معضل دولت برای تامین بودجه جام‌جم؛

بودجه صدا و سیما به 3 هزار میلیارد تومان رسید

کدخبر: 387978
اقتصاد نیوز : رشد 38 درصدی اعتبارات برنامه های فصل رسانه؛ لایحه بودجه ۱۴۰۰ از رشد ۲۴ درصدی منابع صدا و سیما خبر میدهد. صداوسیما بزرگترین بخش در فصل رسانه است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، بررسی لایحه بودجه سال 1400 نشان میدهد که بودجه فصل رسانه در حدود 3.384 میلیارد تومان است که این عدد معادل حدود 25 درصد از اعتبارات امور فرهنگ، تربیت بدنی و گردشگری است که به تفکیک در بخش های هزینه ای و عمرانی به میزان 37 و 59 درصد رشد و در مجموع کل اعتبارات برنامه های فصل رسانه 38 درصد نسبت به سال گذشته رشد کرده است و در این میان طبق معمول بودجه صدا و سیما در صدر اعتبارات قرار دارد.

 

بودجه صدا و سیما در صدر اعتبارات برنامه های فصل رسانه

بودجه فصل رسانه به تفکیک شامل: 2,835 میلیارد تومان بودجه صدا وسیما،‌ 354 میلیار تومان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، 175 میلیارد تومان خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)،‌ 8 میلیارد و 300 میلیون تومان شورای نظارت بر صدا وسیما، 700 میلیون تومان کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی جهت دیجیتال کردن کتب مکتوب، 500 میلیون تومان برای خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) و 11 میلیارد تومان خبرگزاری خانه ملت می باشد.

در این میان بیشترین سهم مربوط به سازمان صدا و سیما با 83.67 درصد از کل بودجه فصل رسانه و به مبلغ 2,835 میلیارد تومان است. البته عایدی صداوسیما تنها به بودجه صدا و سیما ختم نمیشود و شامل بخش های درامدی مختلف است،‌ سهم 70 درصدی از محل تبلیغات و پخش مسابقات ورزشی و همچنین 0.7 درصد از بودجه عمومی کشور که طبق ماده 93 قانون برنامه ششم توسعه، دولت باید آن را به صدا و سیما پرداخت کند،‌ بودجه عمومی معادل  930هزار میلیارد تومان است که 0.7 درصد از آن بنابر لایحه بودجه 1400 معادل 6,508 میلیارد تومان است که از این مبلغ، دولت تحقق 4,785 میلیارد تومان را پیش بینی کرده است و با بدهی 1,723 میلیاردی به سازمان صدا و سیما مواجه است. همچنین دولت عایدی 2,850 میلیارد تومانی را برای درآمد های اختصاصی صدا و سیما پیش بینی کرده است.

با این حساب مجموع اعتبارات هزینه ای،‌ عمرانی،‌ ارزی،‌اختصاصی و متفرقه سازمان صدا و سیما در حدود 7,695 میلیارد تومان است.

چالش دولت برای تهیه بودجه صدا و سیما

نکته حائز اهمیت این است که محل اصلی تامین اعتبارات مالی صدا وسیما،‌ بودجه عمومی کشور است که این بخش با توجه به نامه رهبر انقلاب مبنی بر حذف بند ه تبصره 4 و کاهش برداشت از صندوق توسعه ملی بیشتر مورد توجه است چرا که سال گذشته مبلغ 150 میلیون یورو از این صندوق برای کمک به صدا و سیما بود و حالا دولت برای جبران این مبلغ باید تدبیری اتخاذ کند،‌ چرا که اگر این مبلغ را نه براساس یورو آزاد که مبلغ 31,700 تومان است بلکه براساس یورو دولتی (21,250) محاسبه کنیم بیش از 3 هزار میلیارد تومان خواهد شد. (بنابر گزارش مرکز پژوهش ها و با احتساب یورو 13 هزارتومانی این مبلغ 1,950میلیار تومان است)

  داده ها حاکی از ان است که بودجه صدا و سیما در سال 1400 نسبت به 1399 با افزایش 24 درصدی و به مبلغ 934 میلیارد تومان رشد داشته و پیش بینی افزایش از محل درآمد اختصاصی نیز رشد حدود 650 میلیارد تومان نسبت به سال گذشته دارد.

 

رشد 43 درصدی بودجه شورای نظارت بر صدا و سیما است

در فصل رسانه بعد بودجه صدا و سیما، بودجه 354 میلیارد تومانی وزارت فرهنگ و ارشاد در رتبه دوم و بودجه 175 میلیاردی تومانی خبرگزاری جمهوری اسلامی که سهم 5.17 درصدی از بودجه فصل رسانه را به خود اختصاص داده در رتبه سوم قرار دارد

بودجه ایرنا‌ (خبرگزاری جمهوری اسلامی) در دو زیرشاخه پرداخت میشود: 141 میلیارد تومان برای برنامه تولید و انتشار خبر و 30 میلیارد تومان برای انتشار نشریات سازمان. همچنین مبلغ 4 میلیارد تومان اعتبار در بخش تولید و انتشار برای احداث ساختمان خبرگزاری و تعمیرات اساسی و خرید لوازم اداری در نظر گرفته شده است.

نکته قابل توجه اینکه بیشترین میزان افزایش بودجه در میان دستگاه های اجرایی فصل رسانه مربوط به شورای نظارت بر صدا و سیما است که به میزان 43 درصد رشد کرده همچنین بودجه خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، هم به طور کلی 42.5 درصد رشد داشته که بخش عمده آن مربوط به افزایش 42.67 درصدی اعتبارات هزینه ای است.

جای خالی شفافیت در ساختمان شیشه ای

کارشناسان برلزوم توجه به افزایش تولیدات کیفی تر و همچنین ایجاد زیر ساخت های لازم خاصه در صدا و سیما تاکید دارند هرچند که درکنار این تاکیدات 93 درصد بودجه رسانه هزینه ای و تنها 7 درصد آن عمرانی است. البته شفافیت هم در این میان جایش خالی است چرا که بنابر گزارشات سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی هنوز شرحی بر آنچه که در ساختمان شیشه ای جام جم میگذرد به این دو نهاد ارائه نشده است. 

تیتر یک
  • ارزانترین و گرانترین استانها در بهمن ۹۹

    تورم نقطه به نقطه بخش خوراکی‌ها در ۱۱ استان بالاتر از ۷۰ درصد ثبت شده است. مقایسه قیمت ها در قاب ماهانه و سالانه در…

از دست ندهید
بلیط هواپیما