سقوط تاریخی ارزش لیر ترکیه

کدخبر: 454913
کارشناسان پیش بینی می کنند ارزش پول ملی ترکیه تا پایان سال جاری میلادی (دی ماه 1400) به نرخ برابری بی سابقه 12 لیر ترکیه در برابر هر دلار آمریکا برسد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از عصرایران، روند کاهش ارزش پول ملی ترکیه همچنان ادامه دارد و امروز (سه شنبه) لیر ترکیه به کمترین میزان ارزش تاریخی خود در برابر ارزهای خارجی رسید.

به گزارش عصرایران، ارزش برابری هر دلار آمریکا در برابر لیر ترکیه که از صبح روز سه شنبه با رقم 10.05 لیر شروع شده بود به رقم بی سابقه 10.14 لیر در برابر هر دلار آمریکا رسید.

ناظران مسایل اقتصادی ترکیه پیش بینی می کنند سقوط ارزش لیر همچنان ادامه داشته باشد.

سقوط  ارزش لیر به مرز 10 واحد در برابر هر دلار آمریکا در اوایل آبان ماه جاری و در پی بحران دیپلماتیک بین ترکیه و کشورهای اروپایی و آمریکا تشدید شد. اردوغان تهدید کرد سفرای 10 کشور غربی به اتهام دخالت در مسایل داخلی ترکیه اخراج می شوند، اما با وجودی که دولت آنکارا از این اقدام عقب نشست اما دلار که پیشتر زیر 10 لیر بود پس از این تهدیدات در هفته جاری مرز 10 لیر در برابر هر دلار آمریکا را درنوردید و مرز روانی 10 لیر در برابر هر دلار آمریکا شکست و لیر ترکیه در این رقم تثبیت شد.

بر همین اساس کارشناسان مرز روانی 12 لیر را نشانه گرفته و معتقدند تا پایان سال جاری میلادی لیر ترکیه به 12 واحد در برابر هر دلار آمریکا سقوط خواهد کرد.

مطالب پیشنهادی

 
 
 

ناظران، سیاست های اقتصادی دولت ترکیه و چاپ پول بدون پشتوانه در دوره همه گیری ویروس کرونا را از دلایل اصلی سقوط ارزش لیر می دانند.

کاهش ارزش لیر و تورم شدید در قیمت کالاهای اساسی مورد نیاز مردم ترکیه، نارضایتی عمومی را از دولت ترکیه تشدید کرده است.

بر این اساس هم اکنون قیمت یک روغن مایع 3.5 لیتری به 100 لیر رسیده که از دریافتی روزانه یک کارگر با حداقل حقوق بیشتر است.

هم اکنون حداقل حقوق در ترکیه 2800 لیر (کمتر از 280 دلار در ماه) است و مقامات دولت ترکیه در روزهای گذشته از احتمال افزایش حداقل حقوق به 3600 لیر سخن می گویند.

نزدیک به 40 درصد از کارکنان و بازنشستگان در ترکیه حداقل حقوق دریافت می کنند.

قرار است روز پنج شنبه این هفته شورای سیاست های پولی بانک مرکزی ترکیه تشکیل جلسه دهد تا سیاست های پولی این کشور در برابر بحران سقوط ارزش پول ملی را مورد بررسی قرار دهد.

رکورد سقوط لیر ترکیه شکسته شد

روسای بانک مرکزی ترکیه به دلیل مخالفت با سیاست های اقتصادی دیکته شده از سوی "رجب طیب اردوغان" رییس جمهوری ترکیه، در بیش از 1 سال گذشته 3 بار عوض شده اند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما