عوامل موثر بر افزایش قیمت دلار؛

پیش بینی ورود قیمت دلار به کانال 30 هزار تومان

کدخبر: 456999
اقتصادنیوز : قیمت دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته افزایش یافت و پیش بینی می شود قیمت دلار در بازار امروز نیز روندی صعودی را دنبال کند.

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار ارز تهران روز گذشته شاهد ثبت رکورد جدیدی بود. قیمت دلار روز گذشته 540 تومان بر ارزش خود افزود و در محدوده 29 هزار و 100 تومان قرار گرفت. آخرین بار اسکناس آمریکایی در 12 آبان 1399 چنین سطح قیمتی را به ثبت رسانده بود. 

عوامل موثر بر افزایش قیمت دلار

از جمله عوامل مهمی که روز گذشته محرکی برای افزایش قیمت دلار شدند می توان به اختلاف قیمت دلار در بازار آزاد و صرافی‌های بانکی، اخبار برجام، افزایش عرضه دلار در سامانه نیما و اظهارات گروسی درباره فعالیت هسته ای ایران اشاره کرد.

پیش بینی  قیمت دلار از کانال هرات

در معاملات پشت خطی شب گذشته قیمت دلار  بر روی 29 هزار و 250 تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت سه شنبه شب 530 تومان گران شده بود. سه شنبه شب در معاملات پشت خطی  قیمت دلار  بر روی 28 هزار و  720 تومان قرار داشت.  

بدین ترتیب در بازار هرات معامله گران به استقبال صعود قیمت دلار  رفتند. در واقع معامله گران دلار پیش بینی کردند که قیمت دلار در بازار ارز امروز  پنجشنبه 4 آذر 1400 گران می شود. 

پیش بینی قیمت دلار از مسیر قیمت درهم 

قیمت درهم در انتهای معاملات نقدی روز چهارشنبه مانند قیمت دلار وارد کانال جدیدی شد. درهم دیروز به 8 هزار تومان رسید. و در انتهای معاملات دیروز با 8 هزار و 8 تومان بسته شد.  

قیمت درهم  پشت خطی شب گذشته نسبت به معاملات نقدی 28  تومان پایین تر بود و با  7 هزار و 980 تومان معامله شد.

دلار و درهم

پیش بینی قیمت دلار از مسیر بازار فردایی

قیمت دلار فردایی شب  گذشته  بر روی 29 هزارو  200 تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت دلار در معاملات پشت خطی سه شنبه شب  450 تومان بالا رفته بود. این بدین معناست که معامله گران  فردایی بازار ارز امروز پنجشنبه4  آذر  1400 را صعودی پیش بینی کرده اند.

سایه اخبار برجام و توافق هسته ایران با آژانس در بازار ارز

وزیر خارجه ایران درباره دیدارش با گروسی گفت: در تهران با آقای گروسی گفتگوهایی صمیمی، صریح و نتیجه‌بخش انجام شد. در مورد ادامه همکاری‌ها توافقات خوبی کردیم اما نهایی‌کردن متن، نیاز به کار بیشتر در مورد چند واژه دارد. حصول توافق امکان‌پذیر است. سیاسی کردن مسائل فنی غیرسازنده است.قرار شد بزودی نشستی مشترک برگزار و متن نهایی شود.

در این میان روزنامه وال استریت‌ژورنال به نقل از دیپلمات‌های غربی مدعی شد که رافائل گروسی با دستان خالی و بدون توافق در مورد بازرسی تأسیسات تهران را ترک کرد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز روز چهارشنبه در گفت‌وگویی بیان کرد: ما آماده‌ایم به توافق بازگردیم و تمامی تحریم‌هایی که با برجام مغایر هستند را برداریم. پس اگر ایران می‌خواهد به توافق بازگردد، راه این کار را در پیش روی خود دارد.

وی در ادامه گفت: اما اگر ایران نخواهد به توافق بازگردد، اگر ایران بخواهد به کاری که در حال حاضر انجام می‌دهد ادامه دهد -در مذاکرات هسته‌ای تعلل کند و به برنامه هسته‌ای خود سرعت ببخشد- اگر این مسیر ایران باشد، ما نیز طبق آن پاسخ خواهیم داد. نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همچنین مدعی شد "نشانه‌های دلگرم‌کننده‌ای" از جانب ایران فرستاده نمی‌شود.

همچنین سه کشور اروپایی عضو برجام با صدور بیانیه‌ای مشترک در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کردند که با حسن نیت به مذاکرات وین، درباره ازسرگیری اجرای توافق هسته‌ای ایران باز می‌گردند.

روند صعودی دلار ادامه دارد؟

به نظر می آید با توجه به اخباری که بیشتر در بازار ارز مورد توجه قرار گرفته، کماکان انتظارات از نتیجه‌ مذاکرات چندان مثبت نیست و همین جو، تکیه‌گاه برخی از معامله گران برای در نظر گرفتن روند صعودی دلار بوده است.

تحلیل گران فنی باور دارند، در صورتی که دلار بالای خط ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان باقی بماند، این ارز وارد دهه جدید قیمتی خواهد شد و اسکناس آمریکایی یک بار دیگر از مرز ۳۰ هزار تومانی عبور خواهد کرد. 

البته این سناریو هم وجود دارد که با توجه به احتمال دریافت پالس‌های مثبت برجامی، دلار یک اصلاح یا ریزش را در شروع هفته‌ آینده داشته باشد. اینجا تفاوت‌ معامله‌گران فنی و تجربی مشخص می شود که معامله‌گران فنی به اصلاح، و معامله‌گران سنتی به ریزش اعتقاد دارند. 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما