خطاهای بورس تکرار می‌شود؟ +فیلم

کدخبر: 402218
از تلاطم در بورس و رکوردهای پی‌درپی آن گرفته تا نوسان شدید دلار که باعث شد تا فعالان این بازارها هر لحظه منتظر اخبار باشند تا با توجه به آن تصمیم‌گیری کنند. اما سوال اینجاست که چه ریسکهایی موجب نوسانات شدید در بازارهای مالی و دارایی در سال ۹۹ شدند؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، سالی که گذشت یکی از عجیب‌ترین سال‌ها برای بازارهای مالی در ایران بود.

از تلاطم در بورس و رکوردهای پی‌درپی آن گرفته تا نوسان شدید دلار که باعث شد تا فعالان این بازارها هر لحظه منتظر اخبار باشند تا با توجه به آن تصمیم‌گیری کنند.  اما سوال اینجاست که چه ریسکهایی موجب نوسانات شدید در بازارهای مالی و دارایی در سال ۹۹ شدند؟ آیا در سال ۱۴۰۰ نیز این ریسک‌ها ادامه خواهد یافت؟ از طرف دیگر یک بحث مهم در خصوص بورس سال ۹۹ بحث ارزش بازار آن بود. آیا می‌توان گفت که بین  ارزش بازار و تولید ناخالص داخلی، نقطه تعادلی وجود دارد؟ 

در خصوص نقش دولت نیزبارها عنوان شد که دولت از بورس به عنوان جایی برای کاهش کسری بودجه خود استفاده کرد و با فروش اوراق بدهی خود سبب فشار به بازار شد. آیا این دیدگاه‌ها در خصوص نقش دولت در بورس درست است؟ آیا دولت در سال ۱۴۰۰ هم می‌تواند روی فروش اوراق حساب باز کند، در غیراین‌صورت فضای انتظاراتی تورمی و اثر آن بر بازارهای مالی به چه صورت خواهد بود؟ در این برنامه اکونویست دکتر مهدی حیدری استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه مالی به این سوالات پاسخ می‌دهد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما