تاجگردون: گزارش غلط به روحانی دادند

پشت پرده افزایش شبانه قیمت بنزین در آبان 98

کدخبر: 400965
غلامرضا تاجگردون عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای اولین بار به روایت پشت پرده تغییر قیمت بنزین در آبان 98 پرداخته است..

به گزارش اقتصاد نیوز غلامرضا تاجگردون عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی تا یک سال قبل می گوید: در جلسه شورا  تصمیم گرفته شد که وقتی شرایط امنیتی از یک سو و شرایط اقتصادی و تورمی کشور از سوی دیگر مناسب شد، بروند و افزایش قیمت بنزین را اجرا کنند اما عده ای این اطمینان خاطر را به رئیس‌جمهوری دادند که اتفاقی نمی‌افتد و گفتند فقط 2 یا 3 نقطه شلوغ می‌شود که جمعش می‌کنیم. او در گفت و گو با ویژه نامه اعتماد بدون آنکه از کسی نام ببرد اعتقاد دارد:کسی که گزارش داد همه‌ چیز امن است و خبری نیست باید پاسخگو باشد.

****

تاجگردون یک

شما عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی بودید آن هم در دورهای که حکم به افزایش قیمت بنزین داده شد. این تصمیم درست بود؟

ما گاهی دو رویی را در دو جریان سیاسی کشور شاهد هستیم که یکی از مصادیقش در ماجرای بنزین بود. من رئیس کمیسیون تلفیق بودم. تقریبا تمام آنان که با افزایش قیمت بنزین مخالفت کرده بودند در کمیسیون تلفیق پیشنهاد افزایش قیمت بنزین را داده بودند. از راست مثل امیرآبادی فراهانی و پژمانفر گرفته تا چپ چپش مثل آقای مطهری و وکیلی. همه این مطالبه را داشتند فقط تفاوت در روش‌ها بود و البته قیمت‌ها. تنها 20 یا 30 درصد با این مساله مخالف بودند. این‌ها نتوانستند به توافق برسند ولی جای دیگر به توافق رسید.

 مساله همان نهاد است. قانونا تنها مرجعی که میتوانست حکم به افزایش قیمت بنزین دهد، مجلس بود.

آن نهاد با دستور رهبری شکل گرفته و سه نهاد حاکمیتی در آن نشستند و تصمیم گرفتند. اینکه آنجا چه‌ها گذشت هم مفصل است فقط نمی‌دانم بگویم یا نگویم فقط در همین حد بگویم که استارت ردصلاحیت من از همان جلسه زده شد.

 چه اتفاقی در آن جلسه افتاد؟

ببینید در آن جلسه من و آقای لاریجانی نظرات خاص خودمان را داشتیم و آن را هم بیان کردیم. در جلسه تصمیم گرفته شد که وقتی شرایط امنیتی از یک سو و شرایط اقتصادی و تورمی کشور از سوی دیگر مناسب شد، بروند و افزایش قیمت بنزین را اجرا کنند. این تصمیمی بود که ما گرفتیم ولی به یک‌باره شب دیدیم که صدا و سیما افزایش قیمت بنزین را اعلام کرد.

 

 اگر چنین باشد که شما میگویید، تصمیم گرفته شده خلاف مصوبه بوده است چرا که شما قید بهبود شرایط تورمی را ذکر کرده بودید.

بله ما مصوب کرده بودیم که وقتی شرایط عمومی و تورمی مناسب شد، این تصمیم اجرایی شود. نه قرار بود رهبری به میان میدان بیاید و نه هیچ یک از اتفاقاتی که افتاد. شبانه قیمت افزایش پیدا کرد و تنها کسی که در آن جلسه حاضر بود و موضع گرفت، من بودم و نوشتم اگر هزار و یک دلیل برای افزایش قیمت بنزین وجود داشت، یک دلیل برای عدم اجرای این تصمیم کافی بود و آن هم وضعیت نامناسب مردم بود. این پست من تا ساعت 2 ظهر در صفحه اینستاگرامم بود ولی آن زمان اینقدر به من زنگ زدند و فشار آوردند که این پست را از صفحه‌ام حذف کردم.

صبح فردا در جلسه سران آقای وزیر کشور حاضر بود و گزارش داد. اتفاقاتی در آن نشست افتاد که فعلا نمی‌توان بازگویش کرد اما همین قدر بگویم که این آقایان در حق رهبری هم اجحاف کردند. در آن جلسه به آقای روحانی گفتم که ما در مجلس حتما این تصمیم را متوقف خواهیم کرد. به آقای لاریجانی هم گفتم شما هم نمی‌توانید مانع این تصمیم شوید. در این بین اتفاقاتی افتاد که نمی‌توان بازگویش کرد ولی همان شب آقای روحانی نزد رهبری رفت و اجازه این مساله را گرفت. رهبری هم تصمیمی حاکمیتی گرفت اما نمی‌توانم نگویم که بیشترین ظلم به رهبری صورت گرفت. شاید رهبری هم با دولت هم نظر بوده باشند اما به خاطر بی‌تدبیری دولت، رهبری هم به میان آمد.

157389637306883700

 قبول دارید که این اتفاق و آن حکم رهبری باعث سرخوردگی مجلس شد؟ خاطرتان هست که امیدیها دیگر نمی‌دانستند باید چه اقدامی انجام دهند و به فکر استعفا افتادند.

بله؛ ما طرحی نوشته بودیم که این تصمیم را متوقف کنیم. من خودم به رئیس‌جمهوری گفتم تحت هر شرایطی فردا این طرح در مجلس متوقف خواهد شد. اگر این اتفاق می‌ا‌فتاد دیگر این همه آدم کشته نمی‌شد.

به نظرم یک روزی یک گروهی باید پاسخگوی اتفاقات رخ داده در این ماجرا و تصمیم باشند. چه آنان که این اطمینان خاطر را به رئیس‌جمهوری دادند که اتفاقی نمی‌افتد و گفتند فقط 2 یا 3 نقطه شلوغ می‌شود که جمعش می‌کنیم و چه سایر افراد. این افراد باید پاسخگو باشند. البته بگویم که ساختار انرژی حکم می‌کرد که قیمت بنزین افزایش پیدا کند ولی تدبیر حکومت در شیوه اجرای آن است. بقیه‌اش که فرمول اقتصادی است.

تدبیر در اتخاذ تصمیم درست است. از کسی باید ایراد گرفت که گزارش داد همه‌ چیز امن است و خبری نیست. بعد هم که می‌بینند خبری هست، بروند و بگویند رهبری هم بیانیه دهد. این ظلم به رهبری است اما باید ببینید چه کسی ریشه این اتفاقات را فراهم کرد که آن همه جوان کشته شدند و خانواده‌های بسیاری داغدار شدند. اینها بالاخره مشخص خواهد شد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما