بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس؛

نوبخت به قالیباف؛ شهادت بدهید که پول طرح‌های عمرانی را پرداخت کرده‌ایم یا نه

کدخبر: 390240
اقتصاد نیوز : رئیس سازمان برنامه و بودجه خطاب به نمایندگان، گفت: مگر قرار نبود اصلاح ساختار بودجه که در لایحه بودجه لحاظ نشده بود، در لایحه لحاظ شود؟

به گزارش اقتصادنیوز، محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز در جریان بررسی کلیات بودجه سال ۱۴۰۰ در صحن علنی مجلس، با بیان اینکه ۱۲ آذر که لایحه بودجه ۱۴۰۰ تقدیم مجلس شد اظهاراتی از سوی نمایندگان مجلس درباره اشکالات بودجه بیان شد، گفت: این سوال وجود دارد که آیا این اشکالات برطرف شده است؟

وی با اشاره به حضور او در جلسه امروز مجلس، افزود: به محض تقدیم لایحه بودجه به مجلس که در دوره دولت یازدهم و دوازدهم که در همه این سالها قانون رعایت شده است و من هم‌اکنون طبق اصل ۱۲۶ قانون اساسی که امور برنامه و بودجه از اختیارات رئیس جمهور است و می‌تواند به فردی تفویض شود و هم‌اکنون به من تفویض شده در حال صحبت با نمایندگان براساس این اصل قانون اساسی هستم.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر و باشگاه خبرنگاران جوان بخوانید؛

* اولین انتقادی که درباره بودجه مطرح می‌شد مربوط به منابع و مصارف در لایحه بودجه ۱۴۰۰ است که با تعابیر مختلف از آن انتقاد شد.

*امروز ملت ایران مشابه نمایندگان منتظر هستند که مجلس بعد از ۲ ماه که لایحه را در اختیار داشته و اختیار برای تغییرات داشته و از آن استفاده کرده در راستای رفع آن اشکالات قدم برداشته و یا در تائید آن؟

* منابع عمومی دولت در سال آینده ۸۴۱ هزار میلیارد تومان بود و رشد ۴۷ درصدی را نشان می‌دهد،  اما امروز این رقم به ۱۱۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.  

*{ خطاب به نمایندگان}: سوال ملت ایران این است که اگر انتقادی به این رقم و رشد زیاد این منابع وجود داشته چرا نمایندگان آن را اصلاح نکردند و این رقم را افزایش دادند. مگر نفگتید که باید اصلاح ساختار بودجه عملیاتی شود؟  

* ساختار بودجه را مدون و کامل به رئیس مجلس و نمایندگان دادیم و انتظار داشتیم که اصلاح ساختار بودجه توسط مجلس انجام شود.

* انتقاد نمایندگان مجلس آن بود که چرا وابستگی به نفت در بودجه زیاد شده است و نسبت به سال گذشته این رقم به ۱۹۹ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است، ۱۶ هزار میلیارد تومان مستقیماً به درآمد نفت با مجوز مجلس اضافه شده تا دولت درآمدهایش افزایش یابد در صورتی که مجلس معتقد بود درآمدهای دولت در نفت زیاد است اما به دولت اجازه دادند که این درآمد زیادتر شود.

* همه نمایندگان مطلع هستند اکنون در حال بررسی بودجه چهارمین سال محاصره اقتصادی هستیم، دولت سه سال محاصره بزرگ اقتصادی را پشت سر گذاشته و آنهایی که خواب می دیدند طرح های بزرگ عمرانی به ثمر نمی رسد، اکنون شاهد تکمیل پروژه های نیمه تمام هستند که به معنای عمران و آبادانی است.

*  آقای قالیباف! گزارش‌های محرمانه هر هفته از خزانه کشور تقدیم شما می‌شد، شهادت بدهید که آیا ۶۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ما برای طرح‌های عمرانی پول پرداخت کرده‌ایم یا نه؟

* برخی درصدد اجرای طرح تابستان داغ و به ستوه آوردن مردم بودند، اما تلاش شد تا کاهش قدرت خرید با برخی افزایش ها جبران شود، از این رو طرح تابستان داغ خنثی شد و بدون شک پاداش صبر و مقاومت خودمان را دریافت خواهیم کرد.

* درآمد ۱۰۹ میلیارد دلاری به چند میلیارد دلار کاهش یافته است و بعد از ۳ سال محاصره اقتصادی که از ذخایر استفاده شده، نیازی بگوییم که در چه شرایطی هستیم.

* بیش از ۱۸۰ هزار میلیارد تومان افزایش در بخش های مختلف صورت گرفته است، حتی هدفمندی یارانه ها بیش از سنوات گذشته به نفت وابسته شده و این درحالی است که کمیسیون تلفیق دو ماه فرصت داشت روی این موضوع متمرکز شود. اکنون کمیسیون تلفیق مهر تایید بر رد انتقادات مبنی بر وابستگی زیاد بودجه به نفت زده است!

*{ درخصوص برخی انتقادات نسبت به ضرورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و مبارزه با رانت در این عرصه}: تلاش شد با پرداخت یارانه اضافی، آثار برخی مسائل را برطرف کنیم؛ ارز ۴۲۰۰ تومانی که برای کالاهای اساسی پیش بینی شده بود، طی چند سال گذشته از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۴ میلیارد دلار، به ۸ میلیارد دلار و نهایتاً به ۵.۵ میلیارد دلار کاهش یافته است.

* برخی مسائل مطرح شده عناوین مجرمان است که بگویند طرفداران خاصی از این ارز و رانت استفاده می‌کنند، در حالی که می خواهم اسامی افرادی که ارز ۴۲۰۰ تومانی را دریافت کرده و در سایت مرتبط با این موضوع وجود دارد، برای نمایندگان افشا شود.

* البته برخی هم خطا کرده و همکاری نداشتند و پس از دریافت ارز یا کالا وارد نکردند یا با قیمت بالاتر به فروش رساندند که باید با آنها برخورد شود.

* در حال حاضر ارز به قیمت ۴۲۰۰ تومان است و مردم ضعیف با مشکلات فعلی روبرو هستند که با افزایش این قیمت مشکلات آنها چند برابر خواهد شد، از این رو یک نهاد یا سازمان باید مسئولیت این موضوع را بپذیرد چرا که ما آن را نمی‌پذیریم و بدون تمهیدات نمی‌توانیم ارز ۴۲۰۰ تومانی را به نرخ آزاد ETS تبدیل کنیم و اگر این اتفاق بیفتد مشخص نیست بتوان جلوی گرانی را گرفت یا خیر.

* طبق تصمیم کمیسیون تلفیق قرار است به جای افزایش نرخ ارز، ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به یارانه هر فرد اضافه شود، در حال حاضر نیز به یارانه‌ها اضافه کرده‌ایم اما آیا افاقه کرد؟

*{ با خطاب قرار دادن مجلس انقلابی خطاب به نمایندگان}: آیا می‌خواهید اجازه دهید تمام خودروهای لوکسی که سال‌ها اجازه ورود به کشور را نداشته‌اند صرفاً برای دریافت مالیات و ارزی که قیمت آن به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافته است، به کشور وارد شود. مگر ما ممنوعیت واردات خودروهای لوکس را نداشتیم؟

* آیا می‌خواهید از فردا ماشین‌های لوکس مناطق آزاد در خیابان‌های شهرها حرکت کنند؟ جواب شما به مردم چه خواهد بود؟ آیا صرفاً برای دریافت مالیات و عوارض حاضر به این اقدام هستید که باعث افزایش رانت می‌شود و مشخص نیست این رانت به چه کسانی می‌رسد.

*{ با اشاره به کاهش ارزش پول ملی کشور}: ما به صورت رسمی ارزش پول ملی را تقلیل نداده‌ایم؛ قیمت ارز ۴ تا ۵ سال زیر ۴ هزار تومان بود و اگر اکنون به رقم ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان برسد یعنی بودجه به گونه‌ای بسته می‌شود که اجرایی نخواهد شد.

* مجلس انقلابی باید نرخ ارز را پایین بیاورد تا به قیمت واقعی برسد؛ مجلس باید جلوی گرانی و تورم را بگیرد تا مردم بتوانند با درآمدهای رایج زندگی کنند.

*{ با تشکر از کمیسیون تلفیق که بسیاری از موضوعات دولت را تأیید کرده است}: کار بودجه تمام نمی‌شود و با فرافکنی نباید صورت مسئله را پاک کرد. رد لایحه بودجه یعنی ما اقدامات خود را در مورد بودجه انجام داده‌ایم و شما نیز برای بررسی آن ساعت‌ها وقت گذاشتید و بررسی کردید اما در نهایت با رد آن گویا هیچ کاری انجام نشده است.

*  فرصتی نداریم و امید ما به شما  و اصلاحات و پیشنهادات شما است، از این رو نمایندگانی که به لایحه معتقد هستند، در صحن علنی آن را اصلاح کنند چرا که یک دولت و یک مجلس روی این لایحه کار کرده است پس باید با هم کار کنیم.

* آنچه امروز تحت عنوان کلیات لایحه بودجه رد یا تأیید می‌شود، لایحه بودجه دولت نیست، لایحه‌ای که به رأی گذاشته می‌شود گزارش، ارقام و احکام کمیسیون تلفیق است چرا که هر چه ما داده بودیم تغییر کرده است.

* همه ما را نظاره می‌کنند ولی در نهایت اقدام شما مورد تأیید ما است مشروط بر اینکه اهداف ما برای مقابله با رانت همسو باشد.

*{ خطاب به وکلای مردم در بهارستان}: لایحه‌ای که خدمت شما است حاصل اقدامات دولت و مجلس بوده و خوشحالم که در حال تجربه کاری هستید که ۳۲ سال پیش بنده تجربه کرده بودم.

تیتر یک
  • منحنی نرخ بازدهی در۱۱ اسفند ۹۹ منتشر شد+نمودار

    اقتصادنیوز:امروز ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ حجم معاملات اوراق بدهی دولت امروز از مرز ۳۰۰ میلیارددلار گذشت.

از دست ندهید
بلیط هواپیما