اسکناس آمریکایی به بالای مرز 26 هزار تومانی بازگشت

ضد حمله غیرمنتظره نوسان گیران دلار + جدول ونمودار

کدخبر: 379414
اقتصادنیوز: کمتر کسی صبح امروز 25 آذر 99 تصور می کرد که قیمت دلار به بالای مرز 26 هزار تومانی بازگردد. با این حال، از همان شروع معاملات، مشخص شد که وضعیت بازار برخلاف خواست فروشندگان پیش خواهد رفت.

به گزارش اقتصادنیوز دلار معاملات خود را نزدیک به مرز 26 هزار تومان آغاز کرد و در بازار حواله درهم هم نه تنها خبری از افت قیمت ها نبود که این ارز در جهت افزایشی قرار گرفته بود. می توان گفت حواله درهم در روز سه شنبه به عنوان چتر نجات معامله گران بازار ارز داخلی عمل کرد و توانست زمینه ساز رشد قیمت دلار شود. رشد قیمت دلار در حالی رخ داد که بسیاری از فعالان انتظار داشتند با توجه به تایید رای بایدن توسط نمایندگان ایالات مختلف آمریکا، اسکناس آمریکایی در مسیر نزولی قرار بگیرد. در معاملات پشت خطی دیشب هم جو فروش زیادی وجود داشت و حتی دلار در محدوده 25هزار و 600 تومان به فروش رسیده بود. عده ای از معامله گران با توجه به رفتار بازیگران پشت خطی انتظار داشتند که امروز دلار حتی به زیر سطح 25 هزار و 500 تومانی برود. با این حال، ضد حمله نوسان گیران با اهرم حواله درهم و برجسته کردن ریزش بازار سهام موجب شد که قیمت دلار به حدود 26 هزار و 50 تومان برسد و نیم درصد افزایش قیمت را به ثبت برساند.

برخی از نوسان گیران استدلال می کردند در صورتی که قیمت دلار افت زیادی را تجربه کند، شاخص کل بورس سطوح پایین تری را نیز به خود خواهد دید. از  نگاه آن ها این عامل به احتمال زیاد موجب خواهد شد که بازارساز اجازه ندهد که قیمت دلار دچار افت شدیدی شود. با این حال، بسیاری از فعالان به این عقیده باور نداشتند و عنوان می کردند بازار تحت تاثیر تقاضای فصلی در برابر افت شدید قیمت ها مقاومت می کند. از نگاه آن ها، فضای سیاسی داخلی هم به شکلی نبوده است که معامله گران چنین برداشتی داشته باشند که قرار است تحریم ها به زودی برداشته شوند، در نتیجه به راحتی تن به فروش ارز خود نخواهند داد.  امروز حتی برخی فعالان سعی می کردند این باور را در بازار برجسته کنند که نه تنها تحریم های قبلی ممکن است به زودی برداشته نشوند که احتمال ایجاد تحریم های جدید نیز وجود دارد.

طبیعی بود که رشد قیمت دلار موجب شود که جسارت خریداران بازار سکه هم بالاتر برود. افزایش فعالیت خریداران سکه موجب شد که این فلز گران بها به بالای 12 میلیون و 200 هزار تومان هم برسد و رشد حدودا1.3 درصدی را ثبت کند. این رشد سکه را به صدر جدول بازدهی برد، در روزی که شاخص کل بورس با ثبت افت 3.7 درصدی در قعر جدول بازدهی قرار گرفت. یکی از عواملی که موجب شد سکه از لحاظ رشد از دلار سبقت بگیرد، افزایش بهای اونس طلا در بازارهای جهانی بود.

 

  • نوسان بهای درهم 25 آذر
  • نوسان بهای دلار 25 آذر
  • روند بهای سکه وارز
  • نوسان بهای سکه 25 آذر
  • بازدهی بازارها 25 آذر
تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز وطلای پایتخت

    «من به عنوان رئیس دولت به مردم اعلام می‌کنم تحریم شکسته شده و اگر همه با هم متحد باشیم به زودی تحریم برداشته می‌شود».…

از دست ندهید
بلیط هواپیما