مخالفت مجلس با تخصیص ارز ۴۲۰۰ برای واردات کالاهای اساسی

کدخبر: 378263
اقتصاد نیوز : سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از مخالفت مجلس با تخصیص ارز ۴۲۰۰ برای واردات کالاهای اساسی خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به لزوم اثرگذاری تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهار داشت: از ابتدای مجلس یکی از موضوعاتی که خیلی روی آن تاکید می‌شد، این بود که اگر قرار است ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص پیدا کرده یا منابعی مصرف شود، باید اثر آن در زندگی مردم روشن باشد، ولی متاسفانه با وجود اینکه امسال نزدیک به ۷ میلیارد دلار با نرخ ارز ترجیحی تخصیص داریم که بخشی از آن هم در ۶ ماهه اول تخصیص پیدا کرده و صرف واردات کالا‌ها با نرخ ارز ترجیحی شده ولی اثر آن‌را در زندگی مردم نمی‌بینیم و این نقد مجلس یازدهم به عملکرد ارز ۴۲۰۰ تومانی است.

او ادامه داد: با صرف ارز ۴۲۰۰ تومانی در واردات یک رانت به واردکننده داده‌ایم و مشخص نیست که چقدر به کجا وارد کرد و با چه نرخی توزیع کرده است و متاسفانه از ابتدا تا انتهای این فرایند‌ها قابل رصد نیست و سامانه‌ای برای کنترل این فرایند‌ها وجود ندارد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیرامون مطرح شدن پیشنهادی جهت استفاده مردم از ارز ترجیحی تصریح کرد: پیشنهادی در کمیسیون کشاورزی در حال بررسی است به این شکل که به جای اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی را در واردات صرف کنیم آن را در قالب کالا‌های اساسی به مصرف‌کننده نهایی بدهیم.

او افزود: امیدواریم که این طرح به زودی تصویب شود و به زودی نرخ ارز ترجیحی را به شکل یارانه به مردم یعنی مصرف‌کننده نهایی در قالب کالا بدهیم تا بهره‌برداری کنند و واردکننده با نرخ نیما واردات داشته باشد و این رانت از بازار واردات ما خارج شود.

از دست ندهید
بلیط هواپیما