رییس اتحادیه بارفروشان تهران:

مسئولان حداقل راضی باشند که مردم سیب ‌زمینی بخورند!

کدخبر: 454772
اقتصادنیوز: رئیس اتحادیه بارفروشان تهران نسبت به جهش قیمت سیب‌زمینی در ماه‌های آتی هشدار داد.

به گزارش اقتصادنیوز مصطفی دارایی نژاد، رییس اتحادیه بارفروشان تهران تاکید کرد: دلالان سیب‌ زمینی را در انبارهای همدان، کرمانشاه و اردبیل دپو کردند و عرضه این محصول را به یک سوم رساندند در نتیجه قیمت سیب‌زمینی در میدان تره‌ بار به ۸ هزار رسید. 

او در پاسخ به این پرسش که آیا روند افزایشی صادرات سیبزمینی باعث بالا رفتن نرخ این محصول شده است؟ گفت: فعالان توزیع محصولات هیچگاه خواهان توقف روند صادرات نیستند؛ چراکه کشور برای ادامه حیات اقتصادی خود به ارز نیاز دارد. اما ادامه صادرات باید مشروط به تامین تقاضای داخلی باشد.

دارایی نژاد  ادامه داد: چهار ماه پیش زمانی که قیمت سیب زمینی در میدان کیلویی ۴ هزار تومان شد به مسئولان هشدار دادم اگر نحوه توزیع این محصول رصد نشود بدون تردید شاهد افزایشی شدن نرخ آن خواهیم بود. این روزها را پیش بینی می کردم. قیمت سیبزمینی ۲۴ آبان در میدان تره بار به کیلویی ۸ هزار تومان رسیده است.

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران با بیان اینکه صادرات سیب زمینی هیچگاه متوقف نشد، تصریح کرد: این محصول به کشورهای ازبکستان، ارمنستان و عراق صادر می شد و امروز نیز صادرات آن ادامه دارد. به نظر من اصلی ترین دلیل افزایش نرخ این محصول به انبار کردن آن برمیگردد انبارهای همدان، اردبیل و کرمانشاه مملو از سیب زمینی شده است.

وی با اشاره به دپو محصولات از سوی دلالان، گفت: دلال ها با کاهش عرضه قیمت محصولات را تعیین می کنند از این رو باید مانع جولان دلال ها در بازار شویم نه اینکه روند صادرات را متوقف کنیم. در حال حاضر عرضه سیب زمینی در بازار به یک سوم رسیده است بدون تردید با این میزان عرضه شاهد افزایش نرخ این محصول خواهیم بود.

دارایی نژاد تولید سیب زمینی در سال جاری را حدود ۵ میلیون تن اعلام کرد و افزود: اگر مانع توزیع این محصول در بازار شوند بدون تردید توان مردم برای خرید آن کاهش پیدا میکند.

وی با انتقاد این سخن که برخی بر این باورند که ما می توانیم در ۴ فصل سیبزمینی تولید کنیم، بیان کرد: تضمینی وجود ندارد که سیب زمینی که دی ماه در جنوب کشور به عمل میآید یخ نزند.

به گفته دارایی نژاد، میدان از سوی بازرسان رصد می شود تا شاهد افزایشی شدن بیشتر نرخ این محصول نباشیم اما اگر عرضه آن کاهش پیدا کند تردید نداشته باشید که این نظارتها هم نمی تواند چندان موثر باشد.

وی با بیان اینکه میدانی ها می توانند نرخ ها را کنترل کنند، گفت: تولید مرکبات در استان مازندران به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن رسیده است. عرضه پرتقال در میدان قابل توجه شده و قیمت آن در میدان بین ۸ تا ۱۳ هزار تومان شده است. ۱۳ هزار تومان قیمت پرتقال صادراتی وکیوم شده است وگرنه قیمت پرتقال فله ای کیلویی ۸ هزار تومان است.

دارایی نژاد با اشاره به بالا رفتن هزینه تولید کشاورزان، گفت: هزینه سم، کود، بذر، کرایه حمل، سردخانه و.... ۱۰۰ درصد افزایش یافت؛ پس اگر صادرات صورت بگیرد در واقع به کشاورزان کمک کردیم.

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران در پاسخ به این پرسش که نرخ واقعی سیب زمینی کیلویی چند است؟ بیان کرد: نرخ بالای ۶ هزار تومان در میدان معقول نیست. اگر در میدان این محصول ۶ هزار تومان خرید و فروش شود بدون تردید در واحدهای صنفی کیلویی ۹ هزار تومان خواهد شد. وقتی قیمت سیب زمینی در میدان ۸ هزار تومان باشد در بازار نرخ آن به ۱۲ هزار تومان میرسد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: خرید سیب زمینی کیلویی ۱۲ هزار تومان از توان مردم خارج است. مسئولان حداقل راضی باشند که مردم سیب زمینی بخورند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما