رئیس‌کل بانک مرکزی خبرداد؛

دستور شورای عالی امنیت‌ملی برای دلار 4200

کدخبر: 425523
اقتصادنیوز: با تصویب شورای عالی امنیت ملی دو میلیادر دلار ارز 4200 تومانی برای تامین کالاهای اساسی و دارو تخصیص داده شد.

به گزارش اقتصادنیوز اکبر کمیجانی رئیس کل بانک مرکزی با اعلام این خبر تاکید کرد: طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی اختصاص ۲ میلیارد دلار  بودجه برای واردات کالاهای اساسی در نیمه اول سال جاری در دستور کار قرار گرفته است.بانک مرکزی همانند تلاش برای تامین ارز ۶ میلیارد دلار تکلیف شده، اقدامات لازم در خصوص تامین ارز این ۲ میلیارد دلار اضافه شده را نیز در اسرع وقت انجام خواهد داد.

به گزارش اقتصادنیوز از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 5.5 میلیارد دلار ارز به نرخ ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی و دارو توسط بانک مرکزی به صورت نقدی و اعتباری تامین شده است.

 بر اساس مصوبه ستاد اقتصادی دولت، بانک مرکزی می‌بایست در 6 ماهه اول سال جاری نسبت به تامین ارز کالاهای اساسی و دارو به میزان 6 میلیارد دلار به نرخ ترجیحی از محل  سهمیه ارزی مصوب و اعلام شده از سوی دولت اقدام کند.

لازم به ذکر است که سهمیه اعلامی مزبور، شامل 4.5 میلیارد دلار برای اقلام وارداتی تحت نظر وزارت‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی، و 1.5 میلیارد دلار برای دارو و تجهیزات پزشکی وارداتی تحت نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

بر این اساس میزان ارز تامین شده به نرخ ترجیحی از ابتدای سال تاکنون به شرح زیر است:

وزارت صمت - جهاد: ۴,۶۱۶ میلیون دلار 

شامل:

جو:۵۸۰ میلیون دلار

دانه های روغنی: ۸۸۳ میلیون دلار

ذرت: ۱,۲۱۸ میلیون دلار

روغن خام یا نباتی: ۱,۰۹۷ میلیون دلار

کنجاله سویا: ۴۸۳ میلیون دلار 

گندم: ۲۲۵ میلیون دلار

سایر: ۱۳۰ میلیون دلار

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: ۹۲۶ میلیون دلار 

جمع کل: ۵,۵۴۲ میلیون دلار

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما