تولید ۱۶۶ هزار تن هندوانه برای شب یلدا

کدخبر: 461268
۱۶۶ هزار تن هندوانه برای شب یلدا تولید میشود.

به گزارش اقتصادنیوز و به نقل از ایرنا، حسین اصغری روز یکشنبه در گفت و گویی با بیان اینکه کمبودی برای محصول هندوانه شب یلدا نداریم، افزود: در پاییز امسال چهار هزارو ۶۵۵ هکتار هندوانه در استان های جنوب کشور همچون هرمزگان، خوزستان، فارس، ایلام و بوشهر کشت شده است.

به گفته وی، بالاترین سطح زیرکشت محصول هندوانه مربوط به استان هرمزگان است.

تولید بیش از ۳ هزار تن هندوانه در کشور

مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی کشور اظهار کرد: طبق آمار سال زراعی ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ حدود سه هزار و ۱۹۸ تن هندوانه در سطح ۸۳ هزارو ۹۳۷ هکتار از اراضی کشاورزی کشور تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه شده است.

به گفته وی،  این بدان معناست که عملکرد تولید هندوانه در هر هکتار به طور میانگین ۳۸ تن محاسبه می شود.

اصغری تصریح کرد: هر کیلوگرم هندوانه به طور متوسط سر مزرعه بین سه هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزارتومان و در میادین میوه و تره بار حدود پنج هزارتومان عرضه می شود.

ارزش صادراتی هندوانه بالغ بر ۱۵۶ میلیون دلار

مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی کشور گفت: سال گذشته ۷۰۳ هزارتن محصول هندوانه به ارزش ۱۵۶.۵ میلیون دلار به کشورهای همسایه صادر شده است.

اصغری خاطرنشان کرد: سال گذشته (۱۳۹۹) میزان کل تولید هندوانه کشور سه میلیون و ۷۰۰ هزار بود که برای شب یلدا ۲۱۰ هزارتن از این محصول در سطح پنج هزار و ۸۰۰ هکتار تولید و روانه بازار شد.

براساس آمار سال ۱۳۹۸ حدود ۱۵۰ هزارتن هندوانه شب یلدا در سطح چهار هزار و ۶۰۰ هکتار هکتار تولید و روانه بازار داخلی شد.

بررسی میدانی نشان می دهد در آستانه شب یلدا قیمت هر کیلوگرم هندوانه در بازار مصرف داخلی بین سه هزارو ۵۰۰ تا هشت هزارتومان به فروش می رسد.

تیتر یک
  • توافق هسته ای بدون «متوازن‌سازی» احیاء نخواهدشد

    بر کسی پوشیده نیست که مکانیسم‌های اجرایی برجام و هزینه‌ها و منافع کلی آن مخدوش شده‌اند، اما آنچه کمتر مورد توجه بوده،…

از دست ندهید
بلیط هواپیما