موضع همتی درباره ارز 4200

کدخبر: 385137
اقتصادنیوز :‌رئیس کل بانک مرکزی گفت: از نظر تخصصی ارز ۴۲۰۰ تومانی را قبول ندارم اما دولت در شرایطی که کشور دچار افزایش جدی نرخ ارز به دلیل تحریم‌های سنگین و بی‌سابقه‌ای شده بود، چاره‌ای جز تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی و داروی مردم نداشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه نشست امروز کمیسیون اصل نودم مجلس با حضور در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوال خانه ملت، مبنی بر اینکه ارز 4200 تومانی تاکنون با ایجاد زمینه رانت به دست مصرف‌کننده واقعی نرسیده و نظر شما نسبت به حذف این ارز یارانه‌ای در لایحه بودجه سال آینده چیست؟ گفت: مجلس شورای اسلامی در این زمینه هر مصوبه‌ای داشته باشد، ما اجرا خواهیم کرد، پیش از این هم اعلام کرده‌ام از نظر تخصصی ارز 4200 تومانی را قبول ندارم.

وی ادامه داد: دولت در شرایطی که کشور دچار افزایش جدی نرخ ارز به دلیل تحریم‌های سنگین و بی‌سابقه‌ای شده بود، چاره‌ای جز تخصیص ارز 4200 تومانی برای تامین کالاهای اساسی و داروی مردم و کنترل قیمت‌ها نداشت، تخصیص ارز 4200 تومانی در یک مقاطعی بسیار خوب عمل کرد.

همتی تاکید کرد: معتقدم اگر همین ارزی که به خوبی اجرا و توزیع نشده را مجلس بخواهد، تغییر دهند حتما در قیمت کالاها تاثیر خواهد گذاشت و باید به نوعی حذف ارز یارانه‌ای جبران شود. بنابراین این موضوع یک تصمیم دو گانه است زیرا ارز 4200 تومانی از یک طرف کمک به مردم بوده و از سوی دیگر با اجرای نادرست رانت هایی را بوجود آورده است.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه اظهار کرد: امیدواریم با همفکری دولت و مجلس بتوانیم معضل پیش آمده در زمینه ارز یارانه‌ای را اصلاح کنیم و به سمتی برویم که ارز تک نرخی شود، من معتقد به ارز چند نرخی نیستم اما اکنون باید مراقب شک حاصل از حذف ارز یارانه‌ای در جامعه باشیم و با تدبیر اقدامات لازم را انجام دهیم تا اتفاقی نیفتد.

همتی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اینکه میزان مطالبات ما از طرف‌های خارجی به ویژه هند، عراق و کره جنوبی چه میزان است، گفت: ما از هند مطالبه‌ای نداریم، از کره جنوبی و عراق مطالبه داریم که در حال مذاکره هستیم تا بتواینم مطالبات خود را آزاد کنیم.

وی تصریح کرد: روند کنونی به سمت بهتر شدن، می رود بالاخره این حق طبیعی ماست که از حق خود استفاده کنیم و تاکنون هم آنها به صورت غیرقانونی اجازه برداشت به ما نداده‌اند، البته این موضوع به دلیل فشارهای آمریکا بوده و ان شاءالله فشار آمریکا کاهش پیدا کند.

رئیس کل بانک مرکزی درباره دیدار با هیئت کره جنوبی هم اظهار کرد: هیئت کره‌ای وارد ایران شده و فردا با آنها دیدار خواهم داشت.

همتی با اشاره به میزان مطالبات کشورمان از کره جنوبی هم بیان کرد: این مطالبات سپرده‌های بانک مرکزی بوده و حدود 7 میلیارد دلار است.

وی در ادامه با اشاره به حضور خود در نشست امروز کمیسیون اصل ۹۰ اظهار کرد: در این نشست بحث‌هایی درباره قانون اصلاح قانون چک مورد بحث و بررسی قرار گرفت زیرا این قانون دارای ابعاد مختلفی بوده و با توجه به فرصت زمانی برای اجرا و زمان‌بر بودن ایجاد زیرساخت‌های این قانون، مقداری اجرای آن به طول انجامیده است.

همتی ضمن تاکید براینکه پیگیری اجرای این قانون حق مجلس است، افزود: قانون اصلاح قانون چک به موقع اجرا نشده است البته اخیراً به دلیل اوج‌گیری کرونا در کشور و براساس تصمیم ستاد مقابله با کرونا اجرای بخش‌هایی از این قانون را تا پایان سال به تعویق انداختیم اما اقدامات اصلی اجرای آن انجام شده است.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: قانون جدید صدور چک از دیروز به صورت اختیاری در حال اجراست و این قول را به کمیسیون داده‌ایم که تا پایان سال با انجام کارهای لازم و اجرای قانون، از ابتدای سال آینده صدور چک از طریق سیستم جدید پیش برود و با حذف چک حامل شفافیت جدی در زمینه چک ایجاد شود.

وی با اشاره به بررسی موضوع نحوه استفاده از ارز اشخاص در این جلسه گفت: اخیراً براساس تصمیم ستاد هماهنگی اقتصادی نحوه استفاده از ارز اشخاص برای واردات ابلاغ شد و امیدواریم بتوانیم از این مسیر یکسری واردات مواد اولیه از طریق ارز موجود در خارج از کشور داشته باشیم. 

همتی درباره سومین موضوع مورد بررسی در نشست امروز هم گفت: درباره سهم نظارتی اختلاف نظر طولانی حدود ۲۰ ساله بین بانک مرکزی و کمیسیون اصل نود و دیوان محاسبات وجود دارد که اعلام شده باید یک ناظر در بانک مرکزی حضور داشته باشد، اکنون هیئت نُظار اعتقاد دارند که سازمان حسابرسی باید آنجا باشد و مقرر شد، گزارش کمیسیون اصل نود را به مجمع بانک مرکزی منعکس و براساس تصمیم آنها در این مورد اقدام ‌کنیم.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما