اظهارات جنجالی وزیر نفت احمدی نژاد درباره بابک زنجانی/ پرونده زنجانی یک متر ارتفاع دارد!

کدخبر: 387875
اقتصادنیوز : وزیر نفت احمدی نژاد اظهار داشت: پرونده بابک زنجانی یک متر ارتفاع دارد. بیش از 25 دادگاه رسمی برگزار شد و طی هشت سال گذشته دست وزارت اطلاعات این دولت بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، رستم قاسمی در حاشیه بازدید از بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی نفت در جمع خبرنگاران درباره چرایی بروز و ظهور فردی همچون بابک زنجانی در زمان وزارت او، گفت: در دوران غیرتحریم، شرکت ملی نفت سال‌ها نفت را به شکل دولتی می‌فروخت زمانی که تحریم‌ رخ داد، فروش نفت در کشور شرایط عادی نداشت امروز هم به خاطر تحریم، شرایط عادی نیست البته ما هم زمینه‌هایی را ایجاد نکرده بودیم که بخش خصوصی بتواند نفت کشور را در شرایط مختلف بفروشد.

بابک زنجانی

قاسمی افزود: بابک زنجانی به عنوان خریدار به شرکت ملی نفت و شرکت‌های پوششی که بر اساس مجوز شورای عالی امنیت ملی ایجاد شده بود مراجعه می‌کند، معتبرترین معاملات تجاری دنیا با LC است. ایشان وقتی نفت را می‌خرند LC را از یک بانک ایجاد شده در خارج از کشور به شرکت نفت می‌دهد بیش از 60 درصد مدیریت آن بانک متعلق به یکی از بانک‌های بزرگ کشور بود که حدود 80 درصد ارتباطات وزارت نفت هم از همین بانک بود. او وقتی LC را ارائه می‌دهد تا قبل از سررسید، کل بانک را خریداری می‌کند و به این ترتیب صاحب بانک و LC می‌شود همزمان با آن، بانک هم مورد تحریم قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در آن زمان اقدامات انجام شده وزارت نفت این بود که ایشان را ممنوع‌الخروج کرد و کارشناسانی سازماندهی شدند که اموال او را شناسایی کنند. کازرونی وزیر مسکن اوایل انقلاب اموال او را شناسایی کرد، از سوی دیگر نیز اقداماتی برای دادگاهی او انجام شد. در همان دولت ما بابک زنجانی را به دادگاه معرفی کردیم.

وزیر سابق نفت تصریح کرد: نکته مهم اینکه باید اقدامات قضایی صورت می‌گرفت و این امر طبیعی است ولی مهمتر اینکه باید برای بازگشت پول اقداماتی انجام می‌شد؛ اینکه پول وجود دارد اما کجاست؟!

قاسمی خاطرنشان کرد: پرونده بابک زنجانی یک متر ارتفاع دارد. بیش از 25 دادگاه رسمی برگزار شد و طی هشت سال گذشته دست وزارت اطلاعات این دولت بوده است.

وی تاکید کرد: تحقیقاً اعلام می‌کنم که هیچ کارمند وزارت نفت در پرونده بابک زنجانی متهم نیست و هیچ اتهامی بر صنعت نفت وارد نیست البته بعضی مواقع از معاونین قوه قضاییه برخوردهایی دیده می‌شود اما در کل شجاعانه برخورد می‌کند.

وزیر سابق نفت تاکید کرد: در پرونده بابک زنجانی برخورد قوه قضاییه مشخص است و هیچ اتهامی به کارکنان وزارت صنعت نفت کشور وارد نبوده و نیست. کسانی که از روزهای ابتدایی ابهاماتی داشتند نیز پس از بررسی‌های به عمل آمده کاملا رفع اتهام شد.

قاسمی در ادامه گفت: به هر حال در شرایط تحریم، ریسک و مشکلاتی وجود دارد. اکنون نیز وزارت نفت برای فروش نفت تلاش می‌کند اما پشت صحنه ریسک‌هایی نیز وجود دارد که بابک زنجانی نیز یکی از همین ریسک‌ها بود اما نکته مهم اینکه در سال 90 و 91 که تحریم آمریکا، سازمان ملل و اروپا بودیم نزدیک به 160 میلیارد دلار نفت فروخته شد که بالاترین فروش نفت در 100 سال گذشته است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما