شیر گران می شود؟

کدخبر: 432838
اقتصاد نیوز : با تصویب افزایش قیمت شیر خام به ۶۴۰۰ تومان از ابتدای این ماه به تدریج نرخ محصولات لبنی در حال رشد بوده و یا در برخی از محصولات تولیدکنندگان برای کاهش فشار روانی این رشد قیمتی روش کاهش وزن و گرانی ۲۰ تا ۳۰ درصدی را در پیش گرفته‌اند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی، با تصویب افزایش قیمت شیر خام به ۶۴۰۰ تومان از ابتدای این ماه به تدریج نرخ محصولات لبنی در حال رشد بوده و یا در برخی از محصولات تولیدکنندگان برای کاهش فشار روانی این رشد قیمتی روش کاهش وزن و گرانی ۲۰ تا ۳۰ درصدی را در پیش گرفته‌اند.

در واقع چالش گرانی شیر خام از اواسط تیرماه رقم خورد اما با مخالفت مسئول دفتر رئیس جمهور وقت که به نقل از رئیس دولت گفته بودند در ماه‌های پایانی هیچ گونه افزایش قیمتی بدون هماهنگی صورت نگیرد این مصوبه را ملغی اعلام کرد اما در نهایت وزیر جهاد با استفاده تصمیم شورای قیمت گذاری مصوبه افزایش قیمت شیر به ۶۴۰۰ تومان را ابلاغ کرد.

همزمان با این ابلاغیه صنایع لبنــی نیز درخواست افزایش قیمت تا ۷۰ درصدی ۱۰ محصولی که مشمول قیمت گذاری می‌شد را خواستار شدند اما عدم موافقت ستاد تنظیم بازار باعث شد نه تنها برخی از واحدها چراغ خاموش به افزایش نرخ اقدام کنند بلکه شرکت‌های بزرگ با عدم تمایل به خرید شیر با نرخ مصوب عملا ابلاغیه را به حال تعلیق درآوردند.

حال با گذشت دو هفته از این جریانات و پس از آنکه وزارت جهاد خرید تضمینی شیر را به عنوان ابزاری برای مقابله با سیاست‌های صنایع لبنی در پیش گرفت در حالی  با توافقات صورت گرفته  شیر خام با نرخ ۶۴۰۰ تومانی از دامداران خریداری می‌شود که به گفته فعالان صنایع لبنی از این پس قیمت محصولات لبنی تا تعیین تکلیف وضعیت ستاد تنظیم بازار بر اساس سیستم عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد، بنابراین به نظر می‌رسد نه تنها از ابتدای ماه پیش رو قیمت محصولات لبنی افزایش ۴۰ تا ۶۰ درصدی را تجربه خواهند کرد، بلکه فصل تازه‌ای از مبادلات دامداران و صنایع لبنی رقم خواهد خورد، در واقع در حالی‌که هنوز حواشی این مصوبه تمام نشده دامداران با استناد به رشد نرخ نهاده‌های دامی معتقدند در تمام این مدت زیان ۳۵۰۰ تومانی را متحمل می‌شدند و قیمت تمام شده شیر خام ۸۵۰۰ تومان است. به گفته فعالان این حوزه موافقت با نرخ کنونی تنها برای کاهش اثرات تورمی بر سفره غذایی جامعه بوده است.

فارغ از منتی که دامداران به دلیل تحمل زیان آن هم با رعایت وضعیت بد اقتصادی بر سر مردم گذاشته‌اند شنیده‌ها حاکی از آن است که نرخ کنونی با احتساب میزان هزینه‌های تولید و احتساب ۱۰ درصد سود رقم خورده است. موضوعی که نشان می‌دهد در فصل نوین نرخ گذاری‌ها باید در انتظار موج دوم گرانی شیر و لبنیات باشیم. 

 زیان ۳۵۰۰ تومانی دامداران

در این رابطه حسین نعمتی عضو هیأت مدیره اتحادیه مرکزی دامداران، می‌گوید: بر اساس توافقات صورت گرفته صنایع لبنی از ابتدای ماه جاری شیر خام را بر اساس نرخ مصوب خریداری می کنند. وی در ادامه افزود: اگرچه این نرخ در حال اجرا است اما بررسی  هزینه های تولید نشان می‌دهد هم اکنون هر کیلو شیر خام برای دامداران حداقل ۸۵۰۰ تومان تمام می‌شود که تاکنون زیان ۳۵۰۰ تومانی را بر ای دامداران به همراه داشته است.

وی در پاسخ به دلایل موافقت با نرخ کنونی گفت: در جلسه‌ای که در ان صنایع لبنی نیز حضور داشته‌اند این نرخ اعلام شد، اما برای کاهش اثرات تورمی آن بر جامعه مقرر شد تا در مرحله نخست این نرخ به تصویب و اجرا برسد. نعمتی در پاسخ به اینکه با افزایش نرخ ارز واردات نهاده‌های دامی آیا باید شاهد رشد چند برابری قیمت ها باشیم گفت: نرخ کنون در شرایطی است که هزینه تامین نهادهای خوراک ثابت بماند که به سیاست‌های حمایتی دولت و مجلس بستگی دارد.

 خروج صنایع لبنی از قیمت گذاری

در واقع در حالی به گفته فعالان صنایع دامپروری همچنان هزینه‌های تولید با نرخ عرضه فاصله دارد که همزمان با اجرای این مصوبه بازار محصولات لبنی با تغییرات دائمی و البته چراغ خاموش همراه بوده است به گونه‌ای‌که نه تنها اکثر محصولات افزایش نرخ حداقل ۲۰ درصدی را تجربه کرده‌اند، بلکه در برخی از برندها شاهد اعمال افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی به همراه کاهش وزن محصول بوده‌ایم موضوعی که به گفته فعالان این حوزه با خروج وظایف تنظیم بازار از وزارت صمت و انتقال آن به وزارت جهاد از این پس تا تعیین تکلیف وضعیت تنظیم‌گری قیمت محصولات لبنی بر اساس عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد به این معنا که قیمت محصول با احتساب نرخ تمام شده شیر و هزینه‌های تولید و سود قانونی تعیین می‌شود، بنابراین با استناد به این دستورالعمل نگرانی برای صنایع لبنی بابت تغییر قیمت‌ها وجود نداشته و تنها دغدغه آنها کوچک شدن سهم لبنیات در سفره غذایی خانوارها خواهد بود.

از سوی دیگر به گفته فعالان صنایع لبنی که اکثرا برای تامین مواد اولیه مورد نیاز دستی بر تولید شیر هم دارند قیمت اعلامی متولیان تشکل‌های دامی کشور فاقد توجیه بوده و برخلاف آنکه موافقت با نرخ کنونی از سر لطف و نگرانی از آثار تورمی آن بر جامعه عنوان می‌کنند قیمت گذاری با احتساب هزینه‌های استاندارد تولید و سود ۱۰ درصدی تعیین شده که مورد موافقت کارشناسان این حوزه نیز قرار گرفته است. به هر حال آنچه مسلم است به غیر از افزایش قیمت لبنیات و اکثر فرآوردهایی که شیر در تولید ان نقشی دارد در یک ماه آینده احتمالا از نیمه دوم نیز باید منتظر رشد چند برابری اکثر محصولات لبنی باشیم، در واقع فارغ از الزام قانون بودجه مجلس که نرخ ارز کالاهای وارداتی را از ۴۲۰۰ تومان به ۱۷۵۰۰ تومان افزایش می‌دهد سیاست‌های دولت سیزدهم نیز بر روی کاهش تورم و هدایت یارانه به دهک‌های جامعه متمرکز شده از سوی دیگر تجربه تجارت آزاد و فاقد قیمت‌گذاری در حوزه لبنیات موضوعی نیست که صنایع پر قدرت لبنی حاضر باشند به سادگی آن را از دست بدهند، بنابراین باید منتظر شد و دید در این تجارت آزاد لبنیات از سفره مردم حذف خواهد شد یا دولت سیزدهم از طریق یارانه‌های هدفدار سعی در حفظ آن خواهد کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما