منحنی نرخ بازدهی در11 آبان 1400+نمودار

جهش نرخ سود در همه سررسیدها

کدخبر: 451854
اقتصادنیوز: امروز 11 آبان 1400 حجم معاملات اوراق بدهی دولت کاهش زیادی را تجربه کرد و حجم معاملات به کانلا 400 میلیارد تومانی تنزل یافت.

به گزارش اقتصادنیوز امروز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 31 درصد کاهش به 477 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 37 نماد اخزا و 5 نماد اراد انجام شد. 

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در کلیه سررسیدها جهش داشتند. نرخ اوراق با سررسید یک سال با 9 دهم درصد افزایش به 24.24 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال با چهار دهم درصد افزایش به 24.05 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با دو دهم درصد افزایش به 23.98 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز یا دو دهم درصد کاهش به 23.86 درصد رسید.

در این روز منحنی نرخ بازدهی اوراق آتی در اکثر سررسید‌ها موازی و مماس با محور 23.9 درصد بود.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

5

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما