خروج رمز ارز از ایران با یک امضا

کدخبر: 451964
​در نشست خبری انجمن بلاکچین ایران، صرافی‌های رمزارزی در ایران، استخراج بیت‌کوین و لیست هشدار از موضوعات مورد بحث بودند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران٬  انجمن فناوران زنجیره بلوک که پیش‌تر با اسم انجمن بلاکچین ایران شناخته می‌‌شد، نهاد علمی تحت نظر وزارت کشور است که به صورت تخصصی در حوزه رمزارز ها و بلاکچین فعالیت می‌کند. طی انتخابات برگزار شده در انجمن بلاکچین، هیئت مدیره جدید مشغول به‌ کار شده‌اند و در نشست مطبوعاتی 11 آبان 1400 به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

عباس آشتیانی مدیر عامل جدید انجمن بلاکچین در نشست مطبوعاتی گفت:

کشور از ظرفیت‌های اقتصادی رمزارز ها منتفع نشده است.

اقتصاد دیجیتال در کشور‌های همسایه به شدت در حال رشد است و یکی از مهم‌ترین بخش‌های فناوری که به اقتصاد دیجیتال ایران کمک می‌کند، حوزه بلاکچین و رمزدارایی ها است. بلاتکلیفی حوزه استخراج و تبادل رمز ارز ها مانع رشد این حوزه شده است و پلتفرم‌های تبادل داخلی جای خود را به صرافی‌های رمز ارزی خارجی داده‌اند. این در حالی است که استارتاپ‌های بلاکچینی و رمز ارزی در ایران با رویکرد‌های فناورانه مشغول به کار هستند.

فعالین این حوزه تاکید دارند که به جای کلمه "صرافی رمز ارز" یا "صرافی بیت ‌کوین" بهتر است از لفظ "سکوهای تبادل دارایی‌های دیجیتال" استفاده شود، زیرا همین نام‌گذاری غلط باعث می‌شود تمام ارزهای دیجیتال برچسب پولی و ارزی بخورند.

برای قانون‌ گذاری رمز ارز ها، بخش خصوصی راه‌کار دارد

انجمن بلاکچین ایران در نشست مطبوعاتی خود رسما اعلام کرد که برای تمام دغدغه‌های قانون گذاری و اجرایی رمز ارزی در کشور، فعالیت‌های علمی و پژوهشی انجام شده و این انجمن آماده است تا راه‌کارهای علمی برای کنترل و مدیریت ریسک رمز ارزها را به مسئولین حاکمیتی انتقال دهد.

استخراج بیت‌ کوین به زیرزمین‌ها کشیده شده است

برای استخراج رمزارزها در ایران نگرانیم. این جمله‌ای بود که امید علوی رییس هیئت مدیره انجمن فناوران زنجیره بلوک در ابتدای صحبت‌هایش گفت. به نظر او، سو مدیریت و قوانین اشتباه باعث شده تا استخراج رمز ارزها به صنعت برق کشور فشار بیاورد.

 شاید دور از ذهن نباشد تا در آینده نزدیک، ماموری که برای پلمپ مزارع استخراج اقدام می‌کند هم ماینر داشته باشد!

کمک نیروگا‌های خصوصی استخراج رمز ارزها به مشکل برق کشور

در سال‌های اخیر بارها شاهد انتشار اخباری مبنی بر مصرف برق بالای ماینرهای بیت کوین بوده‌ایم و همچنین ادعاهای مسئولین وزارت نیرو در این باره که بخشی از مشکل قطعی برق کشور مربوط به استخراج‌ بیت کوین است. کارشناسان حوزه استخراج اما نظرات متفاوتی دارند. در برنامه "استخراج بیت کوین و قطعی برق" اکوتک به طور دقیق محاسبه کردیم که سهم استخراج بیت کوین در ایران چند درصد جهان است و استخراج بیت کوین دقیقا چقدر برق مصرف می‌کند.

مسعود نیلی، رییس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین در نشست مطبوعاتی اعلام کرد اگر استخراج بیت کوین در ایران به عنوان یک صنعت پذیرفته شده است، باید مشابه سایر صنایع با آن برخورد شود. اتفاقی که تا کنون از سمت وزارت نیرو نیفتاده است.  امیدوار هستیم در دولت جدید این مشکل حل شود.

همچنین عباس آشتیانی به بسته شدن پنجره اعطای جواز استخراج بیت کوین توسط وزارت صمت اشاره کرد.

تصمیمات نادرست دولت روحانی در رمز ارزها

 درنشست مطبوعاتی انجمن بلاکچین به موضوع قانون گذاری رمزارزها و گزارش ماده 45 مجلس شورای اسلامی نیز اشاره شد.

عباس آشتیانی، مدیر عامل انجمن بلاکچین در ارتباط با تغییرات مثبت گزارش قانون‌گذاری مجلس، ضمن تشکر از کمیسیون اقتصادی مجلس و رسانه‌هایی که صدای جامعه رمز ارز ایران بودند خواستار سرعت بخشیدن به روند قانون گذاری و رگولیشن رمز ارزها در ایران شد. او تاکید کرد قوانین باید مطابق با سرعت رشد حوزه رمز ارزها باشد و چاره‌ی آن خودتنظیم گری است. کارشناسان رمز ارزها در ایران امید دارند تا در دولت جدید، اشتباهات و تعلل‌های صورت گرفته ادامه نیابند.

لیست هشدار انجمن بلاکچین دوباره منتشر می‌شود؟

در نشست مطبوعاتی انجمن بلاکچین، موضوع انتشار لیست هشدار پروژه‌های کلاهبرداری مجددا مطرح شد. لیست هشدار شامل پروژه‌های رمز ارزی پر ریسک بود که توسط کارشناسان انجمن بلاکچین منتشر شده بود و اتفاقا سر و صدای زیادی هم داشت! برخی از کسب و کارهای لیست شده در لیست هشدار انجمن بلاکچین مدعی بودند که این اتفاق نباید بدون هماهنگی با آن‌ها رخ می‌داد و این لیست کارشناسی شده نیست. در انتها هم موضوع به توقف فعالیت انجمن بلاکچین از سوی وزارت کشور ختم شد.

امید علوی رییس هیئت مدیره انجمن بلاکچین اما از ضرورت‌های وجود لیست هشدار گفت و اینکه اعضای انجمن پیگیر ادامه روند آگاه‌سازی و اطلاع رسانی به مردم از طریق لیست هشدار این بار با هماهنگی مراجع قضایی و امنیتی خواهند بود. او ادامه داد:

به عنوان یک نهاد علمی نمی‌توانیم تا زمان تصویب قوانین که اتفاقا به کندی هم پیش‌ می‌روند، به مردم اطلاع رسانی نکنیم تا در رمز ارز های بدون پشتوانه سرمایه‌گذاری نکنند.

خروج 75 میلیون دلار رمزارز از ایران با یک امضا

موضوعی که دغدغه‌ی اصلی مسئولین کشور اعم از بانک مرکزی برای قانون گذاری رمزارزها در ایران بوده است، خروج ارز از کشور است. عباس آشتیانی در نشست مطبوعاتی انجمن بلاکچین گفت:

با امضای یک مسئول، در یک ساعت 75 میلیون دلار رمز ارز از ایران خارج شد.

 

 

 

تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۱۵ آذر

    اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۱۵ آذر در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:…

از دست ندهید
بلیط هواپیما