رکورد دومین بسط نقدینگی در بازار باز

اولین تزریق نقدینگی 1400 با نرخ 19.8 درصد

کدخبر: 403428
اقتصادنیوز: بانک مرکزی با تزریق 62.5 هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید 14 روزه با حداقل نرخ 19.80 درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز ، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز شنبه 14 فروردین‌ماه 1400 مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت‌دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، هشت بانک و موسسه اعتباری در مهلت تعیین شده سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را در مجموع به ارزش 121.6 هزار میلیارد ریال از طریق سامانه بازار بین‌بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته تزریق نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی با تزریق 62.5 هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید 14 روزه با حداقل نرخ 19.80 درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. معاملات مربوط به این عملیات توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز دو‌شنبه 16 فروردین‌ماه انجام شد.

پی گیری های اقتصادنیوز نشان می دهد  از ابتدای زمستان سال 99 تا کنون این دومین رکورد بسط پول توسط بانک مرکزی در این بازار بوده است. بررسی گزارشهای بانک مرکزی نشان میدهد بیشترین حجم تزریق نقدینگی در هفته دوم اسفند انجام شده که معادل با 63 هزار میلیارد ریال بوده است. بنابراین این هفته دومین رکورد را از این حیث به ثبت رسانده است.

به علاوه، از ابتدای سال جاری تا کنون بانک‌ها و موسسات اعتباری در چهارده نوبت از اعتبارگیری قاعده‌مند در مجموع به ارزش 412.6 هزار میلیارد ریال استفاده کردند. بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده کنند. همچنین از ابتدای سال جاری تا کنون 398.0 میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی متعلق به بانک مرکزی توسط کارگزاری این بانک در بازار ثانویه فروخته شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما