ارائه 49 رقم نهال و بذر اصلاح‌شده برای کشاورزان

کدخبر: 382420
امروز 49 رقم نهال و بذر اصلاح‌شده در موسسه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی رونمایی و به کشاورزان معرفی شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، امروز 49 رقم بذر و نهال اصلاح‌شده در حوزه‌های زراعت و باغبانی با مسؤولان در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی رونمایی شد. این بذرها بیشتر در حوزه مناطق دیم، حوزه باغبانی و زراعت است.

 

مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر 18 رقم گندم، جو، یونجه، شبدر، آفتابگردان، کنجد، ذرت پایا و کلزا معرفی کرده که قابلیت کشت آن در انواع اقلیم‌ها و شرایط آب و هوایی وجود دارد.

همچنین مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور نیز 6 رقم گندم، جو و بذر علوفه معرفی کرده که عملکرد آن نسبت به نوع مشابه بالاتر است. همچنین مؤسسه تحقیقات چغندر قند دو رقم چغندر معرفی کرده که درصد قند بالا داشته و به بیماری‌ها مقاوم است.

مؤسسه تحقیقاتی علوم باغبانی کشور نیز 15 رقم از جمله زردآلو، انگور، گیلاس و محصولات گلخانه‌ای معرفی کردند. مؤسسه تحقیقات برنج کشور هم یک رقم بذر برنج که زودرس بوده و عملکرد و کیفیت بهتری دارد معرفی کرده است.

بذر و ارقام اصلاح شده ضامن امنیت غذایی در جهان است، طبق گزارش فائو در 40 سال آینده تنها اصلاح ژنتیک و تحقیقات ضامن امنیت غذایی جهان خواهد بود. اصلاح ژنتیک در سال 1960 شروع شد و تحت عنوان انقلاب سبز نامیده شده است. تمام دنیا روی این موضوع به شدت کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و از هیچ فعالیتی فروگذار نمی‌کنند؛ چرا که می‌دانند امنتی غذایی جهان بدون تحقیقات و ژنتیک امکان‌پذیر نیست.

منبع: اقتصادنیوز
تیتر یک
  • معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد اعلام کرد

    آزمون کیفی مازوت آغاز شده و پیش‌نویس استاندارد یورو ۵ بنزین در حال تدوین است؛ دو خبری که از سوی مسوولین سازمان ملی…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید