قیمت سبزیجات کاهش دهند عوارض آلودگی هوا در میادین میوه و تره بار

کدخبر: 383233
اقتصادنیوز :‌همزمان با افزایش آلودگی هوای تهران سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار، سبزیجات و صیفی‌جاتی که براساس توصیه کارشناسان تغذیه کاهش دهنده آثار و عوارض آلودگی هوا هستند را منتشر کرد.

به گزارش اقتصادنیوز ،در پی افزایش آلودگی هوا سازمان میادین طی اطلاعیه‌ای بر مصرف سبزیجات کاهش دهنده عوارض آلودگی تاکید کرد.

در این اطلاعیه آمده است:

کار شناسان علم تغذیه بر این باورند که به هنگام آلودگی هوا، لازم است شهروندان برای تأمین ویتامین‌هایی مانند ویتامین C و E که نقش مهمی در افزایش مقاومت بدن در مقابل آلودگی هوا دارند، مصرف برخی مواد غذایی ویژه نظیر سبزیجات تازه و انواع میوه‌ها مانند سیب و مرکبات را در سبد غذایی این روزهای خود قرار دهند.

براساس این اطلاعیه، در میان میوه‌های سیب بیشترین جذب سرب را دارد و مانع رسیدن آسیب به سلول‌های بدن می‌شود و پرتقال، لیمو شیرین و لیمو تُرش، هویج، کیوی، گریپ‌فروت، انبه، کدو تنبل، فلفل دلمه، اسفناج، انواع کلم و گوجه‌فرنگی نیز کم و بیش از این خاصیت برخوردارند.

یکی از بهترین مواد غذایی توصیه شده در هنگام آلودگی هوا، مصرف سیر و پیاز تازه است که دارای آنتی‌اکسیدان‌های قوی هستند و می‌توانند از ایجاد التهاب در سینوس‌ها و بروز آلرژی‌های ناشی از آلودگی هوا جلوگیری کنند.

متخصصان تغذیه به شهروندان توصیه می‌کنند در روزهای آلوده، مصرف انار با توجه به غنی بودن آن از آنتی اکسیدان و همچنین، کلم بروکلی را در برنامه غذایی خود قرار داده و سهم سالاد و سبزیجات را در رژیم غذایی روزانه خویش افزایش دهند، ضمن اینکه مصرف شیر و لبنیات می‌تواند در پیشگیری از آثار و عوارض ناشی از آلودگی هوا مؤثر باشد.

گفتنی است، شهروندان می‌توانند انواع میوه را در ۲۵۰ میدان و بازار میوه و تره بار ۴۰ درصد و سبزیجات و صیفی‌جات را ۳۴ درصد ارزان‌تر از میانگین قیمت محصولات مشابه در سطح شهر تهیه نمایند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما