اعلام موضع همتی درباره نرخ ارز، تغییرنرخ سود و روند تورم

کدخبر: 372031
اقتصاد نیوز:رئیس کل بانک مرکزی درباره نرخ ارز، نرخ سود بانکی و نرخ تورم موضع گیری کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز،عبدالناصر همتی با اشاره به با کاهش عوامل برون‌زا در اقتصاد ایران گفت:دست بانک مرکزی برای مدیریت بازار بسیط‌تر خواهد شد و بازار ارز به سمت نرخ تعادلی حرکت می کند.

او درباره نرخ سود بانکی هم اعلام کرد: فعلا برنامه برای تغییر نخر سود در دستور کار نیست اما با توجه به ماهیت کوتاه‌مدت سیاست پولی  نباید انتظار داشت در این حوزه همیشه در بر یک پاشنه بچرخد.

رئیس کل بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد باوجود شوک های متعدد فشار نرخ تورم تا آخر سال تا حدودی تعدیل شود.

متن این مصاحبه که در روزنامه ایران به چاپ رسیده است در ادامه می‌آید:

تحولات اخیر در بازار ارز را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 من طی مصاحبه‌ای در روز ۲۳ مهرماه گفتم، فشار حداکثری در روزهای پایانی خودش است و بر این نکته پافشاری کردم که ریسک بازار ارز بسیار بالاست و از مردم خواستم که به بازار وارد نشوند. الآن پس از سه هفته شاهد کاهش چشمگیر نرخ در بازار هستیم. نرخ ارز متأثر از ریسک‌های غیراقتصادی به میزان زیادی از سطح تعادلی خود خارج‌شده بود و برای من مشخص بود که با چشم‌انداز رفع موانع، اثر متغیرهای غیراقتصادی بر قیمت ارز، تقلیل یافته و نرخ مبتنی بر عوامل پایه‌ای اقتصاد خواهد شد. بانک مرکزی اجازه خواهد داد تا انتظارات مثبتی که اکنون وجود دارد و موجب خلق روند نزولی شده است، کاملاً تخلیه شود. درعین‌حال که معتقدیم با کاهش ریسک‌های برون‌زا و تعیین نرخ ارز بر مبنای متغیرهای اقتصادی، دست بانک مرکزی برای مدیریت بازار بسیط‌تر خواهد شد و درنتیجه ثبات بازار بیش از گذشته نمود پیدا خواهد کرد.

 در چند روز اخیر اخباری مبنی بر تغییر نرخ سود نیز در رسانه‌ها منتشرشده است. البته برخی از خبرها به افزایش و برخی به کاهش اشاره داشته‌اند. آیا بانک مرکزی تصمیم تازه‌ای در این خصوص گرفته است؟

 همین‌که این اخبار متناقض است نشان‌دهنده شایعه بودن آن‌هاست. واقعیت آن است، بانک مرکزی با تغییر چارچوب سیاست‌گذاری پولی خود بر آن شد تا با تعریف کری دور نرخ، که کف آن نرخ سپرده‌گذاری سیستم بانکی نزد بانک مرکزی و سقف آن نرخ اعتبار گیری بانک‌ها از بانک مرکزی است، نرخ سود بین‌بانکی را در این کری دور قرار دهد و با اثرگذاری بر این نرخ، سیاست پولی خود را تنظیم کند. ما اکنون در بانک مرکزی با رصد مداوم تورم، تحولات بازارهای دارایی و دیگر متغیرهای کلان اقتصادی، نسبت به تعیین نرخ‌های کریدور و نرخ هدف که در درون کری دور تعیین می‌شود و نرخ بهره بین‌بانکی را به سمت آن سوق می‌دهیم، تصمیم‌گیری می‌نماییم و تأکید می‌کنم در حال حاضر باوجود تعادل در ریسک‌های مثبت و منفی اقتصاد ملی، تصمیمی برای تغییر در نرخ‌ها نداریم. 

البته فراموش نکنیم که سیاست پولی ذاتاً برای افق کوتاه‌مدت و برای تعدیل چرخه‌های تجاری به کار می‌رود و بانک مرکزی باید به شکل واکنش سریع عمل کند و نشان دهد که می‌تواند به‌خوبی و به‌فوریت ریسک‌ها را شناسایی و نسبت به آن‌ها پاسخ دهد. ازاین‌رو، نباید از بانک مرکزی انتظار داشت که همیشه در را بر روی یک پاشنه بچرخاند و اتفاقاً هر چه واکنش‌های سیاست‌گذار به ریسک‌ها بیشتر باشد، نشان‌دهنده کارآمدی آن است.

نکته دیگری که باید بدان اشاره‌کنم آن است که با تعریف چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی،‌ بانک مرکزی عملیات بازار باز را برای جهت‌دهی نرخ بین‌بانکی به سمت نرخ هدف آغاز کرد. این ابزار دهه‌ها در بانک‌های مرکزی دنیا وجود داشته که در دوره این‌جانب در بانک مرکزی ایران عملیاتی شد. در هفته‌های اخیر نیز بانک مرکزی توافق بازخرید را برای تزریق مدت‌دار نقدینگی موردنیاز بازار بین‌بانکی معرفی کرده است. این قرارداد تازه موجب انعطاف‌پذیری بیشتر برای مدیریت نقدینگی، نرخ سود و همچنین سیگنال دهی به بازار نسبت به موضع سیاست پولی می‌شود.

 روند تورم را در ماه‌های آتی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

پاسخ: واقعیت آن است که امسال، شوک‌های متعددی به اقتصاد کلان وارد شد مانند کرونا، کاهش صادرات نفتی، جهش انتظارات تورمی که این عوامل باعث شد تا روند تورم صعودی شود. اما باوجود کاهش ریسک‌ها در محیط بین‌الملل و انتظار ثبات در بازارهای دارایی، پیش‌بینی می‌شود که در ماهه‌ای آتی شاخص‌های قیمتی نیز به‌تبع آن وضعیت باثبات‌تری داشته باشند و فشارهای تورمی که مردم عزیز ما در این ماه‌ها متحمل شدند تقلیل یابد.

 

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید