اعلام آمادگی قطعه‌سازی کروز برای تحقق برنامه‌های جدید

کدخبر: 452038
شرکت قطعه‌سازی کروز آمادگی خود را برای همراهی در اجرای برنامه‌های تحول صنعت خودروی وزارت صمت اعلام کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای‌اقتصاد ، مدیر عامل کروز با بیان اینکه  کاهش تولید خودروسازان و عرضه قطره چکانی در افزایش قیمت خودرو در بازار موثر بوده است، گفت: از برنامه‌های وزارت صمت در دولت سیزدهم برای تسکین بازار، افزایش تولید خودرو است. به این منظور کروز بیشترین تلاش را در تحقق این برنامه خواهد داشت و آمادگی خود را برای داخلی‌سازی قطعات استراتژیک و‌های‌تک خودرو اعلام می‌کند.

نادر سخا افزود: کروز با قدمت ۴۰ ساله در قطعه‌سازی خودرو، قطعاتی که روزی باوری برای تولید آن وجود نداشت، به منصه ظهور رساند و امروز بومی‌سازی کنترلر ایربگ، ECU و... نیز حاصل این تفکر و تلاش مهندسان داخلی است.

مدیر عامل کروز تصریح کرد: داخلی سازی قطعات ‌های‌تک توسط کروز در دوران تحریم‌ها به کمک صنعت خودرو آمد و اثرات منفی ناشی از آن را کمرنگ‌تر کرد.

وی با اشاره به اینکه استحکام کشور در گرو توسعه صنعتی است، اعلام کرد: با برنامه‌های در نظر گرفته شده در وزارت صمت به شرط همراهی و کمک به بخش خصوصی می‌توان به نجات صنعت خودرو امیدوار بود. همچنین برای افزایش تولید باید همه مراکز دولتی و خصوصی همسو با یکدیگر حرکت کنند تا شاهد خروجی مناسبی باشیم.

سخا با تاکید بر شعار امسال که تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها نام‌گذاری شده است، گفت: مشکلات و موانعی پیش‌روی قطعه‌سازی وجود دارد. عدم پرداخت به موقع مطالبات معوق توسط خودروسازان به‌دلیل زیان‌ده بودن، عدم امکان خرید مواد اولیه و اجزای موردنیاز از تامین‌کننده اصلی و لزوم تامین از واسطه‌ها به دلیل تحریم، مشکلات اصلی هستند که امید است با حمایت‌های وزیر صمت حل و فصل شود.

مدیرعامل کروز ادامه داد: از سال ۲۰۲۰ جهان با بحران کمبود تراشه‌های نیمه رسانا مواجه شده و اکنون این موضوع خودروسازان را گرفتار کرده است. صنعت خودروی کشور طی سه سال اخیر به دلیل تحریم‌های بین‌المللی با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کرد و حالا نیز با مشکل جدید جهانی کمبود تراشه‌های نیمه‌هادی رو‌به‌رو شده است. این بحران در سطح جهانی به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا از نظر کمی ‌و قیمت منجر به اختلال اساسی در روند تولید قطعات الکترونیکی موردنیاز خودروسازان از قبیل ACU، ECU، مالتی‌مدیا، رادیوپخش، جلو آمپر و... نمایشگر شده است.

وی  با اشاره به اینکه در برنامه‌های وزیر جدید صمت به پرداخت معوقات قطعه‌سازان اشاره شده است، تصریح کرد: با وجود مطالبات سنگین ما از خودروسازان که منجر به بروز مشکلاتی از جمله عدم امکان خرید و تامین به موقع و کافی مواد اولیه و قطعات موردنیاز خطوط تولید شده است، ولی این موضوع سبب نشد تا دست از تولید بکشیم و همه سعی خود را داریم تا قطعات موردنیاز خطوط تولید خودروسازان به موقع تامین شود.

سخا با بیان اهمیت موضوعات صنعت خودرو و نقش بی‌بدیل وزارت صمت در پیشبرد اهداف این حوزه افزود: با وجود این حجم از مطالبات، کروز به منظور تحویل به موقع قطعات و طبق برنامه وزارت صمت در خصوص تجاری‌سازی خودروهای ناقص و تحویل تعهدات معوق تا پایان آذر ماه، ملزم به حمل هوایی اکثر مواد اولیه و اجزای مورد نیاز برای تولید قطعات شده است که این خود هزینه بالایی دارد.

وی در راستای برنامه وزارت صمت در خصوص تولید خودروهای جدید و اقتصادی تصریح کرد: کروز با دارا بودن توانمندی و دانش تخصصی و کیفی در بومی‌سازی قطعات می‌تواند در افزایش سطح کیفی و استفاده از تکنولوژی به روز در محصولات جدید ایرانی مشارکت داشته باشد.

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازارهای جهانی

    اقتصادنیوز: قیمت طلا و نقره در معاملات دیروز روندی کاهشی داشت. با این حال بیت‌کوین توانست با تغییر مسیر به لاین صعود…

از دست ندهید
بلیط هواپیما