رشد ماهانه شیوع کرونا در سیاهترین روز خود چه علائمی را نشان می دهد؟

مقایسه ماهانه کرونا؛ 3 جهش یک ریزش

کدخبر: 372007
اقتصادنیوز : امروزبا ثبت 459 نفر فوتی رکورد سیاه دیگری را رقم زد. اما در نمایی دیگر مقایسه آمار ماهانه کرونایی نشان می دهد رشد متغیرها در پاییز مسیر پر فراز و نشیبی را سپری کرده اند. این مقایسه نشان از جهش بالاتر از صد درصدی برخی متغیرها و کاهش در یک متغیر بوده است. این تمایز می تواند ناشی از چه عواملی باشد و چه نکاتی را در برخواهد داشت؟

به گزارش اقتصادنیوز در 18 آبان ماه رکورد بیشترین میزان فوتی های روزانه به ثبت رسید. براساس گزارش وزارت بهداشت و درمان شمار جانبخاتگان کرونا در امروز به 459 نفر رسید که بالاترین میزان فوتی‌ها در تمام مدت شیوع کرونا در ایران بوده است. این هشتمین روزیست که میزان فوتی ها بالاتر از حد 400 نفر قرار دارد. اما مقایسه آمار های کرونایی از دریچه ماهانه رشدی که متغیر های کرونایی در فصل پاییز داشته اند را در نمای دیگری به نمایش میگذارد. اکنون سوال اینجاست که رشد ماهانه متغیر ها دستخوش چه تغییراتی شده‌اند؟

وزارت بهداشت و درمان آمار کرونا را در روز جاری باز هم سیاه‌تر و قرمز‌تر از روزهای قبل گزارش داد. در این خصوص میزان ابتلای روزانه در روز جاری برای دومین روز متوالی به رقمی فراتر از 9 هزار نفر رسید.

در فصل پاییز آمارهای کرونا به یکباره با جهشی بعضا بیش از 100 درصد مواجه شد. این افزایش نه تنها در متغیر ابتلای روزانه کرونا بلکه در میزان فوتی‌ها و بستری‌های کرونای نیز قابل مشاهده بوده است.

اما این روند تغییر در فصل پاییز تا کنون چگونه بوده و چه مفاهیمی را منتقل می کند؟

کرونا 18 آبان

بررسی رشد ماهانه ابتلا در دومین رکورد روزانه

در ابتدای مهر میزان ابتلای روزانه کرونا 3 هزار و 712 نفر بود این رقم پس از 1 ماه به 5 هزار و 417 نفر رسید و 83 درصد رشد را تجربه کرد.

مقایسه آمار ماهانه ابتلا در 48 روزی که از پاییز گذشته با یک ماه قبل خود نشان می دهد که رشدهای ماهانه ابتلای روزانه روندی نوسانی را داشته است. 

رشد ماهانه مبتلایان در هر روز در ابتدا در کمترین میزان خود یعنی 43 درصد وجود داشت. پس از آن با نوسانات متعدد در برخی روزها حتی نوسانی بالاتر از 100 درصد را تجربه کرد.

در همین خصوص در روز 18 آبان که میزان مبتلایان روزانه به رقمی معادل با 9 هزار و 236 نفر رسید نسبت به یک ماه قبل خود که 4 هزار و 142 نفر بود 123 درصد رشد را به ثبت رسانید. در ادامه بالاترین میزان رشد ماهانه ابتلا در مهر و آبان تا کنون به 13 آبان تعلق می گیرد. با توجه به آنکه در 13 مهر میزان مبتلایان روزانه 3653 نفر بوده با 144 درصد رشد این رقم به 8 هزار و 932 نفر رسید. 

از 13 ابان تا کنون همواره میزان مبتلایان روزانه کرونایی بالاتر از 8 هزار نفر بود و اکنون برای دومین روز متوالی این متغیر رقمی فراتر از 9 هزار نفر را داشته است.

کرونا 18 آبان

بالاترین رکورد فوتی؛ مسیر افزایشی رشد ماهانه 

فوتی های روزانه نیز مانند ابتلا مسیر ماهانه پر فراز و نشیبی را گذارند. در ابتدای ماه مهر میزان فوتیهای کرونایی در مقیاس روزانه 126 نفر یود که پس از یک ماه در ابتدای آبان این رقم به 178 نفر رسید. و رشدی 41.2 درصدی را به ثبت رسانید.

در همین خصوص رقم فوتی ها در روز جاری به 459 نفر رسید. با توجه به انکه در یک ماه پیش میزان فوتیهای کرونایی 210 نفر بودند نهایتا محاسبه می شود که این رقم در مقایسه با 18 مهر 118 درصد افزایش داشته است. 

به طور کلی مقایسه آمار ماهانه فوتی های کرونایی در 48 روز سپری شده از پاییز نشان می دهد که در روز سوم مهر کمترین رشد نسبت به یک ماه پیش رخ داده که این میزان معادل با 30 درصد بوده است. از سوی دیگر بیشترین رشد ماهانه در این مقطع مورد بررسی به 12 آبان تعلق می گیرد در این روز میزان فوتی ها 440 نفر بوده که در مقایسه با 12 مهر 145 درصد رشد داشته است. در 12 مهر ماه میزان جانباختگان کرونایی 179 نفر به ثبت رسیده بود.

اما دقت در روند رشدماهانه فوتیها نشان می دهد که با وجود نوسانات در این نمودار ها، اما مسیر کلی این روند رو به افزایش است. 

بستری های ماهانه در نوساناتی 

میزان بستری های روزانه نیز به مانند ابتلا و فوتی روندی نوسانی داشته اما در مقیاسی بزرگتر.

در ابتدای مهر تنها بیمارستانها 707 نفر را پذیرش کرده بودند که پس از یک ماه این رقم به هزار و 817 نفر رسید و رشدی 157 درصدی را تجربه کرد.

بیشترین میزان رشد بستری در پاییز تاکنون به 11 مهر تعلق می گیرد. در این روز میزان بستری ها هزار و 925 نفر بوده که درقیاس با یک ماه قبل خود 235 درصد رشد را تجربه کرد. در 11 شهریور ماه این رقم 573 نفر به ثبت رسیده بود.

کاهش میزان بستریها در نتیجه کمی شیوع کرونا از دلایل رشد بالای بستری در مهر ماه بوده است. اما در ادامه در ماه آبان شاهد رشد هایی بالاتر از 100 درصد بودیم. این حجم ثانویه رشد خبر از افزایشی می دهد که در در برخی از روزهای آبان بیش از دوبرابر یک ماه قبل خود به ثبت رسیده بوده است.

از قله های دیگری که در آبان ماه شاهد آن بودیم باز هم مربوط به 13 آبان است. در این روز میزان بستری های روزانه 3 هزار و 294 نفر بود که نسبت به یک ماه قبل خود 122 درصد رشد داشت. در 13 مهر میزان بستری ها هزار و 483 نفر گزارش شده بود.

اکنون باز هم در ادامه این روند در روز جاری شاهد 51 درصد رشد در این شاخه بودیم که البته رشد کمتری نسبت به سایرین به حساب می آید.

کرونا 18 آبان

رشد کم نوسان بیماران وخیم

شمار بیماران وخیم در مقیاس ماهانه خبر از رشدی بدون نوسان داشته است. در ابتدا رشد ماهانه بیماران وخیم 1.8 درصد به ثبت رسید که در مقایسه با ارقام رشد متغیرهای دیگر رقم کمی است. به مرور با گذر روزهای متعدد و رکورد های پی در پی بیماران بدحال اکنون این میزان به 27 درصد رسیده است. 

در همین خصوص شمار بیماران بدحال در روز جاری 5 هزار و 523 نفر بوده که این رقم برای 18 مهر ماه 4 هزار و 338 نفر به ثبت رسیده است.

مشاهده رشد ماهانه بیماران بدحال کرونایی نشان می دهد که این میزان رشدی کم نوسان را در محدوده ای بسیار کمتر از سایر متغیر ها تجربه کرده است. اما چه نکته ای میتواند در پس آمار ماهانه این متغیرها وجود داشته باشد؟

 

معمای 3 جهش و یک ریزش کرونایی در پاییز

 مقایسه رشد ماهانه متغیر های کرونایی در 48 روز سپری شده از پاییز نشان می دهد که با وجود کرانهای بالا و پایین در رشد بستری های روزانه اما نکته قابل توجه دیگری از این آمارها مشاهده می گردد.

در این راستا زمانی که روند رشد ماهانه هر کدام از متغیر ها را در بازه زمانی خود بررسی می کنیم مشاهده می شود که روند کلی رشد ماهانه فوتی ها و مبتلایان رو به فزونی است. به این معنا که هنوز انتظار رشد های بالایی از این متغیرها انتظار می ورد. عبور خطی مستقیم از داده های کرونایی پاییز نشان می دهد که فوتی ها و مبتلایان کرونایی در چند روز آینده پیرامون رشد 100 درصد نوسان خواهند داشت.

متغیر دیگری که به مانند فوتی ها و مبتلایان روزانه مسیر رو به رشدی را تجربه کرده شمار بیماران بدحال کرونایی نسبت به یک ماه قبل بوده است. این متغیر نیز خبر از نوسان رشدی تقریبا 30 درصدی را می دهد

اما رشد ماهانه بستری ها مسیری خلاف جهت دیگر متغیر ها را تجربه کرده است. در این خصوص عبور خطی مستقیم از داده های رشد بستری ماهانه نشان می دهد که این متغیر از میانگین 100 درصد به حدی معادل با 50 درصد رسیده است. و احتمالا این رشد مسیر کاهشی ای را تجربه کند.

اما این کاهش بستری و رشد کمتر بیماران بدحال در قیاس با دو متغیر دیگر چه دلیلی را می تواند داشته باشد؟

در پاسخ به این سوال دو فرضیه مطرح میشود

فرضیه نخست آنکه مراجعه مبتلایان روزانه در شرایطی صورت میگیرد که مبتلایان در وضعیت وخیم بیماری بوده و مراقبت های درمانی از آنها به سختی صورت می گیرد.

فرضیه دوم در پاسخ به این معما می تواند اشاره به ظرفیت های بیمارستانها داشته باشد. به این صورت که با توجه به حجم شدید مبتلایان روزانه و ظرفیت ثابت بیمارستانها، تخت های بستری به موازات ابتلا رشدی نداشته است. همین امر می تواند سبب شده باشد که رشد ماهانه بستری ها رو به کاهش بوده و رشد ماهانه بیماران وخیم به نسبت دیگر متغیرها حد کمتری را داشته باشد.

 

کرونا 18 آبان

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما