گزارش عملیات بازار باز در هفته نخست خرداد

دومین هفته بدون تزریق پول در 1400

کدخبر: 414807
اقتصادنیوز : در نخستین هفته خرداد ماه موضع بانک مرکزی در قبال بانکها کاهش جزئی نقدینگی بوده و بنابراین بسطی در بازار باز صورت نگرفت. این دومین هفته بدون تزریق پول از سوی بانک مرکزی به این بازار بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز،  بانک مرکزی،گزارش عملیات بازار باز در اولین هفته خرداد را با یک روز تاخیر منتشر کرد.  این گزارش نشان می دهد موضع این بانک با توجه  از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی،کاهش جزئی نقدینگی بوده است. ببه همین دلیل، بانک مرکزی با تقاضای بانک‌های برای فروش اوراق در قالب توافق نامه بازخرید به به این نهاد موافقت نکرد.

در مقابل با توجه به تزریق پول در هفته های گذشته و سررسید آن بانک مرکزی اقدام به جمع اوری نقدینگی تزریق شده به بانک ها کرد. در واقع با انتقالاوراق خریداری شده به بانک ها، معادل ریالی آن به بانک مرکزی برگشت داده شد.در این قالب حدود 2 هزار و 100 میلیارد تومان نقدینگی تزریق در دو هفته قبل از بانک ها جمع شد.

افزون بر عملیات بازار باز، در هفته منتهی به 3 خرداد سال جاری، سه بانک در پنج نوبت از اعتبارگیری قاعده‌مند (توافق بازخرید) در مجموع به ارزش حدود 9 هزار میلیارد تومان استفاده کردند. همچنین در این دوره، مبلغ 14.8 هزار میلیارد تومان از قراردادهای بازخرید انجام شده در قالب اعتبارگیری قاعده‌مند سررسید شد.

 بر اساس اعلام بانک مرکزی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق مالی اسلامی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده کنند.

این بانک در بیانیه خود اعلام کرد در هفته منتهی به 3 خرداد، معادل 230 میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی دولتی متعلق به بانک مرکزی توسط کارگزاری این بانک در بازار ثانویه فروخته شد. یعنی بانک مرکزی از بازار ثانویه نیز 230 میلیارد تومان نقدینگی جمع کرده است.

بنابراین گزارش بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می‌کند. موضع عملیاتی این بانک (خرید یا فروش از طریق ابزارهای موجود) بر اساس پیش‌بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین‌بانکی حول نرخ هدف، از طریق انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین‌بانکی اعلام می‌شود. متعاقب اطلاعیه مزبور، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین‌بانکی، نسبت به ارسال‌سفارش‌ها تا مهلت تعیین شده از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام کنند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما