پیش‌بینی کارشناس بازار مالی از قیمت آتی دلار

کدخبر: ۳۸۰۲۴۵
شاخص کل بورس در اولین روز هفته با رشد ۳۱ هزار و ۵۲۷ واحدی در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۴۴۴ هزار واحد رسید.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین، براساس معاملات امروز بیش از ۱۱ میلیارد و ۶۶۱ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۲۱ هزار و ۳۲۲ میلیارد ریال داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با هشت هزار و ۸۴۰ واحد افزایش به ۴۴۵ هزار ۲۳۵ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با پنج هزار و ۷۸۷ واحد رشد به ۲۹۱ هزار و ۴۵۴ واحد رسیدند.شاخص بازار اول ۲۱ هزار و ۷۶۶ واحد و شاخص بازار دوم ۶۸ هزار و  ۳۴۷ واحد افزایش داشت.

علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد ملی صنایع مس ایران (فملی) با سه هزار و ۶۷۹ واحد، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با سه هزار و ۵۲۹ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با دو هزار و ۴۵۹ واحد، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با یک هزار و ۷۵۴ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با یک هزار و ۳۰۰ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با یک هزار و ۲۹۳ واحد، سرمایه گذاری غدری (وغدیر) با ۹۹۸ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با ۹۶۹ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.

در مقابل نماد پالایش نفت اصفهان (شپنا) با ۸۰۴ واحد، بانک پارسیان (وپارس) با ۳۹۴ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با ۲۸۹ واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با ۲۸۳ واحد، سرمایه گذاری ملی ایران (ونیکی) با ۲۷۷ واحد، پالایش نفت تبریز (شبریز) با ۱۹۶ واحد و گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو (خگستر) با ۱۴۹ واحد با تاثیر منفی بر شاخص همراه بودند.

برپایه این گزارش امروز نماد پالایش نفت اصفهان، سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، باما، ایران خودرو، بانک تجارت و سایپا در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.

گروه خودرو هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه سه میلیارد برگه سهم به ارزش ۱۵ هزار و ۴۰۳ میلیارد ریال داد و ستد شد.

اما فردا چه خواهد شد؟

مصطفی صفاری ، تحلیلگر بازار سرمایه در این خصوص گفت: هر چند برخی از اتفاقات هفته گذشته تحت عنوان ریزش یاد کردند اما شخصا معتقدم این اتفاق نشانه ریزش بازار یا از دست رفتن محدوده حمایتی نبود.

وی با اشاره به اینکه آنچه رد هفته گذشته رخ داد، ریزش نبود، گفت: همین امروز بازار و حجم ها حال خوبی داشتند ، در هفه گذشته یک سری شایعات بازار را ترساند و شوک روانی ایجاد شد. خوشبختانه حالا بازار مسیر طبیعی خود را ادامه می دهد و مطمئن باشید وقتی گزارش ۹ ماهه ، شرایط بیاید بازار بهتر هم خواهد شد.

بورس

این کارشناس پیش بینی کرد بازار فردا نیز مثبت باشد و روندی مناسب را تجربه کند.

 او در پاسخ به این سئوال که دلیل خروج سهامداران از بازار در کوچکترین ریزش بازار چیست؟ گفت: به هر حال بازار با شوکی مهم روبرو شده است . همین سبب شده افق یک سری از سرمایه گذاران کوتاه مدت شود و در نتیجه روزانه دست به خرید و فروش بزنند.

وی با تاکید بر اینکه چنین رفتاری سبب شده استبازار کمی ملتهب شود، گفت:باید توجه داشت برخی تحلیلگران تکنیکال نیز به بازار سیگنال منفی می‌دادند و به این شرایط دامن میزدند. اما بررسی‌های ساختاری نشان می‌دهد بازار مثبت و رو به رشد است.

صفاری با اشاره به اینکه همه خبرهای در راه مثبت است، گفت: بررسی دوباره لوایح مربوط به اف‌ای‌تی‌اف و پیوستن به این کنوانسیون بی تردید اتفاقی مثبت است چرا که ریسک سیستماتیک بازار را کم می‌کند  نقل و انتقال پول را تسهیل خواهد نمود.

وی پیش بینی کرد با بهبود شرایط دلار تا کف ۲۰ هزار تومان امکان کاهش داشته باشد . او با اشاره به این نکته تاکید کرد: حتی دلار ۲۰ هزار تومانی بورس را مثبت نگه می‌دارد چرا که سال گذشته صادراتی ها با دلار ۱۲ هزار تومان کالا می‌فروختند.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید