گزارش بانک مرکزی از معاملات مربوط به عملیات بازار باز

هفته قبض نقدینگی در بازار باز

کدخبر: 409828
اقتصادنیوز : بانک مرکزی با تزریق 44.2 هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید 14 روزه با حداقل نرخ 19.80 درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. کسر قبض پول از این میزان نشان میدهد رفتار این نهاد در هفته جاری در راستای قبض نقدینگی بوده است

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه 7 اردیبهشت‌ماه 1400 مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت‌دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، شش بانک و یک موسسه اعتباری در مهلت تعیین‌شده سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را در مجموع به ارزش 121.9 هزار میلیارد ریال از طریق سامانه بازار بین‌بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته تزریق محدود نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی با تزریق 44.2 هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید 14 روزه با حداقل نرخ 19.80 درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. معاملات مربوط به این عملیات و معاملات مربوط به سررسید توافق بازخرید دو هفته قبل به ارزش 50.4 هزار میلیارد ریال توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز دو‌شنبه 13 اردیبهشت‌ماه انجام شد.

کسر این دومبلغ نشان می دهد در هفته جاری از عملیات بازار باز خالص عملکرد بانک مرکزی در راستای قبض نقدینگی بوده که برابر با 620 میلیارد تومان محاسبه می شود.

به علاوه، در هفته منتهی به 13 اردیبهشت، سه بانک در سه نوبت از اعتبارگیری قاعده‌مند در مجموع به ارزش 29.4 هزار میلیارد ریال استفاده کردند. همچنین در این دوره، مبلغ 54.4 هزار میلیارد ریال از ریپوی انجام شده در قالب اعتبارگیری قاعده‌مند سررسید شد. بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده کنند. همچنین در هفته منتهی به 13 اردیبهشت 3.7 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی متعلق به بانک مرکزی توسط کارگزاری این بانک در بازار ثانویه فروخته شد.

تیتر یک
  • کاهش شدیداختلاف نرخ سنا و بازار آزاد برای دلار و یورو

    اقتصادنیوز: امروز ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ قرار گرفتن درهم بالای مرز حساس به رشد قیمت دلار کمک کرد و قیمت سکه امامی تحت تاثیر رشد…

از دست ندهید
بلیط هواپیما