تشریح نحوه افزایش حقوق کارمندان دولت در سال ۱۴۰۰

کدخبر: 397889
عضو کمیسیون اقتصادی نحوه پرداخت حقوق کارمندان در سال 1400 و دلایل تغییر فرمول را توضیح داد.

به گزارش خانه ملت، محمدحسین حسین زاده بحرینی در برنامه خبری صدا وسیما در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه با مصوبه مجلس چه رخداد جدیدی را در پرداخت حقوق‌ها شاهد خواهیم بود، گفت: موضوع افزایش حقوق‌ها هر سال جزو مسائل پرچالش بودجه است، فرمول پرداخت حقوق‌ها در سال گذشته بر این اساس بود که معمولاً دولت در لایحه بودجه درصدی برای افزایش حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان اعلام می‌کرد و همان میزان افزایش برای همه اعمال می‌شد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس ادامه داد: امسال هم دولت همان مدل سنتی خودش را در لایحه تکرار کرد، بدین معنی که در لایحه پیشنهاد شده حقوق‌ها و مستمری بازنشستگان 25 درصد افزایش پیدا کند؛ در مجلس روی این موضوع بحث‌های زیادی صورت گرفت  از جمله موضوعاتی بود که چندین بار میان کمیسیون تلفیق و صحن علنی رفت و برگشت داشت و دلیل اصلی آن هم این بود که نمایندگان معتقد بودند افزایش حقوق با این شیوه به نابرابری بیشتر دامن خواهد زد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به نمودار بررسی روند افزایش حقوق به روش های مختلف گفت: یکی از نکاتی که دولت در لایحه بودجه پیشنهاد کرده و در اوایل صحبتم به آن اشاره کردم این بود که همه حقوق‌ها 25 درصد افزایش پیدا کند؛ اما این میزان به این معنی است که فردی با 4 میلیون حقوق، یک میلیون افزایش حقوق خواهد داشت و اگر کسی 40 میلیون حقوق بگیرد  10 میلیون افزایش خواهد داشت. به همین دلیل مجلس فرمول افزایش حقوق را تغییر داد تا حقوق های بالاتر بیش از یک حد مشخص بالا نروند.

کاهش فاصله سقف از حداقل حقوق

به گفته وی فاصله کف تا سقف حقوق‌ها در لایحه پیشنهادی دولت 21 برابر حداقل حقوق در نظر گرفته شده بود اما مجلس در راستای رفع تبعیض فاصله را به 15 برابر کاهش داد

حسین زاده بحرینی افزود: ما جزو کشورهای محدودی هستیم که این میزان بین حقوق کف و حقوق سقفمان فاصله افتاده است و این احساس تبعیض کارمندان دولت را اذیت می‌کند و حتما باید برای آن تدبیری داشته باشیم.

وی افزود: هنگامی که منابع کشور را میان حقوق بگیران و بازنشستگان توزیع می‌کنیم با لحاظ همه قابلیت‌ها، توانمندی‌ها، مدارک تحصیلی و سوابق کاری باید به گونه‌ای باشد که فاصله حقوق‌ها از کف تا سقف قابل درک و توجیه باشد اما متأسفانه با فرمولی که هر سال تکرار می‌شود فاصله ها غیرقابل قبول است.

حسین زاده بحرینی خاطر نشان کرد: بر اساس مصوبه مجلس کسانی که بیشتر از 10 میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند در سال 1400 صرفاً دو میلیون و 500 تومان ثابت افزایش پیدا خواهد کرد که به عدالت هم نزدیک‌تر است ضمن اینکه همه حقوق‌بگیران افزایش پرداختی خواهند داشت و هیچ‌کس از این موضوع محروم نخواهد شد. چه کسانی که کم می‌گیرند و چه کسانی که زیاد دریافت می‌کنند.

تصمیم مجلس برای افزایش حقوق  اعضای هیئت علمی و بازنشستگان

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: افزایش حقوق حتی برای اعضای هیأت علمی که همسان‌سازی شدند با مقدار بیشتری خواهد بود؛ همچنین برای بازنشستگان تأمین اجتماعی 89 هزار میلیارد تومان افزایش حقوق پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به نتیجه تدبیر مجلس در افزایش حقوق‌ها، تصریح کرد: با افزایش حقوق‌ها و حتی کاهش مالیات برای کارمندان، تا حدی عدالت در پرداخت حقوق و دستمزد به مردم هدیه داده شد

 

 

تیتر یک
  • انتقال پیامدهای موج چهارم ابتلای کرونا به بیمارستانهای کشور

    اقتصادنیوز: امروز ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ ثبت رکورد جدید بستری‌ها و بیماران بدحال کرونایی نشان از آشکار شدن تاثیرات موج افزایش…

از دست ندهید
بلیط هواپیما