پیش‌بینی5 کارشناس از تحولات امروز بورس تهران + جدول

کدخبر: 381545
اقتصادنیوز: 5 کارشناس در نظرخواهی دنیای اقتصاد تحولات امروز 6دی 1399، بورس تهران راپیش‌بینی کردند.

به گزارش اقتصادنیوز تحلیل‌گران خوش‌بین به تحولات این روزهای بورس تهران تاکید می‌کنند: حفظ آرامش این روز های حاکم بر بازار سرمایه را می توان مهمترین دلیل بر صعودی بودن و مثبت بودن هفته جاری دانست. گزارش های خوب شرکت های کامودیتی محور و بزرگ نیز می تواند باعث افزایش  تقاضا در این سهام باشد. به نظر می رسد بازار ارز نیز به ثبات رسیده باشد. همه این دلایل می تواند باعث رونق و صعودی بودن بازار سرمایه در میان مدت باشد. در صورت حفظ آرامش بازار سرمایه دیدن شاخص یک میلیون و500 هزار واحدی  در پایان هفته دور از انتظار نیست.

در مقابل برخی دیگر از تحلیل‌گران یادآور می‌شوند: پیش بینی وضعیت بازار در بلند مدت بستگی به شرایط بودجه و تصویب و یا عدم تصویب آن دارد. این درحالیست که دولت با وجود مشکل صادرات نفت و عدم دریافت وجه آن، به دنبال تامین حداکثری از فروش اموال مالی خود از طریق بازار سرمایه است. لذا بایستی انگیزه خاصی، برای تحقق این امر در بازار ایجاد شود و با توجه به رکود در بازار های موازی ممکن است موضوع فوق باعث جذابیت در بازار سرمایه شود. لذا امکان دارد شاخص سقف قبلی خود را پس بگیرد. کما اینکه در برخی تک سهم ها این اتفاق افتاده و سقف قبلی  پس گرفته شده است.  

به صورت کلی در هفته گذشته شرکتهای کوچک و متوسط عملکردی بهتری نسبت به شرکت های بزرگ داشتند گویا این امر بهبود وضعیت شاخص هم وزن با بازده 7.3 درصدی  نسبت به شاخص کل با بازده 2.4 درصدی طی هفته اول دی ماه است. علت این امر را شاید بتوان در عوامل زیر دید:

1)ثبات نرخ دلار در محدوده 25 هزار تومن،2)سایه تهدید عرضه صف های خرید شرکتهای بزرگ توسط حقوقی ها و نهادهای دولتی3)زمزمه هایی مبنی بر حذف نرخ ارز 4200 تومانی در بودجه دولت4)مجوز افزایش نرخ محصولات شرکتهای با فروش داخلی بتناسب نرخ تورم

بنابر این با توجه به عوامل فوق، توجه افراد به شرکت های صنایع دارویی، غذایی، سیمانی و شوینده بیشتر شده است که انتظار می رود طی هفته پیش رو نیز این روند ادامه داشته باشد. از سوی دیگر بتدریج طی روزهای آتی گزارش های 9 ماهه شرکتها را شاهد خواهیم بود که انتظار می رود با توجه به بالاتر بودن نرخ دلار نیمایی و نرخ کامودیتی ها در فصل پاییز نسبت به فصول پیشین، گزارش های خوبی داشته باشیم این امر می تواند مجددا توجهات را به شرکت‌های بزرگ بازگرداند.

پیش بینی

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما