افراد چه محصولاتی را می توانند در بورس کالا خرید و فروش کنند؟

کدخبر: 453502
کارشناس بورس کالا گفت: اگر کالا به مجوز خاصی نیاز نداشته باشد فرقی نمی‌کند که شخص خریدار حقیقی یا حقوقی باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، رسول علی‌محمدی کارشناس بورس کالا   در رابطه با این پرسش که یک شخص حقیقی در بورس کالا چه محصولاتی را می‌تواند خرید و فروش کنند؟ بیان کرد: اگر کالا به مجوز خاصی نیاز نداشته باشد فرقی نمی‌کند که شخص خریدار حقیقی یا حقوقی باشد. پس شخص حقیقی می‌تواند خرید داشته باشد مشروط بر این که یک سری شرایط عمومی به طور مثال کد اقتصادی، ارائه حساب‌های مالیاتی و موارد این چنینی را داشته باشد.

این کارشناس بورس کالا در ادامه بیان کرد: اما یک استثنا در رابطه با سیمان که به تازگی وارد بورس کالا شده وجود دارد و آن راحت‌تر شدن شرایط خرید اشخاص حقیقی با حذف کد اقتصادی است. در کل مجوز کالا است که مهم است نه حقیقی یا حقوقی بودن اشخاص، این نکته مختص بازار‌های مختلف بورس کالا است. حتی در حوزه کشاورزی که متاسفانه به دلایلی مختلف در بورس کالا معاملات اش کم‌تر شده است.

او در ادامه گفت: محصولات متفاوتی در گروه‌های مختلف در بورس کالای ایران عرضه می‌شود که البته عرضه برخی از این محصولات به دلایل متفاوتی متوقف شده است. عرضه محصولات در بورس کالا در گروه مواد پلیمری، مواد شیمیایی، فرآورده‌های نفتی، کشاورزی، صنعتی و معدنی و گاز‌ها و خوراک‌ها صورت می‌گیرد که هر کدام از این بخش‌ها زیر مجموعه‌ها و محصولات متفاوتی دارند.

این کارشناس یورس کالا در ادامه بیان کرد: به طور مثال در رابطه با قسمت محصولات کشاورزی می‌توان اقلامی مانند پسته، زعفران، زیره و کشمش را نام برد و در رابطه با عرضه‌های متوقف شده در این زمینه می‌توان از تخم مرغ و جوجه یک روزه نام برد. برای مردم عادی بخش محصولات کشاورزی در دسترس‌تر و قابلیت عملیات بیشتری دارد. یا در بخش صنعتی و معدنی نیز می‌توان به شمش فولادی اشاره کرد، اما خوب این محصولات کمتر به کار مردم عادی می‌آید.

علی‌محمدی در ادامه اظهار کرد:اولین قدم برای خرید از بورس کالا مراجعه به کارگزاری است. بعد از مراجعه افراد مدارک لازم را ارائه می‌دهند و بعد گذشت یک بازه زمانی یک تا دو هفته‌ای کد بورسی (بورس کالا) برای این افراد صادر می‌شود و می‌توانند شروع به معامله کنند. متاسفانه کد بورس اوراق بهادر با کد بورس کالا با یکدیگر فرق دارد و این یکی از نکاتی است که باید برای افراد تسهیل شود تا افرادی که کد بورس اوراق بهادار را دارند به راحتی بتوانند در بورس کالا نیز وارد و با رعایت نکات گفته شده معامله داشته باشند.

تیتر یک
  • تحلیل فارین پالیسی از بحران اقتصادی امروز ترکیه

    اقتصادنیوز: چالش‌های اقتصادی ترکیه وارد مرحله تازه‌ای شده است. در این زمینه اکوایران، تحلیل فارین پالیسی را در این…

از دست ندهید
بلیط هواپیما