادامه پیدا کند.

با پایان اثر انتخابات آمریکا، بازار به تدریج راه خود را پیدا خواهد کرد و بیشترین اثر بر روند قیمت را سیاست‌های اقتصادی داخلی خواهند داشت که توسط سیاست گذاران اعمال می شوند. طبیعتا ادامه روند رشد نقدینگی با سرعت فعلی و تورم بالا هر دو می توانند به صعود قیمت دلار کمک کنند.

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند