ورق بازار سکه و طلا برگشت

کدخبر: ۴۱۳۷۹۸
اقتصادنیوز : به گفته دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، علیرغم افزایش قیمت اونس جهانی، قیمت سکه و طلا طی یک هفته اخیر به سبب نوسانات کاهشی نرخ ارز و کاهش شدید تقاضا، کاهشی پیش رفت؛ به‌ گونه‌ای که در آخرین معاملات هفته، هر قطعه سکه ۲۵۰ هزار تومان کاهش را نسبت به ابتدای هفته تجربه کرده است.
ورق بازار سکه و طلا برگشت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، در حالی که در هفته منتهی به ۲۴ اردیبهشت ماه، قیمت‌ها در بازار طلا و سکه پس از یک ماه آرامش نسبی و تعطیلی واحدهای صنفی، تحت تاثیر نوسانات افزایشی نرخ ارز، صعودی پیش رفته بود و هر قطعه سکه ۵۰۰ هزار تومان در طول یک هفته گران شده بود؛ اما طی یک هفته اخیر روند قیمت‌ها نشان داد که ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشته است.

ساخت 200 هزار واحد مسکن برای کارگران و بازنشستگان

در این رابطه، نادر بذرافشان- دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران- در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت، در مجموع حدود ۱۴ دلار افزایش قیمت اونس جهانی را داشته‌ایم و این در حالی است در بازارهای داخلی، با توجه به تشدید کاهش تقاضا، نوسانات نرخ ارز و البته اخبار سیاسی- اقتصادی، روند کاهشی در قیمت سکه و طلا ایجاد شد. این کاهش بدین ترتیب بوده است که هر مثقال طلا ۱۷ عیار حدود ۲۶ هزار تومان، هر گرم طلا ۱۸ عیار کمتر از ۱۰ هزار تومان و هر قطعه سکه ۲۵۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته‌اند. 

وی افزود: باتوجه به تعطیلی واحدهای صنفی در طول یکماه گذشته و  حتی پس از بازگشایی‌ مجدد، نوسانات زیادی ایجاد نشد و بیشتر اوقات روند کاهشی تجربه شد. از همین روی مردم نیز منتظر کاهش بیشتر هستند و برای انجام معاملات، دست نگه داشته‌اند. برخی هم که قصد فروش دارند به امید آنکه شاید روندی صعودی مجدد شکل گیرد، منتظر هستند. در اوایل اردیبهشت که بازارها تعطیل هم بودند، روند بازار برای فروش بیشتر بود.

در اکوایران ببینید :مراجع قیمت دلار را بشناسید

این مقام صنفی معتقد است: در حال حاضر سکه در محدوده ۱۰ میلیون تومان و هر گرم طلا ۱۸ عیار در محدوده یک میلیون تومان قرار گرفته است، باتوجه به افزایش قیمت اونس جهانی که طی شش ماه اخیر بالغ بر  ۷۰ الی ۸۰ دلار افزایش ایجاد شده است، قیمت‌ها متناسب هستند و از ثبات خوبی برخوردار شده‌اند. البته که نبود تقاضا و نگرانی مردم که اگر خرید خود را انجام دهند، ممکن است در آینده قیمت‌ها کاهش بیشتری داشته باشند، بر بازار تاثیرگذار بوده است؛ به‌ویژه اینکه طی یک هفته اخیر مردم بیشتر نظاره‌گر تغییرات بازار بوده‌اند. 

تغییرات احتمالی بازار بین ۵ الی ۱۰ درصد نوسان خواهد بود

بذرافشان خاطرنشان کرد: ممکن است به سبب نوسانات بازار ارز در داخل و نوسانات قیمت جهانی، روند تقاضا در بازار یا خبری سیاسی- اقتصادی، مابین پنج الی ۱۰ درصد نوسانات قیمت در بازار سکه و طلا داخلی داشته باشیم؛ اما همانطور که اشاره شد، در حال حاضر قیمت‌ها در کانال‌های مناسب و منطقی قیمتی قرار گرفته و ثبات پیدا کرده است؛ لذا مردم می‌توانند به راحتی معاملات خود را انجام دهند.

دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در رابطه با آخرین قیمت‌ انواع قطعات سکه و مصنوعات طلا در  آخرین معاملات هفته (روز گذشته/پنجشنبه) و تغییرات قیمتی نسبت به ابتدای هفته، گفت: هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید با کاهش ۲۵۰ هزار تومانی ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم نیز با حدود ۲۰۰ هزار تومان کاهش، ۹ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان در پایان هفته تعیین قیمت شده‌اند.

وی افزود: هر قطعه نیم سکه و ربع سکه هر یک ۵۰ هزار تومان نسبت به ابتدای هفته ریزش قیمت داشته و به ترتیب نیم سکه به پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و ربع سکه به سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده‌اند. سکه‌های یک گرمی نیز طی یک هفته اخیر حدود ۲۵۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته و در آخرین معاملات دو میلیون تومان قیمت دارد.

حباب سکه به کمترین حد خود طی چند ماه اخیر رسید

این مقام صنفی گفت: همچنین هر مثقال طلا با افزایش ۲۶ هزار تومانی به چهار میلیون و ۴۲۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار با افزایش حدود ۶۰۰۰ تومانی به یک میلیون و ۲۰ هزار تومان رسیده است. آخرین نرخ ثبت شده برای اونس جهانی نیز با افزایش حدودا ۱۴ دلاری طی هفته اخیر که اشاره شد، ۱۸۷۴ دلار است. علاوه براین باتوجه به کاهش تقاضا، حباب سکه نیز به تبع کاهش یافته و در حال حاضر در  محدوده ۱۵۰ هزار تومان است که نسبت به ماه‌های گذشته به کمترین میزان خود رسیده است.

 

تیتر یک
کارگزاری مفید