رایزنی برای افزایش عیدی بازنشستگان/ کارمندان و کارگران چقدر عیدی می‌گیرند؟

کدخبر: 462625
اقتصادنیوز: با نزدیک شدن به پایان سال میزان عیدی گروه‌های مختلف حقوق بگیر روشن شد .

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از قرن نو ، سه گروه کارگران، کارمندان دولت و بازنشستگان، در پایاین سال عیدی دریافت می‌کنند. بر اساس مفاد پیش‌بینی شده در قانون کار میزان عیدی کارگران در سال اینده حداقل 5 میلیون و سیصد هزار تومان و حداکثر هفت میلیون و نهصد هزار تومان تعیین شد .

بر این اساس حداقل عیدی برابر با دوماه حداقل دستمزد و حداکثر آن برابر با سه ماه حداقل دستمزد است . به این ترتیب ارقام پیش گفته حداقل و حداکثر میزان عیدی ا برای کارگران تشکیل می دهد .

 عیدی تنها به کسانی که دوازده ماه کامل کار کرده‌اند تعلق نمی گیرد و کسانی که کمتر از یک سال نیز کار کرده اند، مشمول دریافت عیدی هستند. 

طبق پیش بینی های صورت گرفته میزان عیدی برای یک ماه کار کردن در کارگاه ۴۴۲ هزار تومان است. کسانی که دو ماه کار کرده اند مشمول دریافت عیدی ۸۸۵ هزار تومانی هستند. همچنین میزان عیدی برای سه ماه کارکردن ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و برای چهار ماه  ۱ میلیون ۷۰۰ هزار تومان است. 

افزایش حقوق در سال آینده چقدر ست؟ /جزئیات تغییر پلکانی دریافتی‌ها

7 رمزارز برتر که در سال 2022 شما را ثروتمند می کند

میزان عیدی برای پنج ماه و شش ماه کار به ترتیب ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و برای شش ماه ۲ میلیون ۶۰۰ هزار تومان است.

در عین حال میزان عیدی برای هفت ماه  ۳ میلیون تومان و میزان عیدی برای ماه هشتم ۳ میلیون ۵۰۰ هزار تومان می رسد. 

میزان عیدی برای ماه نهم، دهم و یازدهم نیز به ترتیب ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان ، ۴ میلیون ۴۰۰ هزار تومان و ۴ میلیون ۸۰۰ هزار تومان است  . 

همچنین در اکوایران ببینید:

کارمندان دولت چقدر عیدی می‌گیرند؟

 هر چند رقم قطعی عیدی کارمندان دولت هنوز روشن ینست اما گمانه زنی ها نشان می دهد کارمندان دولت چیزی در حدود یک میلیون و ششصد و پنجاه هزار تومان دریافتی به عنوان عیدی داشته باشند.

دولت در بخشنامه‌ بودجه ابلاغی به دستگاه‌های اجرایی رقم مشخصی را برای عیدی کارمندان دولت در سال ۱۴۰۱ اعلام نکرده است، اما به نظر می‌رسد که رقم آن به طور علی‌الحساب همان حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومانی باشد که برای شرکت‌های دولتی پیش‌بینی شده بود.

در بودجه سال گذشته عیدی کارکنان یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پیش‌بینی شد، ولی در نهایت با توجه به تغییرات ضریب، هیات دولت در پایان سال میزان عیدی را یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین کرد.

بازنشستگان چقدر عیدی می‌گیرند؟

اگر روال سال گذشته برای پرداخت عیدی برقرار باشد، بازنشستگان تامین اجتماعی ، عیدی به میزان یک ماه حقوق دریافت خواهند کرد . البته بازنشستگان کشوری و لشگری نیز طبق پیش بینی های صورت گرفته دولت نسبت به دریافت عیدی اقدام می کنند . 

 افزایش تورم اما سبب شده است رایزنی برای افزایش میزان حقوق بازنشستگان در دستور کار قرار گیرد. 

علی دهقان‌کیا، با اشاره به این‌که پیشنهادی برای افزایش عیدی بازنشستگان، افزود: در این خصوص پیگیری‌هایی دارد صورت می‌گیرد که بازنشستگان هم باید مثل شاغلان عیدی دریافت کنند.

رییس کانون بازنشستگان سازمان تامین تهران عنوان کرد: در حال حاضر شاغلان حداقل دو ماه و حداکثر سه ماه حداقل دستمزد عیدی دریافت می‌کنند، اما وقتی افراد بازنشسته می‌شوند، به یک‌باره همه این ارقام افت پیدا می‌کند و فقط یک ماه عیدی پرداخت می‌کنند.

دهقان‌کیا متذکر شد: البته پارسال به اندازه یک ماه حداقل حقوق عیدی پرداخت شد و سال‌های ماقبل آن، کمتر از این بود. در هر صورت افزایش عیدی کارگران پیگیری می‌شود و منتظر هستیم که ببینیم دولت در این خصوص چه خواهد کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما