بازدهی بازارهای سرمایه، طلا و ارز رصد شد

بورس، زیان‌ده‌ترین بازار مالی در بهار 1400

کدخبر: 416806
اقتصادنیوز : سال گذشته در چنین روزهایی بازار سرمایه بالاترین بازدهی را از آن خود کرده بود و حالا کمترین بازدهی را با منفی 18 درصد داشته که نشان می‌دهد از طلا و ارز زیان‌بارتر بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اتاق بازرگانی ایران؛ در حالی که تحلیل سنتی افراد از بازارهای مالی حکایت از آن داشت که احتمالا بازدهی این بازارها در بهار امسال به واسطه انتخابات مثبت خواهد بود، طلا، سکه، ارز و بورس همگی در دو ماه گذشته درجا زدند.  بازارهای محبوب مردم برای معامله، امسال از رونق افتاده‌اند و مانند سال گذشته بازدهی نداشتند. در شرایط رکود و نزول کنونی سمت تقاضا نسبت به بهار سال گذشته کاهش پیدا کرده و قیمت‌ها عموما یا روند نزولی در پیش دارند، یا درجا می‌زنند.

بازدهی شاخص کل بورس؛ منفی 18 درصد 

شاخص بورس که در هفتم فروردین امسال، در یک میلیون و 300 واحدی  قرار داشت در پایان روز 12 خرداد ماه سال جاری به یک میلیون و صد واحد رسید. بر این اساس، بورس در دو ماه و نیم ابتدایی بهار امسال، 18 درصد کاهش بازدهی را تجربه کرد و این در حالی بود که شاخص بورس در مدت زمانی مشابه سال قبل در حرکتی اکیدا صعودی از حدود 500 هزار واحد در پایان 12 خرداد سال 99، به یک میلون واحد افزایش پیدا کرده بود و در کارنامه خود، افزایش 50 درصدی را به ثبت رسانده بود.

بازدهی سکه، منفی 4.5 درصد

هرگرم طلای 18 عیار، کار خود را در ابتدای سال 1400، با رقم یک میلیون و 80 هزار تومان شروع کرد و در نهایت بعد از چند فراز و فرود بی‌رونق در پایان روز دوازدهم خرداد در حدود یک میلیون و 100 هزار تومان معامله شد. سکه تمام امامی هم که سال جدید را در هفتم فروردین ماه با رقم 11 میلیون و 200 هزار تومان شروع کرده بود، در نهایت با 4.5 درصد کاهش بازدهی در عدد 10 میلیون 700 هزار تومان ایستاد. این در حالی است که سکه امامی در مدت مشابه سال گذشته با طی کردن مسیر تندی، از 6 میلیون و 100 هزار تومان به حدود 7 میلیون 400 هزار تومان رسیده بود و بازدهی 21 درصدی را پشت سرگذاشته بود.  

دلار هشت درصد ارزان‌تر شد

فروردین ماه 99، دلار کار خود را با نرخ 14 هزار و 900 تومان آغاز کرد و بعد از گذشت دو ماه و دو هفته در روندی تصادی، مثل سایر بازارها، به 17 هزار تومان رسید تا 21 درصد گران‌تر شده باشد. اسکناس آمریکایی اما در سال جاری روند متفاوتی را به واسطه خبرهای مثبتی که از وین می‌رسید، طی کرد و در نهایت از 25 هزار و 200 تومان ابتدای فرودین ماه در اواسط خرداد با هشت درصد کاهش بازدهی به حدود 23 هزار و 200 تومان رسید.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما