نهاد قیمت گذار خودرو تغییر می کند؟

کدخبر: 383181
رئیس شورای رقابت در خصوص صحبت وزیر صمت مبنی بر اینکه قیمت گذاری خودرو به وزارت صمت باز خواهد گشت، گفت:طبق قانون شورای رقابت وظیفه اعلام قیمت را دارد و می تواند برای کالا‌ها و بازار‌های انحصاری دستورالعمل ارائه دهد و تشخیص انحصاری بودن بازار هم بر عهده شورای رقابت است.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، رضا شیوا رئیس شورای رقابت در خصوص چرایی تغییر فرمول شورای رقابت برای قیمت گذاری خودرو گفت: یکی از مشکلات ما در بازار خودرو  این است که در بازار تقاضا بیشتر از عرضه است و بعضا عرضه بستگی به تولید خودروسازان دارد. باید کاری کنیم عرضه  بیشتر شود.

بازار خودرو

رئیس شورای رقابت ادامه داد: در فرمول قبلی قیمت گذاری خودرو تورم بخشی که از بانک مرکزی گرفته می شد را در نظر می گرفتیم، یعنی خودروساز چه خودرویی تولید می‌کرد چه نمی‌کرد، سالانه با تورم بخشی یا هر ۳ ماه یک بار، قیمت خودرو افزایش پیدا می‌کرد، اما در فرمول جدید افزایش قیمت  به میزان تولید وابسته است، یعنی اگر عرضه‌ای صورت نگیرد، هیچ افزایش قیمتی در بازار نخواهیم داشت.

شیوا تشریح کرد: با توجه به تورمی که در اقتصاد کشور وجود دارد، پیوسته افزایش قیمت خواهیم داشت مگر اینکه تورم کاهش پیدا کند. در فرمول جدید، به جای اینکه متغیر اصلی تورم بخشی باشد، متغییر اصلی افزایش قیمت تولید در نظر گرفته شده است، یعنی اگر خودروساز نتواند تولید را با هدفی که تعیین شده، (۵۰ درصد افزایش) افزایش دهد،قیمت ها کاهش پیدا می کند.

این مقام مسئول ادامه داد:تورم بخشی ۳ ماهه تورم دیگر در قیمت گذاری دخالت ندارد.

رئیس شورای رقابت با بیان اینکه برخی تصور می کنند این فرمول باعث افزایش قیمت خودرو می شود اما این تصور درست نیست، گفت: فرمول جدید از مصرف کننده حمایت می‌کند، چرا که هر چه تولید افزایش پیدا کند  قیمت بازار کاهش می‌یابد، ما قصد داریم کاری کنیم قیمت بازار کمتر شود. باید قیمت حاشیه بازار به قیمت دستورالعمل شورا رقابت برسد. با افزایش تولید رانت کمتر می‌شود.

او گفت: متاسفانه بسیاری از افراد فرمول جدید قیمت گذاری شورای رقابت را متوجه نشده اند و تصور می‌کنند این فرمول مشکل دارد.فرمول جدید به نفع مصرف کننده واقعی است چرا که به جای تمرکز روی تورم بخشی، روی افزایش تولید تمرکز دارد وباعث افزایش تولید می شود.

این مقام مسئول در خصوص صحبت وزیر صمت مبنی بر اینکه قیمت گذاری خودرو به وزارت صمت باز خواهد گشت، گفت:طبق قانون شورای رقابت وظیفه اعلام قیمت را دارد و می تواند برای کالا‌ها و بازار‌های انحصاری دستورالعمل ارائه دهد و تشخیص انحصاری بودن بازار هم بر عهده شورای رقابت است.

او در پایان گفت:علت اینکه وزیر پیشنهاد کرده قیمت گذاری به وزارت صمت برگردد را نمی‌دانم، اما قانون این اجازه را نمی‌دهد.

تیتر یک
  • صورت های مالی ایران خودرو در پایان تیر۱۴۰۱ نشان داد

    ​اقتصادنیوز: ایران خودرو تا پایان تیرماه امسال در مجموع حدود چهار هزار و ۲۰۰ دستگاه تارا تولید کرد.

از دست ندهید
فلای تودی